Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > ,,Kauno grūdų“ sėkmės aruodai

,,Kauno grūdų“ sėkmės aruodai

Tautvydas Barštys.
Tautvydas Barštys.

Įmonių grupė ,,Kauno grūdai“ sėkmės kelią skinasi inovacijomis, ryžtingomis permainomis, drąsiais sprendimais, kompleksiškomis paslaugomis ir išskirtiniu dėmesiu kokybei.

Kaip bendrovės vairą sukti krytinga, modernia linkme ir nesuklupti kliūčių ruože, kokie pasiekimai ryškiausi atsigręžus atgal ir kokie sumanymai, planai veda pirmyn, ,,Verslas ir politika“ teiravosi  ,,Kauno grūdų“ įmonių grupės vadovo Tautvydo BARŠČIO.

„KG Group“ įmonėse pastaraisiais metais įvyko daug pokyčių: modernizuota gamyba, įdiegtos pažangios technologijos, sukurta daug naujų produktų, kurių didžioji dalis eksportuojama.

Jūsų įkurta akcinė bendrovė ,,Kauno grūdai“ solidi vien jau savo amžiumi. Pristatykite šią bendrovę ir jos įmones žurnalo skaitytojams.

 Daugiau nei 120 metų skaičiuojantys „Kauno grūdai“, Kaišiadorių ir praėjusiais metais 50-metį atšventęs Vilniaus paukštynas bei dukterinės kompanijos sudaro vieną didžiausių, moderniausių ir ekonomiškai stipriausių gamybinių susivienijimų Lietuvoje – įmonių grupę „KG Group“. Šios įmonių grupės veikla orientuota į Lietuvos žemės ūkio plėtrą, į žemdirbystės, gamybos bei vartotojų poreikius, kurie tenkinami integruojant skirtingas veiklas ir teikiant kompleksines paslaugas. Įmonių grupę „KG Group“ sudaro grūdų ir paukštininkystės verslų portfeliai.

Įmonių grupė gamina įvairius vištienos gaminius ir pusgaminius, miltus, miltinius mišinius, specializuotus miltus, greitai paruošiamus makaronus, džiūvėsėlius, greitai paruošiamas košes. Taip pat – ir kombinuotuosius pašarus, premiksus įvairioms gyvūnų rūšims bei ėdalus naminiams gyvūnams. Tiekiame trąšas, augalų apsaugos priemones ūkininkams, vėliau superkame grūdus, kuriuos naudojame savo gamybai ir eksportuojame. Prekiaujame veterinarinės farmacijos preparatais ir įvairiomis žaliavomis.

AB „Kauno grūdai“ atstovauja grūdų verslo portfeliui – plėtojami šie verslai: miltų ir jų produktų verslas, greitai paruošiamų makaronų verslas, augalininkystės verslas, kombinuotųjų pašarų ir premiksų verslas, naminiams gyvūnams skirtų produktų verslas, veterinarinės farmacijos verslas, žaliavų prekybos verslas ir dukterinės kompanijos. Paukštininkystės verslo portfelį sudaro: šviežios mėsos, mėsos pusgaminių ir gaminių, šalutinių gyvūninių produktų, nuosavos mažmenos verslai (mažmeninės prekybos tinklas) ir dukterinės kompanijos.

„KG Group“ turi gamybinių padalinių visoje Lietuvoje ir užsienyje, šiuo metu įmonių grupėje dirba daugiau kaip 3 000 darbuotojų. Lietuvos ir įmonės vardai yra populiarinami tarptautinėse parodose, bendradarbiaujant su įvairių šalių įmonėmis, parduodant produkciją į tolimiausius kraštus.

Pastaraisiais metais nuolatos auga įmonių grupės „KG Group“ eksporto apimtys, todėl išplėtotos eksportuojamos produkcijos kryptys. Šiuo metu didelė dalis produkcijos eksportuojama į Vidurio ir Vakarų Europos šalis, Skandinaviją. Kompanijos produktai pamažu tampa paklausūs ir egzotiškose šalyse, tokiose kaip Tailandas, Singapūras, Džibutis, Izraelis, Jungtiniai Arabų Emyratai, Liberija, Vietnamas, Kinija, Honkongas.

Kaip pastaruoju metu sekasi didinti apyvartą? Į kokias šalis eksportuojate produkciją? Kuo buvo dosnūs ir sėkmingi praėję metai?

2012 m. ,,Kauno grūdams“ įteikta Metų eksportuotojo nominacija. Iš dešinės – Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ,,Kauno grūdų“ vadovas Tautvydas Barštys, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.
2012 m. ,,Kauno grūdams“ įteikta Metų eksportuotojo nominacija. Iš dešinės – Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ,,Kauno grūdų“ vadovas Tautvydas Barštys, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

 „KG Group“ įmonėse pastaraisiais metais įvyko daug pokyčių: modernizuota gamyba, įdiegtos pažangios technologijos, sukurta daug naujų produktų, kurių didžioji dalis eksportuojama. Per pastaruosius penkerius metus augo visų trijų grupės įmonių eksporto mastai, o pažvelgus į visos grupės eksporto kitimą, – jis padvigubėjo. Tai lėmė naujai sukurti produktai, kurie pasiekia įvairias pasaulio šalis ir yra teigiamai vertinami tų šalių klientų.

Lietuvoje mūsų pagaminti produktai su pridėtine verte pasiekia pačius tolimiausius kraštus: AB „Kauno grūdai“ gaminami produktai eksportuojami į Tailandą, Singapūrą, Džibutį ir kitas šalis, o lietuviška vištiena – į Vietnamą, Honkongą, Grenlandiją, taip pat Reunjono salą Indijos vandenyne ar Polonezijos salas.

Įmonių grupėje didelis dėmesys skiriamas tiek procesų, tiek pagamintų produktų kokybei. Įmonės atitinka tarptautinių standartų keliamus reikalavimus, tokių kaip BRC. AB „Kauno grūdai“ 2013 m. buvo suteiktas RSPO sertifikatas palmių aliejui, 2014 m. – gerosios gamybos praktikos sertifikatas „GMP+“ (ang. Good Manufacturing Practice). Šis pašarinių žaliavų ir priedų prekybos, sandėliavimo ir transportavimo sertifikuotas standartas leis kompanijai pelnyti konkurencinį pranašumą, įsitvirtinant Vakarų Europos ir Skandinavijos pašarinių žaliavų rinkose. O paukštynai yra sertifikuoti vištienos tiekėjai restoranų tinklams „KFC“ Europoje.

Įmonių grupės galimybės ir stiprybės slypi vertikalioje veiklų grandinėje, vadinamoje „Nuo lauko iki stalo“. Šiuo metu įmonių grupė valdo 11 tarpusavyje susijusius, bet tuo pačiu labai savarankiškus verslus.

Daug sakantis – ir „KG Group“ darbuotojų skaičiaus augimas: 2009 m. – 2 471, 2010 m. – 2 557, 2011 m. – 2 856,  2012 m. – 3 079, 2013 m. – 3 153, 2014 m. – 3 275.

Vertinant preliminarius nekonsoliduotus įmonių grupės rezultatus, prognozuojama, kad bendroji įmonių grupės apyvarta  augo apie 10 proc., eksportas –  apie 27 proc.

Į ką daugiausia investuojate? Kokios naujovės ateina į paukštynus?

 Nuolat investuojame tiek į AB „Kauno grūdai“, tiek į Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų modernizaciją. 2015 m. planuojamas naujos makaronų gamybos ir fasavimo linijos įdiegimas, investicijos į grūdų supirkimo logistikos infrastruktūros plėtojimą.

Paukštininkystės bare daug dėmesio bus skiriama mėsos gaminių bei pusgaminių gamybos modernizacijai bei naujų įrengimų įsigijimui, taip pat paukščių auginimo padalinių plėtrai: naujų pastatų statybai bei jau esamų rekonstrukcijai.

Su kokiais planais, permainomis siejate šiuos metus?

 Pagrindiniai iššūkiai – suplanuotų investicinių projektų įgyvendinimas, vienas jų – Verslo valdymo ir apskaitos sistemos „Oracle EBS“ diegimas. Kitas svarbus iššūkis – konkurencinė aplinka: po Rusijos embargo suvaldyti tiek eksporto kryptis, tiek išlikti konkurencingiems kitose šalyse. Juk daugelis Europos šalių, eksportavusios į Rusiją, dabar savo pardavimus nukreipė į kitas šalis.

Taip pat svarbu suvaldyti situaciją dėl žaliavų kainų kitimo, nes mūsų versle žaliavų kainos daro didelę įtaką tiek produkto savikainai, tiek galutinio produkto kainai. Paukštininkystėje – eksporto plėtra Tolimųjų rytų šalyse, „halal“ produktų pardavimų didinimas, šviežios atvėsintos paukštienos eksporto Europoje ir Skandinavijoje didinimas.

Ar sunku planuoti finansus? Kaip randate išeitis iš komplikuotų situacijų?

Renginio ,,Grūdo kelias 2014“ metu AB ,,Kauno grūdai“ kartu su visos Lietuvos ūkininkais ir atlikėju SEL paaukojo beveik 30000litų Jonavos vaikų globos namams.
Renginio ,,Grūdo kelias 2014“ metu AB ,,Kauno grūdai“ kartu su visos Lietuvos ūkininkais ir atlikėju SEL paaukojo beveik 30000 litų Jonavos vaikų globos namams.

 Pirmiausia „KG Group“ galimybės slypi vertikalioje veiklų grandinėje: „Nuo lauko iki stalo“. Įmonių grupės veikla – diversifikuota: jei vienas verslas patiria sunkumų, kitas verslas juos kompensuoja, nes atskirų verslų ciklai skirtingi, tačiau tame slypi ir mūsų galimybės – diversifikuotas verslų portfelis leidžia efektyviau dirbti ir siekti pelno.

Be to, pastaraisiais metais daug investavome tiek į „Kauno grūdų“, tiek į paukštynų modernizaciją. Įgyvendinti inovaciniai projektai leidžia mums gaminti produktus su pridėtine verte, kurių kūrimas, pardavimas tiek Lietuvos, tiek eksporto rinkose – svarbus uždavinys 2015 metais.

Kuo rūpinasi Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacija, kuriai vadovaujate?

 Asociacija nuolat informuoja savo narius apie aktualius ekonomikos, verslo aplinkos, socialinės politikos pokyčius šalyje. Apibendrina iš nacionalinių ir užsienio šaltinių gautą informaciją apie naujas technologijas, mokslo ir technikos pažangą grūdų perdirbimo ir pašarų gamybos srityje. Ši asociacija stebi situaciją grūdų, jų perdirbimo produktų ir pašarų rinkose, periodiškai siunčia informacinius biuletenius asociacijos vienijamoms įmonėms.

Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacija taip pat atstovauja savo nariams visų lygių valstybės institucijose ir gina teisėtus jų interesus. Bendradarbiauja su nacionalinėmis asociacijomis ir tarptautinėmis asocijuotomis struktūromis – Europos pašarų gamintojų federacija, Baltijos šalių malūnininkų asociacija. Dalyvaujama su grūdų perdirbimo pramone susijusiuose projektuose, kuriuos remia tarptautinės organizacijos bei užsienio šalių vyriausybės. Teikiami pasiūlymai Žemės ūkio ministerijai su grūdų perdirbimu ir pašarų gamyba susijusiems žemės ūkio mokslo tiriamiesiems darbams vykdyti, bendradarbiaujama su žemės ūkio mokslo įstaigomis, užsienio šalių ekspertais bei partneriais.

Asociacija dalyvauja kuriant įstatymų papildymus ir pataisas, inicijuoja poįstatyminių teisės aktų priėmimą, teikia pasiūlymus ir pastabas teisės aktų projektams, reglamentuojantiems valstybinį verslo reguliavimą.

Vadovaudamasi įmonių pateiktais pasiūlymais, asociacija sistemingai organizuoja kvalifikacijos kėlimo seminarus įmonių specialistų grupėms. Į juos konsultuoti kviečiami atitinkamų sričių šalies specialistai ir užsienio ekspertai. Dalyvaujama tarptautinėse verslo misijose, organizuojamos pažintinės išvykos į giminingas užsienio šalių įmones, parodas.

Kiek laiko Jums lieka atsikvėpti po įtemptų darbų, atitrūkti nuo verslo rūpesčių?

 Atrodė, kad, kai įmonė pasieks 100 mln. Lt apyvartą, galėsiu išeiti į pensiją ar mažiau dirbti. Vis dėlto, kai verslas išauga, pasidarai savo verslo įkaitu, tada jau gyveni dėl kitų, o ne dėl savęs. Daug kas mato tik blizgančią medalio pusę, bet norėčiau, kad suprastų, kokia kaina tai buvo pasiekta, kiek tai kainavo sveikatos, pasiaukojimo, užsispyrimo.

Esu sau uždavęs labai aukštą toną. Su malonumu ateičiau aštuntą valandą ryte ir „atsėdėčiau“ kokiame nors gerame biure iki penkių valandų vakaro. Kaip sakau, dabar dirbu 24 valandas per parą, nes mūsų įmonių grupė valdo 11 skirtingų verslų, o įsitraukimo ir specifikos išmanymo reikia kiekviename iš jų.

,,Verslas ir politika“, 2014 m. gruodis/2015 m. sausis, Nr. 12/1 (61/62)

Parašykite komentarą

Top