Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Opozicija: ministras S. Gentvilas nedeklaravo verslo sandorių ir galimai nuslėpė tam tikrus savo biografijos faktus

Opozicija: ministras S. Gentvilas nedeklaravo verslo sandorių ir galimai nuslėpė tam tikrus savo biografijos faktus

www.siandien.info

LVŽS frakcijos Seime narė Ligita Girskienė kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, prašydama ištirti ar Simonas Gentvilas, aplinkos ministras ir Seimo narys, nedeklaruodamas ryšių su fiziniais ir juridiniais asmenimis, nesupainiojo viešų ir privačių interesų bei nepažeidė politikų etikos principų. Kaip teigiama kreipimesi, S. Gentvilas nedeklaravo verslo sandorių ir galimai nuslėpė tam tikrus savo biografijos faktus.

Nurodoma, kad S. Gentvilas, pats būdamas miško savininku, aktyviai dalyvauja Nacionalinio miškų susitarimo procese. Inicijuodamas Statybos įstatymų, Architektūros įstatymų straipsnių pakeitimus, jis nedeklaravo nekilnojamojo turto įsigijimo ir statybos darbų sandorių, taip pat – kad jo sutuoktinė dalyvauja Lietuvos architektų sąjungos bei kitų organizacijų valdymo organų veikloje.

Be to, galimai nuslėpė, jog kreipdamasis į teismą kaip Seimo narys dėl ankstesnės kadencijos ministrų įsakymų teisėtumo, teisminių dokumentų rengimui bei atstovavimui teismo procese pasitelkė privačių advokatų pagalbą.

„Šių metų balandžio 15 d. į viešumą iškilo faktas, kad ministro S. Gentvilo Melnragėje, Klaipėdos m. statomame name įvyko nelaimingas atsitikimas. Pažymėtina, kad S. Gentvilas savo deklaracijose nėra pateikęs sklypo Melnragėje (500 m. iki jūros) įsigijimo sandorio. Taip pat nėra deklaravęs kokiomis lėšomis vykdomos namo statybos – paskolos, dovanos ar pan.“, – sako Seimo narė L. Girskienė.

Be to, 2021 m. balandžio 2 d. spaudoje buvo išplatintas S. Gentvilo pranešimas, kuriame jis teigė, kad išorinio uosto, kuris yra numatytas Melnragėje, Klaipėdoje nebus bent dešimtmetį. Paaiškėjo, kad aplinkos ministras pats statosi namą Melnragėje, kur ir buvo numatyta išorinio uosto statyba. Toks elgesys aplinkos ministro, kurio kompetencijoje yra Lietuvos bendrojo plano rengimas ir įgyvendinimo kontrolė, galimai sudaro prielaidas viešų ir privačių interesų konfliktui.

Ne mažiau svarbi aplinkybė, kad S. Gentvilas sublokuotą namą statosi su šeimos draugu Algirdu Sabaliausku, kuris yra ministro ir jo žmonos verslo partneris, įmonių UAB „Baltijos technologijų institutas“ bei UAB „Baltic talents“ bendrasavininkas ir vienos iš jų direktorius. Taip pat – Lietuvos liberalų sąjūdžio Klaipėdos skyriaus narys, asociacijos „Tvarių bendruomeninių projektų vystymas“, MB „Svencelės bendruomenė“ ir dar kelių visuomeninių organizacijų, galimai valdančių jėgos aitvarų kaitavimo sporto mokyklas bei kempingą Svencelėje, Klaipėdos rajone, steigėjas bei narys, buvo vienos žiniasklaidos priemonės Klaipėdoje akcininkas.

2017 m. spalio 31 d. MB „Svencelės bendruomenė“ buvo reorganizuota į UAB „Insuluma“ (įmonės akcininkai – Algirdas Sabaliauskas, Reda Pazdrazdytė, architektai Mykolas Svirskis ir Danas Jasiukaitis, bei stambios statybų bendrovės savininkas Renatas Poška).

Prašyme Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai teigiama, kad UAB „Baltic talents“ direktorė ir UAB „Baltijos technologijų institutas“ valdybos narė bei buvusi direktorė yra Reda Pazdrazdytė.

„Įdomu tai, kad minėta moteris yra ir dar daugybės įmonių valdymo organų narė arba vadovė: UAB „Insuluma“ (akcininku taip pat yra Algirdas Sabaliauskas) akcininkė, UAB „Trailinga“ (veikla – kreditai, NT vystymas) direktorė (akcininkai UAB „TM investments“ Tomas Tumynas ir Donatas Motiejūnas), UAB „Tvarių bendruomenių projektų vystymas“ direktorė (steigėjas yra Algirdas Sabaliauskas).

UAB „Trailinga“ galimai yra susijusi su įmonių grupe UAB „Invalda INVL“, kurios valdybos pirmininkas yra visuomenėje gerai žinomas asmuo“, – sako pareiškėja.

Pareiškime minima ir ministro žmonos verslo bendrasavininkas Nerijus Pačėsa, kuris yra ilgametis ISM universiteto rektorius, šiuo metu vadovaujantis savo įsteigtai privačiai mokymo įstaigai „Erudito licėjus“. Savo ryšių su N. Pačėsa ministras S. Gentvilas taip pat nėra deklaravęs.

Ministras ir jo sutuoktinė architektė taip pat nėra deklaravę ryšių su Lietuvos architektų sąjunga ir kitomis organizacijomis, nors pats ministras teikia Architektūros įstatymo pakeitimus, dalyvauja susitikimuose su architektų sąjungos nariais.

„S. Gentvilo pateikiamoje 2020 m. deklaracijoje skelbiama, kad jis yra Privačių miškų ir žemės savininkų asociacijos narys, tačiau ministras nėra nusišalinęs nuo sprendimų, susijusių su privačių miškų reguliavimu ir aktyviai dalyvauja visuose Nacionalinio miškų susitarimo, kurio organizatorius yra Aplinkos ministerija, posėdžiuose. Paaiškėjo, kad dar būdamas Seimo nariu 2016–2020 m. Lietuvos Respublikos Seimo kadencijoje jis tris kartus kreipėsi į Lietuvos Vyriausiąjį administracinį teismą, siekdamas panaikinti aplinkos ministro ir energetikos ministrų įsakymus.

Vienas kreipimasis buvo surašytas advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ Ramūno Petravičiaus ir Emos Būtėnienės (Administracinė byla Nr. I-6-822/2019), kita byla buvo vedama per COBALT advokatą Ruslaną Černiauską (Administracinė byla Nr. eI-3-968/2020). Nėra žinoma kas mokėjo už advokato paslaugas, o šie sandoriai nėra deklaruoti“, – sako Seimo narė.

Įtarimų dėl ministro skaidrumo kelia ir tai, kad S. Gentvilas Seimo ir Vyriausybės internetiniuose tinklapiuose pateiktoje savo oficialioje biografijoje, skirtingai nei anksčiau teiktose biografijos versijose, nenurodo, kad prieš tapdamas Seimo nariu ėjo stebėtojo pareigas Klaipėdos miesto savivaldybės įmonėje UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras“. Vos tapęs aplinkos ministru, 2020 m. gruodžio 14 d. įsakymu D1-772, skyrė beveik 6 mln. eurų paramą Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrui.

Parašykite komentarą

Top