Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Rio de Žaneiro žaidynės: „dabar laukiame, kai Jonas Valančiūnas iššaus“

Rio de Žaneiro žaidynės: „dabar laukiame, kai Jonas Valančiūnas iššaus“

 

Šiandien pirmas iš Lietuvos lengvaatlečių jėgas Rio de Žaneiro žaidynėse mėgins disko metikas Andrius Gudžius. Atrankos A grupės varžybos, kuriose dalyvaus lietuvis, prasidės 15.30 val. Lietuvos laiku.

Traumų persekiotas 25 metų atletas šį sezoną varžybose pirmą kartą dalyvavo tik birželį ir Lietuvos čempionate liko antras (60,58 m). Tokio rezultato jam vargu ar pakaktų prasibrauti į finalą, kuriame varžysis 12 stipriausių disko metikų.

Į 20 km sportinio ėjimo trasą 20.30 val. žengs du Lietuvos ėjikai – Marius Šavelskis ir Marius Žiūkas.

Kvalifikacinis normatyvas – 65 m 50 cm. Tiek numetę sportininkai iškart pateks į finalinį dvyliktuką. A.Gudžiaus asmeninis rekordas – 66 m 11 cm.

Į 20 km sportinio ėjimo trasą 20.30 val. žengs du Lietuvos ėjikai – Marius Šavelskis ir Marius Žiūkas.

„Nusiteikę esame gerai. Bet turime būti realistai – mūsų vyrų asmeniniai rekordai nėra tokie, kad jie galėtų realiai pretenduoti į apdovanojimus. Jei pasieks rezultatus, panašius į savo geriausius ar pagerins juos, galėsime vertinti kaip labai gerą pasirodymą. O jei atsiliks, reikš, kad pasirengime olimpinėms žaidynėms buvo spragų.

Rezultatai nemažai priklausys ir nuo oro sąlygų. Buvau šiandien trasoje. Ji labai vėjuota. Ir kai vėjas pakyla, jis iš pliažo neša smėlį. Tad sąlygos gali būti ekstremalios. Bet jos – visiems vienodos“, – teigė šalies ėjikų treneris, Lietuvos sportinio ėjimo federacijos prezidentas Kastytis Pavilonis.

Į Rio de Žaneirą 48 metų R. Račinskas atvyko gavęs vardinį kvietimą, kurį jam suteikė Tarptautinė šaudymo sporto federacija.

Šaudymas. Penktadienį pirmuosius olimpinius šūvius paleis Ronaldas Račinskas. Šaulių į skraidančius taikinius varžybos apvalioje aikštelėje prasidės 15.30 val. Lietuvos laiku. 32 šauliai dvi dienos kovos atrankoje, o šeši geriausi pateks į finalą.

Į Rio de Žaneirą 48 metų R. Račinskas atvyko gavęs vardinį kvietimą, kurį jam suteikė Tarptautinė šaudymo sporto federacija. Jis varžysis šaudymo į skrendančius taikinius apvaliosios aikštelės rungtyje.

Aukščiausi daugkartinio Lietuvos čempiono pasiekimai – 1992 metų pasaulio kariškių čempionate iškovotas aukso medalis ir 1994-aisiais – sidabras, dešimtoji vieta 2007 metų Europos čempionate. Praėjusių metų pasaulio čempionate jis buvo 50-as.

„Kiekvieno sportininko svajonė yra čia patekti. Aš jos siekiau 34 metus nuo tada, kai pirmą kartą paėmiau į rankas šautuvą. Pats buvimas čia jau yra ir šventė, ir džiaugsmas, ir malonumas. Nes čia susirinko geriausi pasaulio sportininkai.

Čia nekeliu sau tikslų, susijusių su vietomis. Tiesiog turiu labai aiškią techninę programą, ką ir kaip turiu daryti. Tai iki šiol leisdavo pasiekti mano geriausius rezultatus. Meluočiau, jei sakyčiau, kad nekyla įvairių minčių, norų, įsivaizdavimų. Tas mintis stengiuosi keisti kitomis mintimis – kaip turiu šaudyti. Aišku, norėtųsi maksimaliai geriausiai pasirodyti. Šių metų sezoną planavau taip, kad olimpinės varžybos būtų pagrindinės. Norėčiau, kad ir geriausias rezultatas būtų čia“, – sakė R.Račinskas.

Irklavimas.

Prezidentė dalyvauja Lietuvos olimpinės rinktinės palydėtuvių į XXXI Olimpiados žaidynes ceremonijoje. Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Robertas Dačkus
Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Robertas Dačkus

Jie varžosi vienviečių valčių pusfinaliuose dėl 13-24 vietų.
Dziudo. Ant tatamio penktadienį žengs pirmoji per visą šalies istoriją olimpinio moterų dziudo turnyro dalyvė iš Lietuvos 25 metų Santa Pakenytė.

„Kas keisčiausia, jaučiuosi labai gerai. Nei kažkokių minčių, nei jaudulio. Net pati stebiuosi. Anksčiau sunkiausia ir būdavo su emocijomis susitvarkyti. Nejaučiu kažkokios ypatingos atsakomybės. Žinau, ko čia atvažiavau, kovosiu, kaip galiu, atiduosiu visas jėgas. O kaip bus, taip.

Savotiška olimpinių žaidynių repeticija S.Pakenytei tapo pernai vykusios Europos žaidynės Baku.

Mano didžiausias tikslas buvo patekti į olimpines žaidynes, ir jį aš pasiekiau. Žinoma, visada norisi daugiau. Kaip ir visi, norėčiau medalio, bet ar jis bus, pamatysime“, – kalbėjo dziudo imtynininkė.

Savotiška olimpinių žaidynių repeticija S.Pakenytei tapo pernai vykusios Europos žaidynės Baku, kur lietuvė iškovojo penktąją vietą. „Kai buvome Baku, sakiau, kad tai mano mažoji olimpiada. Bet, galiu pasakyti, ji nelabai skiriasi nuo šios. Atsakomybė taip pat didelė, tik varžovės iš viso pasaulio, ne tik iš Europos,” – tikino S.Pakenytė.

Svorio kategorijos per 78 kg aštuntfinalyje ji susitiks su savo bendraamže japone Kanae Yamabe. Net ir pralaimėjusi šią kovą imtynininkė dar turės viltį varžytis dėl medalio. Tik reikia, kad kuo toliau nužengtų pirmoji jos varžovė.

Buriavimas. Po poilsio dienos kovą olimpinėje regatoje pratęs 33 metų Gintarė Scheidt. Ji po šešių etapų bendroje įskaitoje žengia šešta.

Po poilsio dienos kovą olimpinėje regatoje pratęs 33 metų Gintarė Scheidt. Ji po šešių etapų bendroje įskaitoje žengia šešta.

„Poilsio diena buvo labai reikalinga Gintarei. Reikėjo atgauti jėgas. Vakar buvo ypač sunki diena. O šiandien vėl labai vėjuota, tad jei būtų reikėję vėl plaukti, būtų labai sunku“, – paaiškino G.Scheidt trenerio pareigas Rio de Žaneire užimantis Rokas Milevičius.

Buriuotojoms dar liko įveikti keturis etapus. Po jų paaiškės dešimt geriausių, dalyvausiančių medalių plaukime. Čia vadinamieji baudos taškai bus dvigubinami. Jei sportininkė užims pirmą vietą, gaus 2 taškus, jei 10 – 20 taškų. „Konkurencija rikiuotėje tikrai labai didelė. Bet Gintarė išlieka žaidime. Kol kas per anksti kalbėti apie galutinius taškus, nes visos konkurentės yra labai arti viena kitos“, – teigė R.Milevičius.

Patyręs buriuotojas ir treneris džiaugėsi, kad G.Scheidt demonstruoja pavydėtiną sportinę formą,: „Jos plaukimai be proto geri, Gintarė sugeba atsikovoti poziciją iš labai sunkių padėčių. Nors dėl diskvalifikacijos pirmame plaukime Gintarė rizikuoti nebegali, bet dėl to nestresuojame ir stengiamės plaukti taip, kaip geriausiai galime. Esame susitelkę ties vienu tikslu.

Gintarė psichologiškai labai stabili. Ji labai talentinga buriuotoja, tad su ja neįtikėtinai lengva dirbti“, – džiaugėsi R.Milevičius.

Kur kas sudėtingesnė Juozo Bernoto padėtis. Burlente Rs:X lenktyniaujantis 27 metų lietuvis po devynių plaukimų yra 25-tas. Norint bent jau pakartoti 2012 m. Londono olimpinių žaidynių pasiekimą – užimti dvyliktąją vietą – jam per likusius tris plaukimus, kurie vyks penktadienį, reikėtų tikėtis stebuklo.

G.Scheidt varžybas šiandien pradės 19.05 val. Lietuvos laiku, J.Bernotas – 19.15 val.

Plaukimas. Mažiausiai du kartus į Rio olimpinio parko vandens sporto šakų baseiną penktadienį šoks Simonas Bilis, tapęs plaukimo varžybų sensacija.

21.48 val. S.Bilis su Danu Rapšiu, Deividu Margevičiumi ir Giedriumi Titeniu dalyvaus kombinuotos estafetės 4×100 m atrankoje.
„Vien tai, kad sportininkai įvykdė olimpinį estafetės normatyvą – didelis pasiekimas, o koks bus rezultatas – matysime“, – nuo prognozių susilaikė Lietuvos plaukimo rinktinės vyriausiasis treneris Žilvinas Ovsiukas.

Tuo metu, kai Lietuvoje jau bus 4.44 val. šeštadienio ryto, S.Bilis startuos prestižinės, daugiausia dalyvių olimpinėse žaidynėse sutraukusios rungties 50 m laisvuoju stiliumi finale.

„Nedaug žmonių, ypač iš Lietuvos, gali pasakyti, kad plaukė olimpinių žaidynių finale. Rengdamiesi žaidynėms labai daug dirbome jėgai, kad atsirastų greitis. Kai plauki 100 m ar 200 m nereikia, kad iškart greitis didelis būtų. O 50 m distancijoje turi iškart pagauti greitį. Labai daug tam dirbome, daug svorių kilnojome, kad būtų sprogstamoji jėga.

Pasiruošimas tikrai kitoks, nei ilgesnėms distancijoms. Šįvakar padėjo ir adrenalinas – juk matote laiką ir užimą vietą. Šiaip labai stengiuosi nesivervinti. Nes 100 m distancijoje jaudulys gal ir pakišo koją”, – po pusfinalio kalbėjo S.Bilis, per dieną net du kartus gerinęs Lietuvos rekordą.

Pusfinalyje lietuvis nuotolį įveikė per 21,71 sek. ir su brazilu Bruno Fratusu pasidalijo 6-7 vietomis. Atrankos varžybose, kuriose dalyvavo net 85 plaukikai, S.Bilis, pasiekęs Lietuvos rekordą (22,01 sek.) su japonu Shinri Shioura pasidalijo 14-15 vietomis.

Ankstesnis Lietuvos rekordas (22,08 sek.) dar nuo 1994 m. priklausė legendiniam Raimondui Mažuoliui, 1992 m. ir 1996 m. Lietuvos olimpinės rinktinės vėliavnešiui.

Olimpinis S. Bilio debiutas įvyko prieš keletą dienų 100 m distancijoje laisvuoju stiliumi. Lietuvis užėmė 30-ą vietą.

Kalbėdamas apie artėjantį finalą, S.Bilis neslėpė, kad jau viršijo savo lūkesčius: „Galvojau, kad 50 m distancijoje bus pusfinalis, o po to jau nebuvo laiko daugiau galvoti, nes reikėjo pailsėti, pasiruošti pusfinaliui. Daar net neturiu tikslų. Finale tikiuosi kuo greičiau plaukti, padaryti viską, ką galiu.”

Finale kartu su lietuviu varžysis Florentas Manaudou (Prancūzija, pusfinalio rezultatas 21,32 sek.) Andrejus Govorovas (Ukraina, 21,46 sek.), Anthony Ervinas (JAV, 21,46 sek.), Nathanas Adrianas (JAV, 21,47 sek.), Benas Proudas (Didžioji Britanija, 21.54 sek.), Bruno Fratusas (Brazilija, 21,71 sek.) ir Edwardas Bradley Tandy (Pietų Afrikos Respublika, 21,8 sek.).

Trečią pergalę iš tiek pat galimų iškovoję lietuviai jau užsitikrino kelialapį į olimpinių žaidynių ketvirtfinalį. Audringai kelių tūkstančių savo sirgalių palaikyti argentiniečiai liko su dviem laimėjmais.

Atkakliose, nervingose ir permainingose olimpinio turnyro B grupės lyderių rungtynėse Lietuvos krepšininkai įveikė patyrusią Argentinos komandą 81:73 (16:15, 14:12, 27:22, 24:24).

Trečią pergalę iš tiek pat galimų iškovoję lietuviai jau užsitikrino kelialapį į olimpinių žaidynių ketvirtfinalį. Audringai kelių tūkstančių savo sirgalių palaikyti argentiniečiai liko su dviem laimėjmais. Tiek pat turi ir kroatai. Po vieną pergalę laimėjo ispanai ir brazilai, tuščiomis žengia tik Nigerijos komanda.

Rezultatyviausiai Lietuvos komandoje su argentiniečiais žaidė Mindaugas Kuzminskas (23 taškai), Mantas Kalnietis (17) ir Jonas Mačiulis (10).

Argentiniečius į priekį vedė ryškiausios žvaigždės – keturiskart NBA čempionas Manu Ginobili (22 taškai), Andresas Nocioni (14), Liusas Scola (12).

Rezultatyviausiai Lietuvos komandoje su argentiniečiais žaidė Mindaugas Kuzminskas (23 taškai), Mantas Kalnietis (17) ir Jonas Mačiulis (10).

Lietuvos krepšininkai karaliavo po krepšiais, kovą dėl atšokusių kamuolių laimėję net 51:29. Vien Jonas Valančiūnas atkovojo 10 kamuolių.

Pirmajame olimpinio turnyro etape lietuvių dar laukia dvikovos su Ispanijos (rugpjūčio 13 d.) ir Kroatijos (rugpjūčio 15 d.) rinktinėmis.

„Labai sunkios rungtynės. Visomis prasmėmis. Matėte varžovų sirgalių palaikymą. Juolab, tai labai gera komanda. Jie jautėsi kaip namie. Džiaugiuosi, kad vyrai parodė charakterį, nors buvo pakankamai sunku“, – po rungtynių sakė Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Jonas Kazlauskas.

Jis džiaugėsi itin sėkmingu M.Kuzminsko pasirodymu ir tuo, kad kaskart atsiranda vis naujas lyderis: „Mūsų komanda labai nenuspėjama. Vieną dieną Jonas Mačiulis, kitą – Mindaugas Kuzminskas, dar kitą – Paulius Jankūnas, o dabar laukiame, kai Jonas Valančiūnas iššaus. Visą laiką gerai žaidžia Mantas Kalnietis, tik jam reikia daugiau poilsio. Jis truputį per ilgai buvo aikštėje.”

Iš Lietuvos įgulos iki Rio žaidynių olimpiados skonio buvo ragavusi tik D.Vištartaitė, prieš ketverius metus Londone su vienviete valtimi užėmusi aštuntąją vietą. Lietuvos vyrų porinės dvivietės nariai irgi jau buvo bandę jėgas olimpinėse žaidynėse. M.Griškonis 2008 m. Pekine ir 2012 m. Londone buvo aštuntas vienvietininkų lenktynėse, o S.Ritteris su Rolandu Maščinsku Londone buvo šešti su porine dviviete.
Iš Lietuvos įgulos iki Rio žaidynių olimpiados skonio buvo ragavusi tik D.Vištartaitė, prieš ketverius metus Londone su vienviete valtimi užėmusi aštuntąją vietą. Lietuvos vyrų porinės dvivietės nariai irgi jau buvo bandę jėgas olimpinėse žaidynėse. M.Griškonis 2008 m. Pekine ir 2012 m. Londone buvo aštuntas vienvietininkų lenktynėse, o S.Ritteris su Rolandu Maščinsku Londone buvo šešti su porine dviviete.

Olimpinių žaidynių bronzą iškovojusios 22 metų Milda Valčiukaitė ir 27-erių Donata Vištartaitė jau švietė plačiomis šypsenomis, susidaužė rankomis su žurnalistais ir dar gaudydamos kvapą atsakinėjo į klausimus, kai į olimpinėje lagūnoje plūdurais nužymėtą 2000 m ilgio trasą šovė vyrų porinių dviviečių finalo dalyviai.

Čia po finišo svyruodami iš nuovargio, bet laimingi rankas į viršų kėlė sidabrą iškovoję 27 metų Saulius Ritteris ir 30-metis Mindaugas Griškonis.

Jau distancijos pradžioje pasidarė aišku, kad dėl aukso šiandien kovos dvi įgulos – pastaraisiais metais visas lenktynes iš eilės laimintys broliai kroatai Martinas ir Valantas Sinkovičiai, bei vos prieš mėnesį į vieną valtį sėdę S.Ritteris ir M. Griškonis.

Lietuviai įpusėjus distancijai buo išsiveržę į priekį, tačiau nenugaliemieji Kroatijos broliai susigrąžino pranašumą ir pirmi kirto finišo liniją (6 min. 50,28 sek.).

Lietuvos įgula vos daugiau nei sekunde pralaimėjo kroatams (6 min. 51,39 sek.). Trečiają vietą iškovojo Norvegijos sportininkai Kjetilis Borchas ir Olafas Tufte (6 min. 53,25 sek.). Tai buvo jau šeštoji legendinio norvego O.Tufte olimpiada.

* * *
Nuo pat pradžių šovėtė į priekį kartu su kroatais. ar tokia buvo taktika?, – paklausėme M.Griškonio ir S.Ritterio.

Mindaugas Griškonis: Kiekvieną startą šokdavome nuo pradžių, irkluodavome pasitikėdavome savimi. Yra kaip yra. Kroatai truputį geriau finišavo.

Saulius Ritteris: Reikia naudotis stiprosiomis savo pusėmis. Mūsų stiprioji yra pirma distancijos dalis ir jei iš pradžių turime pranašumą, lengviau kontroliuoti lenktynes.

Per paskutinius 200 m kroatai jau smarkiau atitrūko. Ar tuo metu labiau bandėte pasivyti juos ar apginti antrąją vietą?

Mindaugas Griškonis: Negalvojome apie tai, nes jau dirbo automatizmas. Buvo smegenys atsijungę, toli iškeliavę.

Saulius Ritteris: Iš anksto sakėme sau, kad privalome kovoti iki galo. Šiandien teko irkluoti prieš vėją, distancija pailgėjo, tad teko dirbti truputį ilgiau.

Kokios pirmos emocijos buvo po finišo?

Mindaugas Griškonis:Jokių nebuvo emicijų. Kojos nesilankstė. Padėkojome vienas kitam už galimybę startuoti kartu, už tai, kad pavyko save realizuoti, o dabar eisime atsiimti medalių.

Ar jums tai pirmos varžybos vienoje valtyje?

Saulius Ritteris: Esame bandę irkluoti kartu keliose varžybose, bet ne tokio lygio.

Kas laukia toliau?

Mindaugas Griškonis: Dabar turėsime šiek tiek pailsėti, nes esame labai pavargę. Dabar čia matome tik darbo rezultatą, o kiek jo buvo įdėta treniruočių stovyklose, praleista užsienyje, keliantis naktimis, treniruojantis tris kartus per dieną, sunku net įsivaizduoti.

Jei norime toliau sportuoti ir ruoštis ateinančioms žaidynėms, turime pailsėti tiek psichologiškai, tiek fiziškai.

Mindaugau, ar buvo kažkokių abejonių sėdant į dvivietę?

Jokių. Pabandėme Trakuose, irklavome labai greitai ir net neabejojome, kad čia atsirasime.

Sauliau, ar greitai pripratote prie naujo porininko?

Be abejo, reikėjo apsišlifuoti. Bet kadangi abu turime nemažai patirties, tai bendras tikslas ir atvedė į rezultatą.

Darnia komanda tapote vos per mėnesį. Ar tai reiškia, kad asmenybės, individualus meistriškumas lėmė daugiau nei ilgai derinamas komandinis darbas?

Moterų porinių dviviečių varžybos vyko pagal panašų scenarijų. Čia irgi tvirtai pirmavo du ekipažai – lenkės ir britės. Lietuvės netruko įsitvirtinti trečioje pozicijoje, mėgino artėti prie lyderių, bet liko trečios.

Saulius Ritteris: Svarbiausia yra noras.

Mindaugas Griškonis: Svarbiausia noras, funkcinis, fizinis ir pasichologinis pasiruošimas.

Kam skiriate šį medalį?

Mindaugas Griškonis: Aš medalį parvešiu savo dukrai Atėnei. Jį skiriu ir sirgaliams, treneriams, masažuotojams, mokslininkams. Visiems, kas mums padėjo.

Saulius Ritteris: Pritariu Mindaugui. Mus sieja daug krumpliaračių. Jei visi sukasi vienu metu, rezultatas būna geras. Skiriu visiems žmonėms, kurie mus palaikė ir prisidėjo prie mūsų sėkmės.

Mindaugai, Rio de Žaneire maratono varžybose startuos ir jūsų gyvenimo drauigė Diana Lobačevskė. tai gal šeimoje bus du olimpiniai medaliai?

Visko gali būti. reikia palaukti rugpjūčio 14 d., kai vyks maratonas.

* * *

Moterų porinių dviviečių varžybos vyko pagal panašų scenarijų. Čia irgi tvirtai pirmavo du ekipažai – lenkės ir britės. Lietuvės netruko įsitvirtinti trečioje pozicijoje, mėgino artėti prie lyderių, bet liko trečios. Auksas atiteko lenkėms Magdalenai Fularczyk-Kozlowskai ir Natlia Madaj (7 min. 40,1 sek.), sidabras – britėms Vicoriai Thornley ir Kaherine Grainger (7 min. 41,05 sek.). Bronzinis lietuvių rezultatas – 7 min. 43,76 sek.

Koks jausmas lamėjus olimpinį medalį?, – paklausėme D.Vištartaitės ir M.Valčiukaitės.

Donata Vištartaitė: Neįtikėtinai smagu.

Milda Valčiukaitė: Mums butų buvęs gerai bet kokios spalvos medalis. Aišku, visada norisi aukso, bet tikrai padarėme viską, ką galėjome. Dabar esame labai laimingos. Net nesuvokiame, kas įvyko.

Prancūzės labai galingai startavo, bet neilgai trukus jas aplenkėte ir įsitvirtinote trejetuke. Ko pritrūko, kad galėtumėte aplnkti lenkes arba brites?

Donata Vištartaitė: Labai sunku pasakyti, ko pritrūko.

Milda Valčiukaitė: Buvo priešinis vėjas, mums geriau sekasi pavėjui. Bet buvo kaip buvo. Ir turime medalį.

Ar pabaigoje dar stengėtės vytis lyderes, ar jau ramiai irklavote į bronzinį finišą?

Donata Vištartaitė: Nesvarbu, kokioje pozicijoje, nes nutarėme iš visų jėgų irkluoti iki pat pabaigos. Nes pabaigoje gali bet kas nutikti ir konkurentms, ir mums pačioms.

Iš Lietuvos įgulos iki Rio žaidynių olimpiados skonio buvo ragavusi tik D.Vištartaitė, prieš ketverius metus Londone su vienviete valtimi užėmusi aštuntąją vietą.

Lietuvos vyrų porinės dvivietės nariai irgi jau buvo bandę jėgas olimpinėse žaidynėse. M.Griškonis 2008 m. Pekine ir 2012 m. Londone buvo aštuntas vienvietininkų lenktynėse, o S.Ritteris su Rolandu Maščinsku Londone buvo šešti su porine dviviete.

Į vieną valtį S.Ritteris ir R.Maščinskas sėdo po Sauliaus porininko Rolando Maščinsko traumos. Liepos pradžioje patirta trauma privertė Lietuvos rinktinės trenerius perrikiuoti gretas. Į dvivietę sėdo M.Griškonis, o jo vietą vienvietėje užėmė Armandas Kelmelis.

Po ypatingai sėkmingų lietuvių startų olimpiniame kanale B finale startavo mūsų šalies keturvietė – Dovydas Nemeravičius, Martynas Džiaugys, Dominykas Jančionis, Aurimas Adomavičius.

Pirmuosiuose 500 m pirmavusi Lietuvos keturvietė galiausiai į priekį praleido Naujosios Zelandijos ir Šveicarijos irkluotojus ir finišavo trečia.

Bendrojoje įskaitoje lietuviai užėmė 9-tąją vietą.
LTOK informacija ir nuotraukos

Parašykite komentarą

Top