Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Ar konservatoriams gresia skilimas?

Ar konservatoriams gresia skilimas?

Rasuolė Bauraitė, Lietuvos ryto televizija

Valstiečių ir žaliųjų sąjunga pradėjo derybas su Socialdemokratų partija dėl būsimos koalicijos. Konservatoriai yra pareiškę, kad derybose nedalyvaus, kol „valstiečiai“ derėsis su socialdemokratais. Tokios pozicijos laikosi konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, tačiau ne visi partijos nariai su tuo sutinka.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad jau kreipėsi į kai kuriuos konservatorius, ragindamas juos prisidėti formuojant būsimą valdžią. Apie tai, ar konservatoriams gresia skilimas „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ su Daiva Žeimyte kalbėjosi politologas Lauras Bielinis bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariai Paulius Saudargas bei Stanislavas Stavickis-Stano, kuris viešai kreipėsi į G. Landsbergį, sakydamas, kad partijos pirmininkas nebegina savo rinkėjų vertybių.

– Stanislavai, Jūs socialiniame tinkle parašėte atvirą laišką Tėvynės sąjungos pirmininkui, sakėte, kad susirgote nuo tos politikos, kokią dabar vykdo partija. Kodėl nusprendėte kreiptis?

– (S. Stavickis-Stano) Sulaukiau daug klausimų, kodėl viešai, kodėl partijos problemų nesprendžiame partijos viduje. Sako, kam tau reikalinga partija, jei ji negina tavo interesų. Partijoje yra 15 tūkst. žmonių, už ją balsavo virš 200 tūkst. žmonių. Neįsivaizduoju, kaip galima tokius reikalus spręsti partijos viduje. Nėra taip drastiška, kad partija negina interesų.

– Kas Jus labiausiai papiktino, dėl ko nusprendėte kreiptis viešai?

– (S. Stavickis-Stano) Pasigendu pozicijos. Nesuprantu, kokia mano partijos pirmininko pozicija dėl gyvybės apsaugos ar abortų, ji nėra viešai išsakyta. Taip pat nesuprantu, ką reiškia jo pareiškimai apie partnerystę. Buvau prisėdęs prie interneto, klausiau, ką jis sako, ir nesupratau, kokia jo oficiali pozicija.

– Ką manote apie tai, kas vyksta, kai jau formuojama koalicija? G. Landsbergis šiandien socialiniame tinkle pasakė, kad partijoje, galbūt, esama atskalūnų, kuriuos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis R. Karbauskis vilioja siūlomais ministrų portfeliais ir dėl to, galbūt, atsiranda kritika partijos viduje. Reiktų suprasti, kad ir Jūs esate prie tų atskalūnų, kuris kritikuoja partijos poziciją nesiderėti su valstiečiais ir žaliaisiais.

– (S. Stavickis-Stano) Ir dar tikriausiai Rusija įsikišo, papirko ir visaip daro įtaką. Tai yra absoliuti nesąmonė. Niekada gyvenime – nei su „žaliaisiais“ ar kiekvienais metais iškylančiais tautos gelbėtojais, aš esu TS-LKD narys, tikintis krikščionis, demokratas. Būtent šios partijos rėmuose aš kovosiu už savo teises, vertybes. Lygiai taip pat darys daugybė žmonių, kurie yra šioje partijoje. Galbūt yra tokių atskalūnų, apie kuriuos šneka Gabrielius. Būtų labai gaila, bet man kol kas tai panašu į keistą raganų medžioklę.

– Pone Saudargai, kaip galėtumėte įvertinti tai, ką G. Landsbergis išdėstė apie galimus atskalūnus partijoje, apie tai, ką viešai pasakė R. Karbauskis, kad konservatoriai galėtų jungtis prie formuojamos koalicijos?

– (P. Saudargas) Reiktų pasižiūrėti į šio klausimo genezę, nuo ko prasidėjo. Viešoje erdvėje pirmiausia pasirodė nemažai spekuliacijų, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga gali skilti, nes ten yra dvi nuomonės, du stiprūs lyderiai – R. Karbauskis ir S. Skvernelis, o jei jų nuomonės išsiskirtų, partija nebūtų tokia tvari ir vieninga. Galbūt todėl, vedamas tokių emocijų, R. Karbauskis išmeta tam tikras spekuliacijas, kad TS-LKD galimai nevieninga.

– Ar čia tikrai spekuliacijos? Jūs gi nesutarėte dėl klausimo ar eiti į koaliciją, ar ne. Dabar net nežinia, ar kas besiderės, kai vysta derybos su socialdemokratais.

– (P. Saudargas) Šiuo metu vyksta „valstiečių“ derybos su socialdemokratais. Visiems aišku, kad kol vyksta su socialdemokratais, derybos nevyksta su mumis. Jei ten kas nors atsitiktų tokio, kad jie nesusitartų, išsiskaidytų ir R. Karbauskis su visa partija ištiestų mums ranką, tokį sprendimą turėtų priimti prezidiumas ir taryba – kokiomis sąlygomis, kur galime nusileisti, kur negalime, kokios derybinės pozicijos. Niekas nėra mūsų partijoje pasakęs, kad mes jokiomis sąlygomis nesiderėsime su „valstiečiais“. Nėra susilietimo taško, diskusijų ir išsiskyrimo, dėl ko mes nesutartume. Jei bus tam tikros sąlygos, galime kalbėtis, tą yra visi pasakę – ir Gabrielius, ir A. Kubilius ir dauguma kolegų.

Durys kalbėtis yra atviros. Kategoriškai norėčiau pabrėžti, kad bent jau krikščionių demokratų tarpe, mes šiandien išplatinom pareiškimą, kad jokių atskilimų negali būti. Griežtai vertiname ir pavienius, jei kas nors susigundytų postais ir perbėgtų. Politikoje tai trumparegiškas ėjimas. Tiems, pas ką perbėgai, tu būsi tik atėjūnas, o tiems, iš kurių išeisi – išdavikas. Tokių dalykų netoleruojam ir neskatinam taip daryti.

-Pone Saudargai, tame pareiškime rašoma ir apie tai, kad krikdemiškasis sparnas sutiktų kalbėtis dėl koalicijos. Kodėl tai nebuvo padaryta penktadienį, kuomet valstiečiai-žalieji laukė atsakymo?

– (P. Saudargas) Mūsų prezidiumo posėdis praeitą savaitę neįvyko, nors galėjo įvykti, mes galėjome diskutuoti. Nežinau, kokią poziciją turėjome ar galėtume priimti. Ji galėtų būti vienokia ar kitokia, bet susirinkti ir priimti tam tikrą sprendimą prezidiume, manau, galėjome. Trečiadienį turėsime prezidiumo posėdį, susirinksim, galbūt svarstysim scenarijus, kokie galėtų būti, nes šiuo metu valstiečiai derasi su socialdemokratais. Mes, dabartinėje situacijoje, matyt, ruošiamės opoziciniam būviui.

– Pone Bielini, kaip Jums atrodo ši situacija?

– (L. Bielinis) Man atrodo normali. Šioje dinamiškoje situacijoje partija, kuri yra paskelbusi apie savo galimus derybinius veiksmus, jei tik su ja būtų deramasi, yra tarsi atstumta. Akivaizdu, kad kaip ir kiekvienoje normalioje, gyvoje partijoje, viduje yra įvairios nuomonės, diskusijos, nesutarimai. Tai matome, kadangi į paviršių išplaukia akcentų skirtumai, kurie atrodo labai įdomiai. Oficialiai krikščionys demokratai paskelbė pareiškimą, kuriame aiškiai sako – jokių skilimų. Čia kaip šeimoje – žmonės riejasi, bet myli vienas kitą.

– Klausimas, kiek ta meilė tikra. Turbūt nieko keisto, kad krikdemiškasis sparnas – P. Saudargas, I. Degutienė, A. Ažubalis nėra patenkinti tuo, kas vyksta, nes, turbūt, nebuvo patenkinti ir G. Landsbergio personalija pirmininko poste.

L. Bielinis
L. Bielinis

– (L. Bielinis) Tai yra pliusas – partijoje yra labai aiškios, gana valingos pozicijos, kurios nesutampa su ta pozicija, kurią turi G. Landsbergis ar jo apsuptis. Labai ryškiai matomi poliai, kurie gana aštriai diskutuoja. Tos kibirkštys į paviršių išėjo, bet, organizaciškai nemanau, kad jie žlugs.

– Kokią žinutę ir kam siunčia G. Landsbergis socialiniame tinkle pradėjęs kalbėti, kad partijoje, galbūt, yra atskalūnų, kurie už postus parsiduotų R. Karbauskiui?

– (L. Bielinis) Nereikia taip skubėti ir kalbėti. Manyčiau, kad G. Landsbergis nekorektiškai pasakė nepagalvojęs, susinervinęs. Įvardinti atskalūnais tuos, kurie su tavimi nesutinka – taip negalima daryti. Tai ir gali būti ta priežastis, dėl kurios kai kurie gali išeiti.

– (P. Saudargas) Nežinau, ką omeny turėjo G. Landsbergis, bet aš galiu skaityti tekstą ir iš jo išskaitau, kad galimais atskalūnais jis vadina tuos, kurie atskils. Jis nevadina konkrečių žmonių. Jei esi tikras politikas, postą pasiimi. Jei postą tau kas nors duoda – esi ne politikas, o prekė.

– (S. Stavickis-Stano) Lauras gerai pasakė, kad Gabrielius labai emocionaliai, jautriai ir gal per daug reaguoja į situacijas. Aš esu ne politikas, o rinkėjas ir jo partijos narys. Aš jį gerbiu, myliu ir vertinu, tiesiog noriu atkreipti jo dėmesį, kad jis nėra 100 proc. teisus, jei ir kiti pastebi. Siūlyčiau jam ramiai pasėdėti savaitgalį, apsiraminti ir kibti su nauja jėga. Kai bus pirmininko rinkimai, savo balsą ir atiduosiu kažkam, kas bus geriausias pretendentas. Gabrielius yra ištikimas TS-LKD, stengiasi, dirba, tiesiog, yra bėda su tuo, kad jis nepastebi kitų nuomonių partijoje. Gal jis turi savo partijos viziją, tik spėju, kad ta vizija nelabai teisinga, jeigu joje nėra pamatinių vertybių ir krikščioniškosios pasaulėžiūros.

– Pone Saudargai, R. Karbauskis šiandien minėjo, kad norėtų dalį konservatorių matyti koalicijoje. Šiandien po derybų su socialdemokratais viešoje erdvėje atsirado žinia, kad jis buria dvi koalicijas – formalią, kad turėtų daugumą ir galėtų dirbti, o kitą, prie kurios tam tikrais klausimais galėtų jungtis įvairių partijų atstovais. Jis sako, kad jau kvietė kai kuriuos konservatorius. Ar jūs žinote, kas jie tokie?

– (P. Saudargas) Tikrai nežinau, manęs niekur nekvietė. Manau, kad tai yra butaforija, kabliukas, lygiai taip pat, kaip ir profesionalų vyriausybė – derybinė pozicija. Derybinė pozicija buvo skirta mums, o plačioji, vertybinė koalicija – socialdemokratams, parodyti, kad jūsų tik formali, o mes turėsime dar platesnę. Čia nėra nieko naujo, tai panašu į nacionalinį susitarimą, kai labai svarbiais klausimais partijos randa savyje jėgų susitarti ir pasirašyti bendrą sutarimą.

Jei bus tokių klausimų, kur akivaizdu, kad to reikia Lietuvai, o sprendimai, kuriuos siūlys formalioji koalicija tenkins visą Seimą, kodėl ne? Šioje kadencijoje man teko būti opozicijoje, daugeliu klausimu balsavome taip, kaip balsavo valdantieji. Jei jie siūlo normalius projektus, jei tai naudinga Lietuvai, aišku, kad frakcija paremia. Opozicijoje nebūni vien tam, kad visada oponuotum, labai dažnai rasdavome bendrą sutarimą.

– Pone Bielini, pradžioje buvo kalba apie skirtingų vertybių koaliciją, dabar kalbama apie formaliąją koaliciją ir neformaliąją. Kaip Jums tai atrodo?

– (L. Bielinis) Sutikčiau su tuo, ką pasakė ponas Saudargas. Neformalioji koalicija – labai gražūs žodžiai. Galbūt, jais galima prisidengti ir kalbėti apie tarnavimą Lietuvai. Tačiau geras buvimas opozicijoje yra labai stiprus darbas valstybėje, tai privalu. Ir koalicijos formavime eina labai daug neaiškių žodžių iš R. Karbauskio lūpų, ir profesionalų vyriausybė – gal jis galėtų atvirai pasakyti, kad jei iš Seimo išeis dar kažką galintys, tai kas gi liks jų frakcijoje. Todėl jiems ir reikalingi profesionalai, kad iš frakcijos neišeitų.

– Koks sprendimas naudingesnis Tėvynės sąjungai – dirbti opozicijoje, ar bandyti ieškoti sąlyčio kampų?

– (L. Bielinis) Sunku pasakyti. Principinių pozicijų yra labai daug ir jas reikia išsigryninti. Tada derybose bus aišku, ar galima tose derybose susikalbėti. Jei ne, tai ką padarysi.

– (P. Saudargas) Mes dažnai Seimą matome kaip nacionalinio lygio visumą, tačiau Seimas susideda iš atskirų komitetų, o visi klausimai praeina per komitetus. Jei ateis 60-70 naujų žmonių, tai mūsų normalus, griežtas ir profesionalus žvilgsnis iš opozicinio būvio tuose komitetuose įneš labai daug konstruktyvo. Visi spekuliuoja, kad buvimas mažesniuoju broliu partijai yra nenaudinga.

Ne visais atvejais. Prisiminkime 2008-2012 m. koaliciją ir kas iš to gavo pliusų ir minusų. Mes buvome didžioji koalicijos ašis, dėl visko kaltas A. Kubilius. O liberalai? Liberalų sąjūdis užsiaugino reitingus, būdami mažesniaisiais broliais. Jie atstovėjo savo vertybes, programines nuostatas beveik pilnoje sudėtyje ir išėjo nugalėtojais, nes rinkėjams turėjo ką pasakyti.

– Kokią žinutę siunčiate savo rinkėjams po partijos lyderio pasisakymų, kategoriškos nuomonės dėl derybų su valstiečiais-žaliaisiais? 31 mandatas, rinkimuose – antra partija, matyt, kad rinkėjas norėtų jus matyti valdžioje, o prasideda kažkokie žaidimai.

– (P. Saudargas) Labai normali žinutė. Manau, kad iš tų derybų pradžios, vystymosi matosi, kad mus laiko labai rimtais žaidėjais tiek pats R. Karbauskis, tiek kiti. Gal R. Karbauskis bijo mus turėti valdančioje koalicijoje, todėl tos derybos taip užsivėlė, gal su socialdemokratais bus lengviau. Mes ir opozicijoje esam pakankamai stipri jėga, tą parodėme dabar 4 metus būdami opozicijoje. Pirmą rinkimų turą laimėjome, mūsų rinkėjai nuo mūsų nenusigręžė, net papildėme rinkėjų gretas. Kol kas turime pasitarti, susirinkti prezidiumą, tarybą ir išsigryninti savo tolesnį kelią.

– Kuo rizikuoja socialdemokratai, nusprendę eiti į koaliciją su „valstiečiais“?

– (L. Bielinis) Tuo pačiu. Jiems taip pat, kaip ir konservatoriams reikia labai aiškiai žinoti savo principines pozicijas.

– Kokia tikimybė, kad buvimas koalicijoje gali paskandinti socialdemokratus?

– (L. Bielinis) Nemanau. Kad paskandintų socialdemokratus, konservatorius ar liberalus, didžiulė partija ar frakcija Seime turi būti vieninga, turėti aiškų kontūrą ir ten turi būti patyrę politikai. Šiuo atveju ši masė valstiečių ir žaliųjų yra žalia masė.

– (P. Saudargas) Iš socialdemokratų vadovų žinučių man panašu, kad jie nori eiti į koaliciją dėl tam tikrų vidinių sumetimų. Mes – demokratiška partija, nuolat išgyvename tiesioginius partijos pirmininko rinkimus, diskusijas, esam prie to pripratę. Panašu, kad pas juos partijos viduje pribrendo pokalbis ir jie jo vengia, eidami į koaliciją.

„Lietuva tiesiogiai“ – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 18.40 val. per „Lietuvos ryto“ TV.

 

Parašykite komentarą

Top