Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Pristatyta Lietuvos stabilumo 2016 metų programa

Pristatyta Lietuvos stabilumo 2016 metų programa

Balandžio 29 d. Europos reikalų komitete pristatyta Lietuvos stabilumo 2016 m. programa, kuriai Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė trečiadienį, balandžio 27 d.

Europos reikalų komitetas kasmet svarsto svarbiausius Europos semestro ciklo dokumentus, tarp jų ir Stabilumo programą (iki euro įvedimo – Konvergencijos programą), taip siekdamas kuo aktyviau įsitraukti į šio proceso parlamentinę kontrolę.

Pristatydamas programą, finansų ministras Rimantas Šadžius kalbėjo, jog siekiant užtikrinti valdžios sektoriaus finansų tvarumą svarbiausias viešųjų finansų valdymo uždavinys yra mažinti valdžios sektoriaus skolą ir ją išlaikyti žemiau 40 proc. BVP.

R. Šadžiaus teigimu, spartesniam šalies BVP augimui būtinos struktūrinės reformos. 2015 m. viešųjų finansų deficitas buvo minimalus, todėl finansinės erdvės tokioms struktūrinėms reformoms yra. Ministras pažymėjo, kad viena svarbiausių struktūrinių reformų būtų naujojo socialinio modelio įgyvendinimas. Stabilumo programoje kreipiamasi į Europos Komisiją dėl naujojo socialinio modelio priemonių atitikties struktūrinių reformų išimčiai, pagal kurią numatoma galimybė pasinaudoti tam tikromis fiskalinio lankstumo galimybėmis.

R. Šadžius atkreipė dėmesį, kad lyginant 2015 m. valdžios sektoriaus balansą Lietuvoje ir Europos Sąjungoje (ES) pažymėta, jog Lietuvos balansas vienas geriausių – pagal šį rodiklį esame penkti tarp ES valstybių narių ir ketvirti eurozonoje. Valdžios sektoriaus skola 2016–2019 m. laikotarpiu turėtų išlikti tarp mažiausių ES ir siekti atitinkamai 41,4 proc., 39,9 proc., 38,1 proc. ir 35, 7 proc.

Komiteto nariai domėjosi galimais ES ekonomikos pokyčiais ir poveikiu ekonomikai Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES atveju, Rusijos ekonomikos įtaka Lietuvos ekonomikai, akcentavo būtinybę toliau gerinti viešųjų išlaidų efektyvumą, ypač švietimo ir sveikatos apsaugos srityse.

Finansų ministerijos parengtoje Lietuvos stabilumo 2016 m. programoje numatoma 2016–2019 metų viešųjų finansų politika, apžvelgiami pastarųjų metų ekonominiai pokyčiai Lietuvoje, poveikį valdžios finansams ir ekonomikos tendencijoms turėsiančios struktūrinės reformos, pateikiama išsami informacija apie valdžios sektoriaus finansų padėtį ir vidutinio laikotarpio perspektyvas, biudžeto politikos planai vidutinės trukmės laikotarpiui, ekonomikos ciklo poveikio valstybės finansams įvertinimas.

Programa parengta atsižvelgiant į Finansų ministerijos parengtą ekonominės raidos scenarijų, kuris kartu su Valstybės kontrolės išvada dėl šio scenarijaus buvo išsamiai pristatytas Europos reikalų komitetui š. m. balandžio 1 d.

Stabilumo programa – dokumentas, rengiamas atsižvelgiant į Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo numatytą pareigą teikti informaciją apie fiskalinę politiką. Jame pateikiama naujausia informacija apie šalyje vykdomą ir suplanuotą biudžeto politiką. Programa rengiama laikantis Europos Komisijos priimtinų veiksmų kodekse nustatytų reikalavimų.

 Parengė Renata Lygienė, Europos reikalų komiteto biuro patarėja/www.lrs.lt

Parašykite komentarą

Top