Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > „Ministras apsimelavo labai stipriai“

„Ministras apsimelavo labai stipriai“

Ponas Narkevičius, prispaustas faktų, prisiminė, kad ne vieną jo šeimos namą renovavo, bet antras namas buvo pradėtas statyti vaizdingoje vietoje ant jo žmonos sklypo. Mažų mažiausia, ką galima konstatuoti, kad ministras apsimelavo labai stipriai“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT forumas“ sako buvęs premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas.

Skandalai ir toliau drebina šalies politinę padangę. Į LRT Tyrimų skyriaus akiratį galimomis korupcinėmis schemomis pakliuvęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius neigia savo kaltę. Dažnai skandalai valdininkų ne tik neišverčia iš kėdžių, bet ir užaugina jų reitingus. Ar politikai tampa vis atsparesni skandalams? Ar valstybės valdymo menas vis mažiau tampa moralus?


Iš premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo pareigų atsistatydinęs, buvęs Visuomenės informavimo grupės (VIG) vadovas Skirmantas Malinauskas sako, kad susisiekimo ministro J. Narkevičiaus istorijos schema yra gana gerai pažįstama, o daugybė liudininkų, esą, padės užtikrinti, kad nebūtų duodami melagingi parodymai.


„Du verslo partneriai, pažįstami nuo sovietmečio, dalyvauja vienas kito šeimos šventėse, ima ir susipyksta dėl skolų, dėl įvairių buitinių-turtinių santykių. Vienas iš jų nueina ir sąžiningai papasakoja. Aš tikiu, kad sąžiningai, nes pasakojimas yra labai tikslus: su faktais, su pavardėmis, datomis, pavadinimais mokyklų, sumomis ir taip toliau.

Visa tai jis išpasakoja žiniasklaidai. Yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kol kas ministras neatsakė į klausimus, kokiu būdu jo draugas atsiduria pirkimuose (net 15-ka kartų, o įmonės apyvarta išauga nuo kelių tūkstančių iki beveik trijų milijonų), niekada gyvenime apskritai jokiame viešajame pirkime iki tol nedalyvavęs, jokios įstaigos nerenovavęs, tik statęs namus.

Kaip jis pats pasakoja, kažkur Salininkuose statė individualų namą. Jo įmonė buvo registruota uošvių bute Trakuose. Neįmanoma, kad jis staiga atsirastų ir laimėtų visus tuos pirkimus be kažkokios tai protekcijos arba susitarimo.


Yra daug žmonių, kurie yra įtraukti ir paminėti. Neabejoju, kad teisėsaugos institucijos atliks savo darbą, apklaus tuos žmones. Tikrai nemanau, kad jie visi meluos. Kuomet yra daug žmonių, meluoti tampa labai sunku – galima patikrinti.

Yra baudžiamoji atsakomybė už melagingų parodymų davimą.
Neįmanoma, kad jis staiga atsirastų ir laimėtų visus tuos pirkimus be kažkokios tai protekcijos arba susitarimo.


Šita istorija turi tikrai didžiulę perspektyvą. Tas žmogus, kalbant apie reputaciją, šiuo metu yra niekas – tiesiog bedarbis, o gal bankrutuojančios kažkokios įmonės vadovas, kuris turi milžiniškų finansinių ir teisinių problemų. Kitas istorijos dalyvis šiuo metu yra susisiekimo ministras. Ir tai yra didžiulis skirtumas“, – žurnalistų atskleistus susisiekimo ministro korupcinius ryšius dėsto S. Malinauskas.


Pasak jo, žurnalistai patikrino tai, ką buvo galima patikrinti ir spragų nebuvo surasta. „Pirkimai yra realiai vykę. Ponas Narkevičius viešai neigia, kad žino, kas yra „Sodžiaus būstas“ ir kas yra jo vadovas. Buvo iškastos nuotraukos, jos pateiktos, taip pat pateikti fiktyvūs ir nefiktyvūs atsiskaitymo dokumentai, kuriuose yra „Sodžiaus būstas“.

Tuomet ponas Narkevičius, prispaustas faktų, prisiminė, kad ne vieną jo šeimos namą renovavo, bet antras namas buvo pradėtas statyti vaizdingoje vietoje ant jo žmonos sklypo. Mažų mažiausia, ką galima konstatuoti, kad ministras apsimelavo labai stipriai, – teigia buvęs premjero patarėjas. – Dabar kyla klausimas: ar ten yra kriminalas ir ar pavyks jį įrodyti. Tai yra klausimas teisėsaugos institucijoms, kada tyrimas bus pabaigtas.“
Praėjusiose vyriausybėse buvo ministrė (sveikatos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė – LRT.lt), kuri traukėsi dėl to, kad prisipažino seniai davusi 100 litų kyšį gydytojui.


„15min.lt“ Tyrimų skyriaus žurnalistė Birutė Davidonytė sako, kad pastaroji istorija, o ir apskritai visos kitos valdančiosios daugumos istorijos rodo, kad „toks dalykas kaip politinė atsakomybė šitoje valdančioje daugumoje apskritai išnyko“. „Tiek premjeras, tiek Ramūnas Karbauskis sako, kad štai, atneškit man teismo sprendimą, kad ministras yra kaltas. Politikams galioja ne tik teisinė atsakomybė – politikams galioja daug aukštesni reikalavimai“, – įsitikinusi B. Davidonytė.


Pasak jos, vien jau faktas, kad ministro artimo draugo įmonė laimėjo konkursus, kuomet J. Narkevičius turėjo sprendimo teisę, jau politikui yra faktas, dėl kurio jis galėtų pagalvoti, ar gali toliau eiti savo pareigas. „Politinės atsakomybės šitoje Vyriausybėje, šitoje valdančioje daugumoje, apskritai nebeliko. – konstatuoja B. Davidonytė. – Priminsiu, kad praėjusiose vyriausybėse buvo ministrė (sveikatos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė – LRT.lt), kuri traukėsi dėl to, kad prisipažino seniai davusi 100 litų kyšį gydytojui.“


BNS naujienų agentūros vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis įsitikinęs, kad šioje susisiekimo ministro istorijoje visuomenė nusipelno gauti konkrečius atsakymus be išsisukinėjimų.


„Paviešinus tiek daug konkrečių teiginių ir kaltinimų su konkrečiomis pavardėmis, su sumomis, su metais, su įstaigų pavadinimais, visuomenė, mažų mažiausiai, nusipelno lygiai tokių pačių konkrečių paaiškinimų iš ministro, – sako V. Beniušis. – Ir jo vadovai, subjektai, kuriems jis atsakingas, premjeras ir prezidentas, jie turėtų įvertinti, ar tie atsakymai išsklaido abejones, ar ne, ar ministro elgesys diskredituoja valstybės valdžią, ar ne. Šiuo atveju visas klausimų nukreipimas tik, išimtinai, teisėsaugos institucijoms, primena bandymą nusimesti politinę atsakomybę, nes, akivaizdu, kad politinė atsakomybė yra gerokai platesnė. Ji nebūtinai turi būti realizuojama atsistatydinimu – tai gali būti paaiškinimas Seimo nariams, žiniasklaidai.


Anot jo, J. Narkevičius turi ne tik teisę atsakyti į mestus kaltinimus, bet ir turi pareigą labai išsamiai ir detaliai tai paaiškinti. „Prezidentas, premjeras ir Seimas turi pareigą pasakyti, ar juos tai įtikino, ar to žmogaus reputacija atitinka ministrui keliamus reikalavimus, – neabejoja V. Beniušis. – Užimant tokias aukštas pareigas, tai yra akivaizdūs skaidrumo reikalavimai.“
Ir todėl visi narkevičiai bei kiti šaiposi. Jie šaiposi ne iš žurnalistų, kurie atkasa tai, jie šaiposi iš visuomenės teisės žinoti.


LRT Tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė pastebi, kad susiekimo ministras vis delsia atsakyti į pateiktus klausimus ir tarsi atsitvėrė tylos siena. „Tokia dviejų savaičių tyla iš ministerijos ir Vyriausybės, kaltinant šmeižtu ir sąmokslu prieš ministrą, yra iškalbinga, – sako I. Makaraitytė. – Nemanau, kad visuomenės akyse ministras ras pasiteisinimą arba pateisinimą.“


„Lietuvos ryto“ Žurnalistinių tyrimų skyriaus redaktorė Rasa Karmazaitė teigia, kad toks valdančiųjų politinės sąžinės neturėjimas yra kaip „virusas, einantis iš kartos į kartą. „Vienintelis skiepas yra viešumas, – neabejoja ji. – Štai prisiminkime Karbauskio rezidencijos statybų istoriją.

Kai „Agrokoncernas“ perveda Kauno regioninio parko direkcijai beveik tris tūkstančius eurų tuo metu, kuomet yra suteikiamas leidimas apsitverti 11 hektarų su mišku. Parke. Regioniniame parke. Juk joks paprastas pilietis negaus leidimo apsitverti miško. Net nesapnuokite! Joks paprastas pilietis negaus leidimo parke, kur yra dvišlaitė statyba, pasistatyti observatorijos. Su kupolu. Net nesapnuokite! O štai šitie gali. Jie demonstruoja galią. Ir todėl visi narkevičiai bei kiti šaiposi. Jie šaiposi ne iš žurnalistų, kurie atkasa tai, jie šaiposi iš visuomenės teisės žinoti.“


Platesnė LRT forumo diskusija – vaizdo įraše.LRT.lt
Parengė Vismantas Žuklevičius

Parašykite komentarą

Top