Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Prezidentė Dalia Grybauskaitė Romoje dalyvauja Europos Sąjungos 60-mečio iškilmėse

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Romoje dalyvauja Europos Sąjungos 60-mečio iškilmėse

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Romoje dalyvauja Europos Sąjungos 60-mečio iškilmėse. Kapitolijaus rūmuose, kur prieš 6 dešimtmečius buvo įsteigta Europos Bendrija, 27 ES šalių lyderiai pasirašė Romos deklaraciją ir nubrėžė gaires ES ateičiai.

Šalies vadovė pabrėžė, jog Lietuva gerai žino, kokios Europos ji nori. Laisva šalių valia sukurta taikos sąjunga mūsų šaliai ir regionui reiškia saugumą bei gerovę.

Žvelgdama į ateitį ES turės keistis, tapti dar modernesne. Todėl šiandien iš Romos siunčiama aiški žinia – 27 ES šalys sutaria dėl savo vertybių, tikslų ir toliau dirba kartu, kurdamos šią ateitį.

Iškilmingos ceremonijos metu prisiminta 60 metų Europos Bendrijos istorija – taip pat ir Baltijos kelias, į laisvą Europos tautų šeimą sugrąžinęs Lietuvą bei kitas Baltijos šalis.

ES lyderių pasirašytoje Romos deklaracijoje įtvirtintos 4 pagrindinės bendradarbiavimo kryptys – saugios, klestinčios, socialiai jautrios ir stiprų pasaulinį vaidmenį turinčios Europos link.

Siekdami užtikrinti Europos saugumą, šalių lyderiai įsipareigojo stiprinti ES gynybą, bendradarbiavimą su NATO, gerinti ES išorės sienų apsaugą.

Valstybių vadovai taip pat sutarė dirbti kartu užtikrinant Europos žmonių gerovę. Toliau bendromis 27 šalių pastangomis bus stiprinama bendra ES rinka, skatinama pažanga ir inovacijos, remiamas smulkusis ir vidutinis verslas, kovojama su skurdu ir socialine atskirtimi, užtikrinamas saugus energijos tiekimas.

Visus 6 dešimtmečius buvusi taikos ir demokratijos simboliu pasaulyje, ES ir toliau padės užtikrinti stabilumą Rytų bei Pietų kaimynystėje. Bendrija išlieka atvira visoms Europos valstybėms, kurios gerbia pamatines ES vertybes ir yra pasirengusios jas ginti.

Per 13 metų mūsų šalis tvirtai įsiliejo į Europos šalių šeimą. Narystės ES naudą asmeniškai jaučia net 81 proc. Lietuvos žmonių. Nuo 2004 m. Lietuva gavo 17 mlrd. eurų ES lėšų, o galimybėmis mokytis visoje Europoje pasinaudojo net 40 tūkst. jaunuolių.

Penktadienį, kovo 24 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų ES šalių lyderiais Siksto koplyčioje, Vatikane, susitiko su Popiežiumi Pranciškumi.

Audiencijos metu Popiežius akcentavo, jog spręsdama šiandienos iššūkius Europa turi atsigręžti į savo praeitį ir pamatines vertybes. Būtina branginti taiką, nes be jos neįmanoma jokia ateitis.

Šventasis Tėvas taip pat pabrėžė, jog Europa – tai ne tik reformos ir sutartys. Europa tai gyvenimas, tai būdas matyti žmogų, matyti jo orumą. Europa – tai pagarba žmogui ir žmonijai.

Šalies vadovės teigimu, simboliška, kad susitikimas su Šventuoju Tėvu vyksta ES 60-mečio išvakarėse. Popiežius yra didysis europietis, kuriam rūpi Europos ateitis ir jos žmonės.

Milijonams Europos gyventojų Popiežius yra moralinis autoritetas, ne kartą pasisakęs ES lyderystės stiprinimo ir vertybių klausimais. Jis tvirtai remia ES projektą, pabrėždamas europinę tapatybę, daugiakultūriškumą ir tautų tradicijų išsaugojimą. Pasisako už dialogo tarp skirtingų religijų stiprinimą.

Šventasis Tėvas smerkia augantį vartotojiškumą, abejingumą ir susvetimėjimą. Ragina atsigręžti į žmogų, gerbti jo orumą ir teises, atsakingai plėtoti ekonomiką, saugoti aplinką ir skatinti lygias galimybes.

Jis buvo vienas pirmųjų pasaulio autoritetų, kvietęs nuosekliai spręsti migracijos krizę, parodyti gailestingumą ir suteikti prieglobstį nuo karo bėgantiems žmonėms, kartu apsaugant ES piliečių teises.

Už skleidžiamą vilties ir padrąsinimo žinią Europai Šventasis Tėvas 2016 m. apdovanotas garbingiausiu politiniu – Karolio Didžiojo – apdovanojimu. Audiencijos metu Prezidentė pakartojo, kad Popiežius Pranciškus yra labai laukiamas Lietuvoje.

Prezidentės spaudos tarnyba, R. Dačkaus (Prezidentūros kanceliarija) nuotr.

Parašykite komentarą

Top