Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Gedulas karališkoje šeimoje ir Jungtinėje Karalystėje

Gedulas karališkoje šeimoje ir Jungtinėje Karalystėje

www.siandien.info
Visuotinis istorijos archyvas / Shutterstock ©

Balandžio 9-ąją, penktadienį, mirė princas Philipas, Edinburgo hercogas ir karalienės Elžbietos II vyras. Monarchas, gimęs 1921 metais birželio 10-ąją, mirė sulaukęs 99 metų. Visoje karališkoje šeimoje ir Jungtinėje Karalystėje prasidėjo gedulas.

Po šios žinios, šalia Bakingamo rūmų pasirodė minios žmonių. Ten jie rinkosi norėdami pagerbti Anapilin iškeliavusio princo atminimą. Princą Philipą pagerbė ir už Atlanto gyvenantis anūkas princas Harry su žmona Meghan Markle. Tikėtina, kad princas Harry ir Meghan Markle grįš į senelio laidotuves Jungtinėje Karalystėje.


Birželį karalienės vyras, kuris buvo vyriausias karališkosios šeimos narys, būtų šventęs solidų 100 metų jubiliejų. Deja, jo nesulaukė. Princo Philipo mirtį oficialiai patvirtino ir Bakingamo rūmai. „Su dideliu liūdesiu Jos Didenybė Karalienė praneša apie savo mylimo vyro, Jo Karališkosios Aukštybės, Edinburgo hercogo princo Philipo, mirtį“, – teigiama išplatintame pranešime.


„Jo Karališkoji Aukštybė šį rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje“, – priduriama jame. Paskelbusi apie jo mirtį, BBC televizija sugrojo valstybės himną ir parodė karinę uniformą vilkinčio Philipo atvaizdą. Edinburgo hercogo mirtis yra didžiulė netektis 94 metų karalienei, kuri kadaise apibūdino jį kaip savo „stiprybę ir ramstį visus šiuos metus“.

Mirus sutuoktiniui karalienė pradeda 8 dienų gedulą, kuomet atsiribos nuo darbo, susitikimų ir kitų oficialių pareigų. Po šio periodo monarchė įžengs į kitą gedulo etapą, kuris truks 30 dienų. Po šio laiko karalienė po truputį turėtų grįžti į įprastą gyvenimą.

Šią liūdną žinią karališkoji šeima pranešė oficialiame socialinio tinklo puslapyje. „Su giliausiu liūdesiu jos didenybė karalienė praneša apie jos mylimo vyro, Edinburgo hercogo, jo didenybės princo Philipo mirtį. Jo didenybė princas iškeliavo Anapilin ramiai šį rytą Vindzoro pilyje. Karališkoji šeima jungiasi prie žmonių visame pasaulyje, kurie gedi dėl šio praradimo. Tolimesni pareiškimai bus pateikti vėliau“, – šalia nespalvotos princo Philipo nuotraukos rašoma oficialiame puslapyje.

Lapkričio 20 dieną karališkoji pora minėjo 73-iąsias vestuvių metines, o birželį princas Philipas būtų šventęs 100 metų jubiliejų. Vyras jau seniai susidūrė su sveikatos bėdomis.

Dar prieš keletą mėnesių jis buvo paguldytas į ligonę dėl, kaip buvo sakoma, senos ligos. Pastaraisiais metais princas Philipas gulėjo ligoninėje dėl pilvo chirurgijos operacijos, šlapimo pūslės infekcijų ir dėl širdies arterijos užsikimšimo.


Be to, jį kankino dešiniojo riešo sąnario uždegimas. 2019-ųjų sausį netoli Sandringamo dvaro princo vairuojamas visureigis susidūrė su kitu automobiliu ir apvirto.


Po šio įvykio Philipas atsisakė vairuotojo pažymėjimo. Buvo žinoma, kad princas propagavo sveiką gyvenimo būdą: valgė subalansuotą maistą, palaikė gerą fizinę formą.

1921 m. birželio 10 d princas Philypas gimė Korfu, ant „Villa Mon Repos“ valgomojo stalo. Jis yra Graikijos kunigaikščio princo Andriaus ir princesės Alice iš Battenbergo sūnus, Graikijos karaliaus Konstantino I sūnėnas ir karalienės Viktorijos proanūkis.

1922 m. gruodžio 5 d kai karalius Konstantinas I buvo priverstas atsisakyti sosto, šeima karališkojo laivyno laivu pabėga į Paryžių, o kūdikį Philypą nešioja oranžinėje dėžutėje.

Karalienės Elžbietos II vyras, Edinburgo hercogas buvo apie 800 organizacijų globėjas arba garbės pirmininkas. Jis ypač domėjosi mokslo ir technikos tyrimais, sportu, jaunimo gerove ir gamtos apsauga. 1956 metais princas padedamas vokiečių pedagogo Kurt Hahn, sukūrė jaunimo asmeninio tobulėjimo programą The Duke of Edinburgh’s International Award.

Princas mokėsi Anglijoje, Vokietijoje ir Škotijoje. Karališkojo laivyno koledžą Dartmute jis baigė geriausiais rezultatais iš savo kurso. Antrojo pasaulinio karo metais princas tarnavo Britanijos karo laivuose, kurie buvo pasiųsti į Indijos vandenyną ir Viduržemio jūrą.


Iki 1945 m. jis įgijo vyresniojo leitenanto laipsnį ir dalyvavo Japonijos kapituliacijos ceremonijoje, kuri vyko Tokijo įlankoje.


1939 m. liepą princas Philipas susipažino su princese Elžbieta, būsimąja karaliene. Per karą jie nuolat palaikė ryšius, tačiau poros sužadėtuvės buvo paskelbtos tik 1947 m., o tų pačių metų lapkričio 20 dieną jie susituokė Vestminsterio abatijoje.


Kad galėtų vesti Britanijos princesę, jam teko atsisakyti Graikijos ir Danijos princo titulo bei atsiversti iš graikų ortodoksų į anglikonų tikėjimą.

Vienoje Vanuatu esančios Tanos salos bendruomenėje princas tapo religinio kulto objektu – jis, kaip tada Vanuatu valdžiosios Britanijos vienas valdovų, tapo svarbia mitine asmenybe salų gyventojų mitologijoje, o po 1974 m. karališkosios šeimos vizito salyne jo reikšmė dar išaugo.

Atsakydamas į tokį sudievinimą, princas savo sekėjams atsiuntė savo nuotrauką ir apsikeitė dovanomis. Jo nuotrauka tapo svarbia relikvija.

Mokykloje princas buvo lyderis. Nuo 1934 m. princas Filipas (Philip) lankė Gordonstauno (Gordonstoun) mokyklą Morišyro grafystėje (Morayshire), Škotijoje. Jam puikiai sekėsi sportas ir fizinės jėgos reikalaujantys užsiėmimai.

Jis buvo mokyklos žolės riedulio ir kriketo komandų kapitonas.

1951 m. liepą Edinburgo hercogas nutraukė aktyvią tarnybą kariniame jūrų laivyne dėl išaugusių princesės Elžbietos karališkųjų pareigų. 1953 m. sausio 15 d. jis buvo paaukštintas iki laivyno admirolo. Kiti jo tarnybiniai paskyrimai – feldmaršalas ir Karališkųjų karinių oro pajėgų maršalas.

Princas daugumai žmonių yra žinomas kaip Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas, bet jis turi dar du titulus: Merioneto grafas ir Grinvičo baronas. Visus tris titulus 1947 m. hercogui suteikė karalius Jurgis VI.

Monarchės sutuoktinis Edinburgo hercogas nebuvo karūnuotas ar įšventintas per karalienės karūnavimo ceremoniją 1953 metais. Jis buvo pirmasis pasaulietis, išreiškęs pagarbą karalienei, atsiklaupdamas priešais ją ir tik po to pabučiuodamas ją į kairį skruostą.

Po jo savo pagarbą karalienei išreiškė ir kiti rūmų perai.

Edinburgo hercogas yra daug parašęs apie aplinkosaugą, technologijas, jodinėjimą ir gyvūnus. Hercogo parašytos knygos: „Rinktinės 1948–1955 m. kalbos“ („Selected Speeches 1948–1955“; 1957 m.), „Kalba princas Filipas“ („Prince Philip Speaks“; 1960 m.), „Didžiosios Britanijos paukščiai“ („Birds from Britannia“; 1962 m.), „Laukinės gamtos krizė“ („Wildlife Crisis“; su Džeimsu Fišeriu (James Fisher), 1970 m.), „Gamtos revoliucija“ („The Environmental Revolution“; 1978 m.), „Karietų lenktynės“ („Competition Carriage Driving“; 1982 m., atnaujinta 1994 m.), „Pusiausvyros klausimas“ („A Question of Balance“; 1982 m.), „Žmonės, mašinos ir šventos karvės“ („Men, Machines and Sacred Cows“; 1984 m.), „Vindzorų korespondencija“ („A Windsor Correspondence“; 1984 m.), „Atgal į žemę“ („Down to Earth“; 1988 m.), „Išlikimas ar išnykimas: krikščioniškas požiūris į gamtą“ („Survival or Extinction: A Christian Attitude to the Environment“; 1989 m.), „Vežikų ir teisėjų rengimas“ („Driving and Judging Dressage“; 1996 m.) ir „30 metų ant vežiko pasostės ir nulipus nuo jos“ („30 Years On and Off The Box Seat“; 2004 m.).

Knyga „Atgal į žemę“ išversta net į japonų kalbą. 6. Hercogas yra Valstybės patarėjų tarybos narys, tačiau jis neatlieka jokio konstitucinio vaidmens. Princas Filipas yra Lordų rūmų narys, bet dėl ypatingų ryšių su karaliene, kuri yra politiškai neutrali, nėra ten sakęs kalbos.

Edinburgo hercogas yra vienas iš nedaugelio valdančių karalienių sutuoktinių Didžiosios Britanijos istorijoje. Viljamas III (William III) valdė kartu su Meri II (Mary II), nors ji, būdama Džeimso II (James II) dukra, buvo arčiau sosto, nei jis. Karalienės Anos (Anne) vyras nebuvo tituluojamas karaliumi, jis liko Danijos princu Jurgiu (George). 1857 m. karalienė Viktorija princui Albertui suteikė kronprinco titulą.

Hercogas mėgsta tapyti aliejiniais dažais. Jo Karališkoji Prakilnybė šį pomėgį vadina „patraukliu iššūkiu, kuriam neturiu pakankamai laiko“. 9. Edinburgo hercogas pirmasis iš karališkosios šeimos narių davė interviu per televiziją. 1961 m. gegužę princas Filipas atsakė į Ričardo Dimblbi (Richard Dimbleby) klausimus, susijusius su Londono „City & Guilds“ organizacija, kurios prezidentu Jo Karališkoji Prakilnybė yra nuo 1951 metų.

Edinburgo hercogas yra kelių universitetų garbės rektorius: Kembridžo (nuo 1976 m.), Edinburgo (nuo 1952 m.), Salfordo (1967–1991 m.), Velso (1948–1976 m.). Taip pat jis visam gyvenimui paskirtas Londono Karaliaus koledžo valdytoju, Londono metropoliteno universiteto globėju ir yra Mančesterio universiteto Mokslo ir technologijų instituto lankytojas.

Princas Filipas yra surinkęs gana didelę šiuolaikinių paveikslų kolekciją. Tarp jų nemažai australietiškų paveikslų, apie 150 šiuolaikinių škotų paveikslų, nupirktų Holirudo rūmams, paukščių ir laukinės gamtos paveikslų ir specialiai užsakytų Vindzorų ir Vokietijos pilių paveikslų.

Edinburgo hercogas yra patyręs oratorius. Jo Karališkoji Prakilnybė yra pasakęs apie 5 tūkst. kalbų – per 53 metus vidutiniškai po aštuonias kas mėnesį. Pasak hercogo, ne visos jos buvo sklandžios: „Sakant kalbą gali pasitaikyti įvairių netikėtumų. Mikrofonai tampa vis patikimesni, bet vis tiek gali iškrėsti įvairių pokštų. Versti lapą pučiant stipriam vėjui, mūvint pirštines ir laikant kardą – taip pat gali būti nemenkas nuotykis. Laimei, man nereikia akinių skaitymui.“

Viena iš neįprastesnių princo Filipo kolekcijų yra šiuolaikinių karikatūrų rinkinys. Kai kuriose jų vaizduojami karališkosios šeimos nariai. Jos kabo Bekingemo rūmuose, Vindzorų pilyje, Sandringeme ir Balmorale. Hercogas tęsia karališkosios šeimos tradiciją, kuri atsirado XVIII amžiuje. Ir Jurgis III, ir Jurgis IV kolekcionavo karikatūras, jos dabar saugomos Kongreso bibliotekoje, Vašingtone.

1976 m. buvo sukurta Edinburgo hercogo vaškinė figūra, ji saugoma Madam Tiuso muziejuje, Londone. 15. Kelis kartus hercogas buvo tapęs televizijos vedėju. 1957 m. gegužę Jo Karališkoji Prakilnybė pristatė BBC televizijos laidą apie jo keturių su puse mėnesių kelionę po Sandraugos šalis. Ši kelionė tęsėsi nuo 1956 m. lapkričio iki 1957 m. vasario. 1967 m. Princas Filipas sukūrė televizijos filmą „Užburtos salos“ („The Enchanted Isles“) apie Galapagų salas. Taip pat jis yra pristatęs laidas apie Tarptautinius geofizikos metus ir Centrinę sporto tarybą (Central Council of Physical Recreation).

Edinburgo hercogo gimtadienio proga iššaunami karališkieji saliutai, o Didžiosios Britanijos vėliava plevėsuoja ant valdžios institucijų pastatų nuo 8 val. ryto iki saulėlydžio.

Hercogas yra ne tik įsteigęs dizaino prizus, bet ir pats šiek tiek kūręs. Princo Filipo kurto antkaklis – kurtų lenktynių prizas – buvo pagamintas iš sidabro pagal hercogo sukurtą dizainą. 18. Edinburgo hercogo herbe įrašytas moto „Dievas man padeda“ ir Keliaraiščio ordino moto „Honi soit qui mal y pense“ (senąja prancūzų kalba – „Gėda tam, kas blogai apie jį galvoja“).

Hercogas aktyviai dalyvavo projektuojant ir atnaujinant tiek oficialios, tiek privačios karališkosios rezidencijos sodus. Jis pasodino medžių alėjas ir gyvatvorę prie Vindzorų pilies ir Sandringeme, o Balmorale suplanavo sodus ir lysves. Hercogas padėjo sukurti Jos Didenybės jachtos BRITANNIA interjerą. Anksčiau ši jachta buvo karališkoji rezidencija ant vandens daugelio kelionių po Jungtinę Karalystę, Sandraugos ir užsienio šalis metu.

Pagal spaudos pranešimus parengė Karolis DIDŽIULIS

Parašykite komentarą

Top