Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Laikraštis „ŠIANDIEN”. Mindaugas Vyskupaitis: Taip, aš tikrai didžiuojuosi būdamas lietuvis..“

Laikraštis „ŠIANDIEN”. Mindaugas Vyskupaitis: Taip, aš tikrai didžiuojuosi būdamas lietuvis..“

Gražina ir Mindaugas Vyskupaičiai.

„Taip, aš esu laimingas, tikrai didžiuojuosi būdamas lietuvis, turiu puikią šeimą, išauginau tris vaikus, turiu aštuonis anūkus, mėgstamą darbą, džiaugiuosi, kad sekasi mano kraštiečiams, išgyvenu, kai valstybingumas prisimenamas tik švenčių dienomis“, – laikraščiui „ŠIANDIEN“ sakė Mindaugas Vyskupaitis, bendrovės„Mėta“ įkūrėjas ir vadovas. Jo patarimas lietuviui labai paprastas: mylėti artimą žmogų, valgyti sveiką maistą ir džiaugtis gyvenimu, kuris kiekvienam iš mūsų duotas tik vieną kartą.

Mindaugas Vyskupaitis.

Mindaugo įkurtos įmonės misija – nekasdieniška, savita, Lietuvos žmogui jis siūlo sustoti, mąstyti savo galva, rinktis tai, kas tikra, ir visada jausti saiką…

„Mūsų rinka yra užversta įvairiais įvežtiniais produktais. Eterinių aliejų gamybos idėja man kilo dar sovietmečiu, kai dirbau tuometiniame Pagirių šiltnamių kombinate.Iš prieskoninių augalų buvo galima gaminti eterinius aliejus, tačiau niekas to nedarė“, – pasakojo Mindaugas.

Nuo 2010 metų Mindaugo įmonė iš užaugintos ekologiškos žaliavos pradėjo gaminti ekologiškas sultis, ekologiškus konservus, bemielę viso grūdo ruginę ir kvietinę duoną, viso grūdo miltų kepinius, girą, natūralius saldumynus.
Darbštūs ekologiškos produkcijos puoselėtojai Gražina ir Mindaugas Vyskupaičiai gyvena Vilniaus rajono Vaidotų kaime.

„Gyventi galima kitaip“, – tuomet pasakė Gražina ir Mindaugas Vyskupaičiai. Be eterinių aliejų ėmėsi ir augalinių vandeninių cheminių ekstraktų gamybos ir šiandien rinkai tiekia pušų, kadagių, beržų ir dilgėlių ekstraktus. Sukurta produktų linija sanatorijoms ir pirties procedūroms. Šiandien „Mėta“ pagrindinis produktų tiekėjas sanatorijoms, SPA centrams ir vandens parkams..

„Maždaug 1990-ųjų metų vasarą pagaminome pirmą partiją mėtų eterinių aliejų, patys jį auginome, patys perdirbome“, – prisimena Mindaugas. Anot jo, atsidarius Vakarų sienoms ir pradėjus plūsti visokiems cheminiams kvapams ir panašiems dalykams, mūsų aukštos kokybės, bet, aišku, brangesniems aliejams nebuvo jokios galimybės išsilaikyti.

Tada Vaidotų kaime nupirko seną katilinę. Savo ekologiniame „Mėtos“ ūkyje jie ėmė gaminti natūralius, sveikatai ir aplinkai visiškai nekenksmingus buities produktus, kurių sudėties pagrindą sudaro vien Lietuvoje išauginti augalai.

.„Mėtos” ekologiški gaminiai plačiai naudojami ne tik lietuvių namuose, bet ir sanatorijose, reabilitacijos centruose, SPA ir kt.

Šiandien beržų lapų ekstraktas bei ne mažiau vertingi dilgėlių, kadagių, pušų ekstraktai jau tapę bendrovės „Mėta“ vizitine kortele. Jie leido užgimti natūraliems produktams, skirtiems plaukų ir odos priežiūrai, pirčiai, kūdikių vonelėms.

Daugumą šių produktų šiandien gydymo ir profilaktiniais tikslais naudoja sanatorijos bei reabilitacijos centrai. Svarbiausia – gamybos procese išsaugoti žaliavos veikliąsias medžiagas. Šiuo tikslu naudojamos tik ekologiškos sertifikuotos laukinės augmenijos žaliavos, kurios „Mėtos” ūkyje vandeninės ekstrakcijos būdu paverčiamos natūraliais ekstraktais.

Kaip pastebi M. Vyskupaitis, šiandien „pilno maisto“ kategorija yra žymiai aktualesnė, nes gamintojai išmoko sintetinėmis medžiagomis apgauti visus pagrindinius žmogaus receptorius: „Skonį, kvapą, išvaizdą – visus šiuos dalyku dabar galima dirbtinai imituoti. Masinėje gamyboje maisto produktai montuojami kaip Lego konstruktoriai, o tai paneigia esminę pilnutinio maisto idėją: nesugriauti visumos, pirminių gamtos padiktuotų struktūrų“.

„Mano patarimas – labai paprastas: mylėti artimą žmogų, valgyti sveiką maistą ir džiaugtis gyvenimu, kuris kiekvienam iš mūsų duotas tik vieną kartą“…
Mindaugas Vyskupaitis

Praėjusių metų liepą iš užsienio į Gražinos ir Mindaugo namus Vaidotų kaime atskriejo džiugi žinia. Lyderiaujantis britų sveiko gyvenimo būdo žurnalas „TheGreenParent“ kasmetiniuose sveikatai ir aplinkai draugiškų produktų apdovanojimuose įvertino natūralų lietuvišką gaminį -prestižinių „TheGreenParentBeautyAwards 2017“ apdovanojimų prizininku paskelbtas lietuviškame ekologiniame „Mėtos“ ūkyje gaminamas augalinis ekstraktas kūdikiams.

Šį natūralų augalinį ekstraktą , kurį sudaro beržų lapų ir pumpurų ekstraktas bei levandų ir bergamočių eterinių aliejų derinys,britai įvertino sidabro medaliu.

„Jau daugelį metų natūraliais kosmetikos ir maisto produktais prekiaujame Baltijos šalyse. Mūsų gaminius pamėgusios vietos sanatorijos ir sveikatinimo įstaigos. Tačiau būti pastebėtiems ir įvertintiems Vakarų šalyse ypač malonu. Tai gali būti padrąsinimas ir kitiems lietuvių gamintojams“, – sako Mindaugas Vyskupaitis.

Į ką atsižvelgti, renkantis „pilną“ produktą?

1989 metais Lietuvoje įkuriamas pirmasis eterinių aliejų gamybos punktas, iš kurio vėliau užgimė privati įmonė UAB „Mėta“.

Mindaugas įspėja, jog „madingas“ produkto aprašymas neužtikrina nei jo kokybės, nei tinkamumo vartoti. Taigi kaip nepasiklysti tarp etikečių ir netapti ekologijos reklamų aukomis?

Esminė vartojimo amžiaus problema yra ta, jog esame pripratinti prie nepilnaverčių – apdorotų, perdirbtų ar tarpusavyje nederančių – produktų. Net tais atvejais, kai pirminė žaliava yra sertifikuojama kaip ekologiška, galutinis produktas gali būti nepilnavertis. Todėl, anot Mindaugo, pradėdami „nepilnu“ maistu, patys verčiame save gyventi „nepilną“ gyvenimą“.

Nuo 2010 metų Mindaugo įmonė iš užaugintos ekologiškos žaliavos pradėjo gaminti ekologiškas sultis, ekologiškus konservus, bemielę viso grūdo ruginę ir kvietinę duoną, viso grūdo miltų kepinius, girą, natūralius saldumynus .O natūralūs šimtaprocentiniai eteriniai aliejai, pasižymintys unikaliomis savybėmis, yra pagrindiniai liaudies medicinoje vartojami komponentai , naudojami farmakologijoje, kosmetologijoje, parfumerijoje, aromaterapijoje.

Ką reikėtų žinoti, renkantis produktą?. Mindaugas sako, kad pagrindinis kriterijus, renkantis organizmui draugišką produktą, yra ingredientų kiekis. Tikras produktas yra efektyvus savaime, sintetiniais priedais jo tobulinti nereikia. Organizmui labiau priimtini gaminiai iš žaliavų, išgautų ten, kur gyvename. Todėl lietuviai pirmenybę turi teikti ne egzotiškuose kraštuose, o būtent Lietuvoje užaugintiems produktams.

Jei, siekiant ilgesnio produkto galiojimo, jis apdorojamas kenksmingomis dujomis ar spinduliais, tai nebėra sveikas ir natūralus produktas. Tokiais atvejais visai nesvarbu, kad etiketėje šviečia užrašas „ekologiška“.

Šeimos istorija iš kartos į kartą

Mindaugas aprodo savo kuklų, bet labai jaukiai įrengtą namą. Viename kambaryje ant sienos kabo šeimos istorijos atspindys – geneologinis medis. „Mėtos” įkūrėjų Vyskupaičių protėviai – nuo pat 1762 metų Lietuvoje ūkininkavę žemdirbiai.

Per šį laikotarpį būta daug išbandymų. Po baudžiavos panaikinimo žemė išdalinta rėžiais, vėliau visi iškelti į vienkiemius. Galop beveik visa šeimyna ištremta į Sibirą.

Dabar Mindaugą labiausiai džiugina, kad Lietuvoje vis daugiau žmonių grįžta prie natūralios gamtos ir jos produktų. „Jaunimas mato daugiau perspektyvų, nebijo rizikuoti“, – džiaugiasi jis.

.

 

Parašykite komentarą

Top