Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Kvietime – aprangos kodas

Kvietime – aprangos kodas

Etiketas

Arminas Lydeka. Olgos Posaškovos nuotr.
Anot Armino Lydekos, kvietime nusakytos aprangos formos privalu laikytis visiems svečiams. Olgos Posaškovos nuotr.

Arminas LYDEKA

Etiketo ekspertas

Dažnai pateikiamas klausimas – ,,Ar verta paisyti kvietimuose į pobūvį ar vakarėlį rekomenduojamos aprangos formos?“ Ar visada jausimės jaukiai, apsirengę, kaip mums patogiau, bet kitaip nei daugelis visų renginio dalyvių?

Tad pažvelkime, kokios aprangos formos gali būti nurodytos kvietimuose. Iš karto noriu tvirtai pareikšti, kad kvietime nusakytos aprangos formos privalu laikytis visiems svečiams, gerbiantiems šeimininkus.

Anksčiau kvietimas į oficialius pietus reiškė, kad vyrai privalėjo ryšėti juodus ,,kaklaraiščius“ (kaspinus). Tačiau šito rašyti nebuvo būtina. Šiandien, kai gyvenimo ir drabužių stilius supaprastėjo, šeimininkas turėtų įspėti, kaip derėtų rengtis einant į renginį.

Šeimininkas turėtų įspėti, kaip derėtų rengtis einant į renginį.

Jei kviečiama į vakarienę ar priėmimą po septynioliktos valandos, aprangą patartina nurodyti, nes priešingu atveju tai gali sukelti abejonių. Nejauku bus vilkėti paprastą kostiumą tarp svečių su smokingais, kaip ir ateiti su smokingu, kai visi dėvi kasdienius darbinius drabužius.

Tad kvietimuose į priėmimus dažniausiai nurodoma informacija apie aprangą. Ji gali būti tokia:

1.     ,,Cravate Blanche“ – frakas (angl. ,,White Tie“). Tai iškilmingiausia ir formaliausia apranga. Fraku paprastai rengiamasi tik per oficialius vakaro renginius, pavyzdžiui, iškilmingas kviestines vakarienes. Kartais per oficialesnes ceremonijas, vykstančias patalpose, juo vilkima ir dieną (pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje – įteikiant kredencialus, nes tradiciškai tai iškilmingiausias drabužis).

Ilgas juodas frakas, balta liemenė, standūs balti marškiniai, apykaklė atlenktais kampeliais, juoda arba balta peteliškė, juodos kelnės su juodomis šilkinėmis juostelėmis, juodi lakuoti batai, apdovanojimų ir ordinų atributika (apdovanojimų kaspinėlis ryšimas ant kaklo, po balta peteliške, ordino juosta – skersai baltos liemenės)…

Moterys vilki ilgomis vakarinėmis suknelėmis. Paprastai tokios suknelės yra iškilmingiausios. Jeigu suknelės – be rankovių, galima mūvėti ilgas pirštines. Trumpos pirštinės tinka prie suknelės su rankovėmis. Pirštinių nereikia nusimauti sveikinantis ar šokant. Kai atsisėdama prie stalo, pirštinės numaunamos.

2.     ,,Cravate  Noire“ – smokingas (angl. ,,Black Tie“). Juo dėvima ir neoficialiuose, ir iškilminguose vakariniuose priėmimuose (per kviestinius pietus, vakarienes), bet retai – dieniniuose pobūviuose.

Juodas smokingas atlasiniais arba šilku apvedžiotais atlapais, juodos kelnės su šilkine juostele, balti maršikiniai standžia apykakle, šilkinis ar atlasinis platus diržas (,,cummerbunds“) ir peteliškė (nebūtinai turi būti juodos spalvos), juodi odos batai… Apdovanojimų atributika ir medaliai segami panašiu principu, kaip ir prie frako.

Moterys dažniausiai vilki vakarinėmis ilgomis ar trumpomis suknelėmis, ilgais sijonais.

3.     Jei kvietime į vakarinį priėmimą apie aprangą neužsimenama (arba jei nurodyta ,,Informal“), svečiai dėvi kostiumus, moterys – kostiumėlius arba sijonus su palaidinėmis, arba kelnes su palaidinėmis ir t. t. (dažniausiai – ir oficialiai: vyrai – tamsius, vienspalvius kostiumus ir baltus marškinius, moterys – vizitinę suknelę arba kostiumėlį).

4.     ,,Tenue de Ville“ – labai speciali apranga, šiandien gana retai sutinkama.

Tautiniais drabužiais galima vilkėti per visus oficialius renginius.

Tokia informacija pažymima apatiniame, dešiniajame kampe. Jeigu kviečiama tik moteris, apranga nurodoma taip pat, kaip ir kvietimuose vyrams.

,,Verslas ir politika“, 2012 m. liepa, Nr. 7 (32)

Parašykite komentarą

Top