Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Ignalinos atominės elektrinės uždarymas turi būti saugus

Ignalinos atominės elektrinės uždarymas turi būti saugus

Dalia Vencevičienė

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis susipažino su Ignalinos atominės elektrinės (IAE) eksploatavimo nutraukimo projektų eiga.

„Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo darbai turi vykti saugiai, pagal nustatytą grafiką, kad turimi ištekliai būtų naudojami taupiai ir būtų užtikrinamas veiklos skaidrumas. Svarbu įgyvendinti visas efektyvų IAE eksploatavimo nutraukimą užtikrinančias priemones. Tik taip pavyks sėkmingai įgyvendinti šį sudėtingą projektą“, – sako Seimo Pirmininkas.

Pasak jo, stabiliam tolesniam progresui ir sėkmingam IAE eksploatavimo nutraukimui yra būtina, jog Europos Sąjungos (ES) finansinė parama būtų tęsiama ir po 2020 m.

IAE eksploatavimo nutraukimo darbams užbaigti reikės dar apytiksliai 1,2 mlrd. eurų. Nuo 2014 m. Lietuva finansuoja apie 14 proc. IAE eksploatavimo nutraukimo išlaidų.

Projekto darbus Lietuva privalo baigti 2038 m.

„Tikimės, kad ES ir toliau vykdys savo įsipareigojimus – tinkamai finansuos darbus, o Lietuva tęs eksploatavimo nutraukimo procesą“, – sako V. Pranckietis.

Ignalinos atominės elektrinės reaktoriai buvo vieni galingiausių pasaulyje.

Ignalinos atominė elektrinė – vienintelė Baltijos šalyse buvusi Lietuvos energetinės sistemos branduolinė jėgainė, pastatyta šalia sienos su Baltarusija, turėjusi didžiausius pasaulyje reaktorius ir įrašyta į Gineso rekordų knygą. Jėgainėje buvo numatyti keturi reaktoriai, tačiau pastatyti ir paleisti tik du.

Greta jėgainės darbuotojams pastatytas Visagino miestas. Lietuvai vykdant stojimo į Europos Sąjungą sutartyje numatytus įsipareigojimus, 2009 m. gruodžio 31 d. elektrinė visiškai nutraukė elektros energijos gamybą. Pirmasis blokas nebeveikia nuo 2004 m. gruodžio 31 d. 20 val. 2 min., o antrasis sustabdytas 2009 m. gruodžio 31 d. 22 val. 54 min.

Ignalinos atominės elektrinės reaktoriai buvo vieni galingiausių pasaulyje. Kiekvieno jų instaliuota galia – 1500 MW. 2008 m. Elektrinė gamino apie 70 proc. Lietuvai reikalingos elektros energijos.

Po apsilankymo Ignalinos atominėje elektrinėje, Seimo Pirmininkas susitiko su Visagino savivaldybės tarybos nariais ir miesto gyventojais.

Seimo Pirmininkui nerimą kelia Visagine augantis nedarbas ir emigracija. Kreipdamasis į tarybos narius, Seimo Pirmininkas akcentavo, kad savivaldybė turi skirti daugiau dėmesio naujų darbo vietų kūrimui, stambių pramonės įmonių, didelių verslų atėjimui į Visaginą. Bendraudamas su bendruomenės nariais, parlamento vadovas padėkojo jiems už pilietiškumą, aktyvų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime ir Visagino puoselėjimą.

„Visaginas buvo sukurtas kaip vienos įmonės miestas. Buvo sukelti žmonių lūkesčiai dėl naujo atominės elektrinės statybos, o dabar aišku, kad jos nebus, todėl savivaldybė turi skirti visus turimus resursus naujų darbo vietų kūrimui“, – sako parlamento vadovas.

Pasak Viktoro Pranckiečio, smulkaus ir vidutinio verslo konkurencingumo didinimo, socialinės įtraukties didinimo ir kovos su skurdu priemonės finansuojamos ES struktūrinių fondų lėšomis. Visagino savivaldybės, kaip ir kitų Lietuvos regionų įmonės, gali dalyvauti įgyvendinant atitinkamus projektus.

Seimo Pirmininko teigimu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės programoje daug dėmesio skiriama efektyviai regionų politikai kaip darnaus gyvenimo šalyje sąlygai.

Numatoma stiprinti regionus, sudarant galimybes visiškai išnaudoti vietos savivaldos turimą potencialą, kartu suteikiant savivaldybių institucijoms pakankamas galias bei finansinius instrumentus. Siekiamas rezultatas – sukurtos prielaidos spartesnei regionų socialinei ir ekonominei plėtrai bei vystymosi skirtumų mažėjimui. Ministerijos ir savivaldybės bus įtrauktos į šį procesą, kurio metu turės parengti konkrečius ilgalaikius sprendimus.

Vyriausybės programos įgyvendinimo plano projekte yra numatytas paskatų sistemos vietos ekonominiam potencialui didinti ir infrastruktūrai optimizuoti sukūrimas, taip pat numatomas regionų kryptingos plėtros principų suformavimas ir plėtros planavimo sistemos pertvarkymas.

„Regionų savivaldybės turėtų aktyviai dalyvauti šiame procese, nes jos yra sukaupusios daugiausiai patirties ir žinių įvertinti regiono vidinius išteklius ir jų pasitelkimo regiono plėtrai galimybes, taip pat įvertinti ilgalaikes prognozes ir nustatyti strategines plėtros kryptis“, – sako Viktoras Pranckietis.

Pirmininko nuomone, šiuo metu reikia paramos ir savivaldybės iniciatyvoms – SmartPark ir energetikos kompetencijos centro kūrimui, energetikos muziejaus kūrimui šalia IAE arba IAE informacinio centro pagrindu. Pasak jo, nenaudojamus IAE pastatus reikia ne griauti, o pritaikyti naujiems verslams. Kaip vieną iš minčių, Seimo Pirmininkas pateikė bendradarbiavimą su CERN – Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija, kuri šiuo metu ieško galimybių ir atitinkamą infrastruktūrą turinčių vietų steigiant duomenų saugojimo centrus. Viktoro Pranckiečio teigimu, toks centras galėtų atsirasti Visagine, būtų sukurtos naujos darbo vietos.

 

 

Parašykite komentarą

Top