Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Jungtinių Valstijų problemas palikime spręsti patiems amerikiečiams

Jungtinių Valstijų problemas palikime spręsti patiems amerikiečiams

Virginijus SAVUKYNAS, LRT.lt

Jungtinėse Valstijose toliau vyksta mitingai dėl brutalaus policijos elgesio su juodaodžiais. Ir ne tik mitingai, – jie peraugo į riaušes. Mitingai nuvilnijo ir per Europą.


Jungtinių Valstijų problemas palikime spręsti patiems amerikiečiams, o mes paklauskime, kokias pamokas iš jų galime išmokti? Aišku, galima sakyti, kad Lietuvai sisteminio rasizmo problema negresia, nes paprasčiausiai Lietuvoje yra labai mažai juodaodžių, kurie, beje, tikriausiai pasakytų, kad tikrai bent kartą Lietuvoje susidūrė su kieno nors rasistiniu požiūriu. Tad pakalbėti norėčiau plačiau, ne tik apie rasizmą.


Pirmiausia, kad ir kiek būtų kalbama apie gražias idėjas, visuomenėse visada atsiranda įvairios segregacijos. Ir ne tik rasiniu pagrindu. Štai pažvelkime, ką padarė koronavirusas. Kaip pasijuto tie žmonės, kurie buvo įvardinti kaip pažeidžiama grupė, t. y. vyresni nei 60 metų? Staiga jie pasijuto atskirti, juos žeidė užrašai, kad nevertėtų lankytis parduotuvėse, žeidė vien pasakymas, kad susirgęs ar miręs priklausė „pažeidžiamai grupei“. Ką jie patyrė?

Ogi segregaciją. Ir patyrė, kad ji yra labai nemaloni, nors ir menkutė, be to, visa tai kilo iš kilnaus tikslo – noro šiuos žmones apsaugoti. Tačiau šis kilnus tikslas jų nepaguodė. O ką pasakoja tie, kurie persirgo koronavirusu. Staiga jie pasijuto atstumtieji. Štai ką reiškia segregacija. O dabar įsivaizduokime, jog tai būtų trukę ne mėnesį, o bent kelis metus. Ko tada būtume sulaukę Lietuvoje?


Socialinės, ekonominės problemos – štai tas naujas mūšių laukas. Ir jei mes patys jų nespręsime, o įvairios institucijos jas ignoruos, tuomet tik laiko klausimas, kada panašūs mitingai ir riaušės sudrebins Lietuvą.


Todėl turėtume suprasti afroamerikiečius Jungtinėse Valstijose. Jų segregacija tęsiasi ne kelis mėnesius, bet kelis šimtus metų. Tačiau neturėtume pamiršti, kad panašūs dalykai gali greitai atsirasti ir Lietuvoje. Karantino pavyzdys tai prikišamai rodo.

Antras dalykas – ilgai nutylėtos, maskuotos problemos, nepasitenkinamas niekur nedingsta. Neteisybės jausmas tik stiprėja, jei problemos ignoruojamos. Ir tada reikia tik emocinio dirgiklio – tokio kaip žūties suėmimo metu – kad prasidėtų masiniai protestai, kurie nežinia kuo gali pasibaigti.


O kai prasideda tokie dalykai, jokie racionalūs argumentai nepadės. Beje, Jungtinių Valstijų pareigūnai prabilo, kad šiose riaušėse buvo įsikišimo ir iš kitų valstybių. Nereikia būti naiviems.

Akivaizdu, kad tokiais visuomenės vidaus konfliktais pasinaudoja išorės jėgos. Karas persikėlė į naujas erdves. Socialinės, ekonominės problemos – štai tas naujas mūšių laukas. Ir jei mes patys jų nespręsime, o įvairios institucijos jas ignoruos, tuomet tik laiko klausimas, kada panašūs mitingai ir riaušės sudrebins Lietuvą.
Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Parašykite komentarą

Top