Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Laikraštis „ŠIANDIEN”.„Teisingumas ir Mes“

Laikraštis „ŠIANDIEN”.„Teisingumas ir Mes“

Advokatė Anželika Meškaitė.

2 pokalbis: NEPASINAUDOJIMAS ĮSTATYMU SUKURS TEISINGUMĄ. KAIP?

Anželika MEŠKAITĖ

Šiandien tęsime diskusiją apie teisingumo suvokimą visuomenėje. Mūsų pokalbiuose stengiamės atskleisti, kaip teisė įsipina į kasdienį gyvenimą. Diskusijai pasirinkome tokį teisės apibūdinimą: Teisė tai būdas arba priemonės Teisingumui visuomenėje egzistuoti. Buvome sutarę, kad teisingumas – tai teisingos pasekmės, jei laikomės visuomenėje sukurtų taisyklių, arba – teisingos pasekmės, jei taisyklių nesilaikome. Visuomenė – tai Mes.

TEISINGUMAS BUS TOKS, KOKĮ SUSIKURSIME

Kartu stebėsime, kaip kuriame teisingumą ir, kaip teisingumą vertiname. Tarkime, išsituokusi moteris atsikraustė į našlio namus, suaugę abiejų vaikai gyvena atskirai. Santykiai klostosi lyg neblogai, draugystė tęsiasi, metai bėga.
Širdies smūgis (miokardo infarktas) – statistika rodo, kad vyrams pasitaiko dažniau. Nebejauna moteris prarado gyvenimo draugą, kartu ir finansinį stabilumą o, paveldėtojas sūnus kreipėsi dėl „ponios“ iškeldinimo iš mirusio tėvo namų.

Kas vyksta? Svarstome – jie buvo kaip šeima, moteris juk prisidėjo prie namų ūkio, nejaugi per dešimt, penkiolika, septyniolika bendro gyvenimo metų ji nieko neužgyveno ir, teks išeiti į gatvę? Teks išeiti. Svetimo turto neužgyvensi – tokios taisyklės. Kaip vertiname? „Nėra teisybės“, kodėl nėra kokio nors įstatymo, kad apsaugotų žmogų? Yra.

Svarbiausias klausimas teisingumo suvokimui – kokios pasekmės mums tinka? Esame sutarę visada modeliuoti nuo pasekmių. Būdami poroje žmonės tikrai pasvarsto, kad santykiai gali baigtis. Vyresni žmonės dažnai pamąsto, kad jie gali susirgti, ar dar blogiau…
Jeigu tinka, kad nutrūkus draugystei, ar pasibaigus bendram gyvenimui teks eiti savo keliu – puiku – teisingumas užtikrintas, „neteisybės“ niekada nebus, nes tokios pasekmės jums atrodo teisingos.

Kita vertus, kai gyvendami poroje norėsite užsitikrinti saugesnę savo ateitį. Būtų teisinga, kad su jumis poroje gyvenantis žmogus prisidėtų prie jūsų saugesnės ateities kūrimo? Puiku, yra tokie įstatymai. Galima susituokti, parašyti testamentą, padovanoti dalį turto, nustatyti teisę iki mirties gyventi tame bute, name, sodyboje…

Jeigu teisingumą suvoksime giliau, nei mūsų užgaidų išsipildymą – padėsime sau sukurti teisingas pasekmes…

Mūsų aptariama pora apie moters norimas (teisingas) pasekmes nepasikalbėjo. Gal ir kalbėjo, bet vyras neapsaugojo gyvenimo draugės ateities… Dėl požiūrio į santykius galima ginčytis, bet jie baigėsi. Teismas moterį iškeldino…

Ar įvyko teisingumas? Tikrai taip. Kodėl? Nes per tiek metų bendro gyvenimo nepasirūpinome pasekmėmis, kurios mums atrodė teisingos. Teisingumas bus toks, kokį susikursime. Kitokios pasekmės, nei mes norėjome, bus teisingos – jei nepasinaudosime įstatymu. Ar taip turi būti? Diskutuokime toliau…

Jeigu teisingumą suvoksime giliau, nei mūsų užgaidų išsipildymą – padėsime sau sukurti teisingas pasekmes. Tarkime, jūs suaugę, tėvai nebejauni, mama kad ir sirgo, vis tiek mirė netikėtai. Suglaudę pečius su broliu, ar seserimi palaikote vienas kitą ir, visiškai pasimetusį tėvuką. Dabar nuolatinis rūpestis – kaip jis laikosi vienas? Dažniau aplankote. Bet, štai matote, tėvukas neblogai sutaria su viena kaimyne. Net smagiau pasidaro, vis anam neliūdna ir, pasirūpina vienas kitu. Savų rūpesčių irgi nemažai, tik laikas bėga greitai. Po tėvo mirties sužinojote, kad testamentu namelį paliko tai moteriškei.

Kas vyksta? Imame svarstyti – kaip galėjo viską „tai moteriai“ užrašyti, juk mirusios mamos dalis tai vaikams priklauso. Nepriklauso. Kaip vertiname? „Kokia neteisybė“, tėvai gi turtą per pusę valdo, tai savo dalį tegul užrašo – kam nori, o mamos dalis – vaikams turėjo atitekti.

Neturėjo atitekti. Savaime tėvų turtas vaikams nepriklauso – tokios taisyklės. Niekam ne paslaptis, kad mirus vienam iš tėvų, vaikai gali nuvykti pas notarą ir paveldėti dalį turto. Bet, gali ir nepretenduoti į mirusiojo tėvo ar motinos dalį, kol kitas yra gyvas. Buvome sutarę, kad teisingumo suvokimui svarbiausia tai, kokios pasekmės jums tinka, tai vertinkime nuo pasekmių.

Jeigu jums tinka, kad mirus vienam iš tėvų, kitas vienasmeniškai toliau valdys užgyventą turtą – puiku. Teisingumas užtikrintas, „neteisybės“ niekada nebus, nes tokios pasekmės jums priimtinos – reiškia teisingos. Jeigu ketinate „įstoti“ į tėvų turto valdymą vietoje mirusios mamos, nes manote, tai teisinga – yra taisyklės – reikia priimti palikimą.
Mirus motinai į turtinius reikalus nesikišote, manydami, jog tėvas valdys užgyventą turtą taip, kaip jūs įsivaizduojate. Taip neįvyko. Galimybė ateityje valdyti tėvų turtą nevirto teise jį valdyti.

Ar įvyko teisingumas? Tikrai taip. Kodėl? Nes teisingumas bus toks, kokį susikursime. Kitokios pasekmės, nei mes norėjome, bus teisingos, jeigu leidžiame situaciją valdyti kitiems.

Teisinga, ar ne? Teisingumo paieškas dar tęsime…

 

 

 

Parašykite komentarą

Top