Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Klaipėdiečių nerimas dėl uosto taršos neatslūgsta: prakalbo apie fosforo trąšų sudėtyje esantį teršalą kadmį

Klaipėdiečių nerimas dėl uosto taršos neatslūgsta: prakalbo apie fosforo trąšų sudėtyje esantį teršalą kadmį


Alina Andronova. Algirdo Aušros nuotrauka.

Alina ANDRONOVA, asociacijos KIDE prezidentė

Šių metų rugpjūčio mėnesio pabaigoje, Klaipėdos apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl taršos iš uosto teritorijoje veikiančių įmonių galimos taršos geležies oksidais ir anglimi.

Vienas pagrindinių įtariamų teršėjų, miesto centre kraunančių koksą ir metalų rūdas –  AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ (KLASCO). Įmonės atstovai teigia, kad visą senamiestį palietusi tarša šiuo metu „yra suvaldyta”, nors gyventojai informuoja priešingai.

Todėl asociacijos „Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją“ (KIDE ) atstovai yra priversti reguliariai inicijuoti oro kokybės tyrimus bei geležies rūdos dulkių mėginių paėmimą nuo gyventojų namų. Šie tyrimai vis patvirtina, kad tarša niekur nedingo.

Neseniai, šių tyrimų metu gyvenamojoje aplinkoje,  buvo rasta ne tik geležies oksidų, bet ir toksiška ir  sveikatai pavojinga cheminė medžiaga kadmis (Cd). Kadmis – vienas iš pavojingiausių sunkiųjų metalų žmogaus organizmui.

Šių metų spalio 12 d. asociacija KIDE gavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento (toliau – NVSC) direktoriaus Rimanto Jono Pilipavičiaus raštą .

KVJUD vadovas Arvydas Vaitkus neigia  visuomenės interesą ginančių klaipėdiečių tiesą, tačiau atlikti tyrimai kelia didžiulį žmonių nerimą.

Rašte teigiama, kad šių metų rugpjūčio 30 d. NVSC atlikto tyrimo metu, Švyturio gatvėje, paimto oro mėginyje buvo nustatytas kadmio vidutinės paros koncentracijos viršijimas beveik du kartus.

Laiške, beje,  pasigedome Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos valdybos (toliau – Klaipėdos valdyba) įvertinimo dėl galimų Cd šaltinių ir tolimesnių veiksmų.

Pasak NVSC Klaipėdos valdybai buvo išsiųsta užklausa , tačiau atsakymo iki šiol nėra. Laiško priede pateikiamas Aplinkos apsaugos agentūros (toliau – AAA) direktorės situacijos įvertinimas, kuriame ji, neatlikusi tyrimų, išsamios analizės Vitės kvartale, apžvelgia teoriškai galimus kadmio atmosferoje šaltinius .

Viename iš ES 2013 metų dokumente, Komisijos komunikate Europos parlamentui teigiama, kad „šiuo metu didžiausią susirūpinimą kelia fosforo trąšų sudėtyje esantis teršalas kadmis […]”

Apie tolimesnius veiksmus (taršos šaltinio nustatymą, pakartotinus tyrimus) NVSC šiame laiške Asociacijai informacijos nesuteikia. KIDE narius toks atsakymas netenkino, nes šalia Švyturio g. 8-ojo namo nėra judrios gatvės, tyrimo metu nebuvo rūkoma ir patalpose nebuvo naudojama buitinė chemija, iš kurios ši toksiška cheminė medžiaga galėjo patekti į gyvenamąją aplinką.

Todėl KIDE atstovai pradėjo ieškoti kitų galimų Cd šaltinių. Viename iš ES 2013 metų dokumente, Komisijos komunikate Europos parlamentui teigiama, kad „šiuo metu didžiausią susirūpinimą kelia fosforo trąšų sudėtyje esantis teršalas kadmis […]”

Pasiteiravus NVSC, ar buvo atliktas tyrimas/užklausa apie KLASCO įmonės kraunamų trąšų cheminę sudėtį, NVSC darbuotojai nustebo išgirdę apie tai, kad Cd yra trąšų sudėtyje ir paprašė asociacijos KIDE atstovų pasidalinti nuorodomis, patvirtinančiomis šią informaciją.

Ir tik tuomet, spalio mėnesio pabaigoje, NVSC išsiuntė KLASCO įmonei užklausą. Atsakymo iki šiol nėra.

Atsakingos institucijos teigia, kad aptiktas Cd ribos viršijimas visuomenės sveikatai grėsmės nekelia, nes viršijimas nėra labai didelis, jis buvo aptiktas tik viename bute.

Tokios išvados daromos atlikus tik vieną tyrimą. Pakartotini tyrimai, kituose butuose ir daugiabučiuose neatlikti, nors atsakymą apie Cd viršijimą NVSC turėjo rugsėjo 7 d. Žiniasklaidos atstovams NVSC teikia klaidinančią informaciją – „atlikti 6 tyrimai ir tik vieno iš jų metu buvo užfiksuotas viršijimas”. Tačiau tik vienas iš šių tyrimų (kurio metu ir užfiksuotas Cd viršijimas) atliktas išsamiai, nes oro mėginiai tąkart buvo imami 4 kartus per parą, skirtingu laiku.

Klaipėdos uostas tapo ne tik vienu pagrindinių ekonomikos varikliu.

Taip pat NVSC darbuotojai klaidina žiniasklaidą teigdami, kad sunku atlikti tyrimus, nes gyventojai bendradarbiauja nenoriai. KIDE atstovai, sužinoję apie Cd viršijimą, su Vitės kvartalo gyventojais aplankė apie 80 butų Pušyno, Malūnininkų, Sportininkų, Švyturio, Gulbių, Karklų, Kanto, J. Janonio, Bokštų gatvėse ir surinko tiek pat gyventojų prašymų ištirti jų gyvenamosios aplinkos oro kokybę.

Uosto direkcijos vadovai teigia, kad taršos viršijimų pastaruoju metu nėra užfiksuota. Tačiau kone du kartus viršyta leistina kadmio norma ir vis dar esančios geležies oksidų dulkės kalba ką kita.

Tuo metu ir asociacija KIDE pateikė prašymą NVSC dėl Cd šaltinio nustatymo ir papildomų oro kokybės tyrimų, kurie būtų atlikti KLASCO įmonei vykdant krovos darbus trąšų terminale/sandėlyje bei kitų krovinių terminaluose.
Atliekant šį tyrimą, kurio metu nustatytas Cd ribos viršijimas, vėjo gūsiai vyravo nuo 2 iki 4 m/s, tad kyla klausimas, kuo gyventojai kvėpuoja esant smarkesniam vėjui, kuris pajėgus atnešti daugiau bei sunkesnių cheminių medžiagų iš uoste dirbančių įmonių į gyvenamąją aplinką net ir pro  uždarus langus?

Rugpjūčio mėnesį pastatyta kompanijos KLASCO įmonės teritorijoje stacionari stotelė, matuojanti oro taršą, šiuo atveju taip pat nepadeda. Uosto direkcijos vadovai teigia, kad taršos viršijimų pastaruoju metu nėra užfiksuota. Tačiau kone du kartus viršyta leistina kadmio norma ir vis dar esančios geležies oksidų dulkės kalba ką kita.

Rugpjūčio 30 dieną NVSC patalpose vyko susitikimas su Klaipėdos gyventojais. NVSC, Aplinkos apsaugos agentūros, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento vadovai susitikimo metu gyventojams skaitė pranešimus apie įstatyminius aktus ir jų institucijų veiklas, darbuotojų pareigybes ir pan., tačiau  išsamiai gyventojams išsiaiškinti rūpimus klausimus apie taršą ir ją mažinančias priemones galimybė nebuvo suteikta

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas pažadėjo, kad šių metų spalio mėnesį bus surengtas kitas susitikimas, kurio metu Klaipėdos bendruomenių vadovai bus informuoti apie atliktus tyrimus ir tolimesnius veiksmus mažinant taršą Klaipėdos mieste.

Tačiau žadėtasis susitikimas neįvyko. Ir šiuo laikotarpiu, nuo rugpjūčio 30 dienos, su asociacijos KIDE atstovais aktyviai bendravo ir teikė informaciją tik Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai.

.Klaipėdos valstybinio jūrų uosto plėtros projekto įgyvendinimo kontrolė tik saujelės valdininkų rankose.

Klaipėdiečiai dar kartą įsitikino, kad jų sveikata nerūpi atsakingoms sveikatos ir aplinkos apsaugos institucijoms ir Vyriausybei, kuri įstatyminiais aktais neįpareigoja atsakingąsias institucijas užtikrinti Lietuvos Respublikos piliečių teisę į sveiką gyvenamąją aplinką.

Spalio 31 d. KIDE atstovai pasiteiraco NVSC visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Šlepetienės, kodėl per du mėnesius NVSC nesiėmė jokių realių veiksmų, nustačius aiškų rizikos gyventojų sveikatai faktorių.

Skyriaus vedėja atsakė: „nes Cd viršijimas nesisiejo su KLASCO įmonės veikla“.

NVSC nuostatose rašoma, jog: „Centro paskirtis – pagal kompetenciją įgyvendinti valstybės politiką visuomenės sveikatos priežiūros ir vartotojų teisių apsaugos srityse, vertinti ir valdyti riziką žmonių sveikatai, susijusią su paslaugomis, gaminiais, aplinkos veiksniais ir užkrečiamosiomis ligomis“.

Tą patį mandatą turi ir visos kitos valstybinės ir municipalinės institucijos, atsakingos už saugios aplinkos užtikrinimą, tačiau kuo toliau, tuo labiau matosi, kad šis mandatas valstybės tarnautojus vargina. Nepadeda tam ir planuojamas 15 proc. biudžeto mažinimas visose ministerijose, dėl kurio bus skiriama mažiau lėšų personalui ir įrangai.

Ar mes galime jaustis saugūs planuojant maksimalią uosto plėtrą? Tikrai ne, o klaipėdiečių nuodijimas užterštu oru tęsiasi.

 

Parašykite komentarą

Top