Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Ar būtina suvalgyti visą lėkštėje esantį maistą?

Ar būtina suvalgyti visą lėkštėje esantį maistą?

,,Atėjęs į pobūvį svečias pirmiausia privalo bendrauti su kitais, o vaišės – tarp kitko“, – atkreipė dėmesį etiketo ekspertas Arrminas Lydeka.
,,Atėjęs į pobūvį svečias pirmiausia privalo bendrauti su kitais, o vaišės – tarp kitko“, – atkreipė dėmesį etiketo ekspertas Arminas Lydeka.

Arminas LYDEKA
Etiketo ekspertas

Mes valgome visur: namuose, svečiuose, priėmimuose, įvairiuose renginiuose. Visur mūsų elgesys prie stalo bus šiek tiek skirtingas, kaip ir pats valgymas, todėl galima išskirti valgymą oficialioje ir neoficialioje aplinkoje.

Namuose, būdami tarp artimų žmonių, mes galime elgtis laisviau, mūsų nevaržo griežti etiketo ir protokolo reikalavimai. Jeigu maistas mums nėra labai skanus, galime elgtis nuoširdžiau – arba jo visai atsisakyti, arba paragavus palikti lėkštėje. Suprantama, nenorėdami įžeisti mamos, močiutės ar kitų artimų žmonių, kurie stengėsi gamindami mums maistą, galime diplomatiškai nutylėti apie jo skonį arba tiesiog atsipirkti fraze: ,,Ačiū, aš nealkanas/nealkana.“

Tačiau oficialiuose renginiuose, priėmimuose viskas yra šiek tiek kitaip. Palikti pilną maisto lėkštę yra blogas tonas ir netgi nemandagu šeimininkų atžvilgiu. Kadangi maistas oficialiuose renginiuose yra tik lydinti dalis, o svarbiausia yra bendravimas, tad ir akcentuoti valgymo nederėtų. Laimei, jau praeityje tie sovietiniai laikai, kai į priėmimus, balius svečiai ateidavo tik pavalgyti, nuo stalų ,,nušluodami“ viską, kas buvo pateikta. Ir šeimininkai vertindavo pobūvio sėkmę pagal tai, kiek žmonių pavyko ,,pamaitinti“.

Mes gyvename ne tam, kad valgytume, o valgome tam, kad gyventume.

Atėjęs į pobūvį svečias pirmiausia privalo bendrauti su kitais, o vaišės – tarp kitko. Pirmiausia patarčiau įsidėti į lėkštę tik to maisto (patiekalo), kuris Jums žinomas, arba mėgstamos to patiekalo sudėtinės dalys, tuomet mažesnė tikimybė, kad jis bus visiškai Jums nepriimtinas. Jeigu Jums siūloma paragauti naujo patiekalo, kurio skonio nežinote, įsidėkite nedaug, paragavimui. Patarčiau pasinaudoti tokia gudrybe: kartu su nežinomu patiekalu įsidėkite kartu ir Jums gerai žinomo, skanaus, patinkančio. Taip išvengsite stovėjimo su pilna lėkšte, ir nereikės kartu galvoti, kur paslėpti Jums nepatikusį patiekalą ar kaip paimti kitą lėkštę, kad galima būtų paragauti ir Jums tinkančio maisto.

Jeigu Jūs suvalgote visą lėkštėje esantį maistą (tai vaikystėje labai džiugino mūsų močiutes ir mamas), irgi bus blogas tonas, nes reikš, kad Jūs buvote labai alkanas ir atėjote tiesiog pavalgyti.

Protokolinis reikalavimas, o kartu ir kompromisinis variantas, kuris neįžeis šeimininkų (negalvos, kad maistas buvo neskanus), ir Jūs pasijausite gerai – privalomai palikite truputį maisto savo lėkštėje.

Ir norėčiau priminti visiems gerai žinomą mintį: mes gyvename ne tam, kad valgytume, o valgome tam, kad gyventume. Didžiausia vertybė yra žmonių bendravimas, ir nereikia absoliutizuoti valgymo kulto.

Parašykite komentarą

Top