Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Reta liga – kas tai?

Reta liga – kas tai?

www.siandien.info

Kiekvienų metų paskutinę vasario mėnesio dieną yra minima Europos retų ligų diena, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai nori priminti keliautojams apie galimą riziką užsikrėsti retomis užkrečiamomis ligomis ir jų profilaktikos priemones.

Reta liga – tai liga, kuria serga 1 asmuo iš 2000. Šiuo metu Europos Sąjungoje žinoma maždaug 5000–8000 retų ligų, kuriomis serga virš 30 milijonų žmonių, todėl yra aktuali visuomenės problema.

Retų ligų sąrašui priklauso daug užkrečiamųjų ligų – virusinės hemoraginės karštligės, pernešėjų platinamos ligos, zoonozės, per maistą plintančios, parazitinės, skiepais valdomos užkrečiamos ligos.

Skiepai laikomi viena efektyviausių užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonių

Dažniausiai keliautojai skiepijami nuo geltonosios karštligės, hapatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, difterijos, stabligės, tymų, raudonukės, erkinio encefalito. Daugumai šių ligų būtina revakcinacija (pakartotinis skiepijimas), kad būtų išlaikyta imuniteto apsauga.

Nuo 2016 m. liepos 11 d. įsigaliojo Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinių sveikatos taisyklių (2005 m.) 7 priedo pakeitimai, kuriuose teigiama, kad geltonosios karštligės vakcina skiepijama vieną kartą visam gyvenimui, ir revakcinacija kas 10 metų neatliekama.

„Prieš išvykstant keliautojai dėl skiepų turi kreiptis į savo šeimos gydytoją iki kelionės likus 4–6 savaitėms, kad pasiskiepijus laiku susiformuotų visavertis imunitetas”, – primenaNacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.

Jei kartu keliauja vaikai, būtina išsiaiškinti, ar jie pilnai paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimų kalendorių. Duomenys apie atliktus skiepus turi būti įrašomi į Tarptautinį skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimą.

Parašykite komentarą

Top