Jūs esate
Pagrindinis > Redaktorius rekomenduoja > Savaitraštis ŠIANDIEN. Boulingas – ir sportas, ir laisvalaikis

Savaitraštis ŠIANDIEN. Boulingas – ir sportas, ir laisvalaikis

Laimontas DINIUS
Lietuvos boulingo federacijos prezidentas

Boulingas  – labai senas žaidimas. Kėglių žaidimo reikmenys (kėgliai ir rutuliai) buvo rasti archeologinių kasinėjimų Egipte metu. Buvo nustatyta, kad jais žaista prieš 5200 metų. Labiausia šiuo metu žinoma forma yra amerikietiškas dešimties kėglių boulingas. Jis žaidžiamas visame pasaulyje, yra vienas populiariausių žaidimų. Lietuvoje boulingas pradėtas žaisti 1994 metais Kaune.

Boulingas daugeliui žinomas kaip puiki laisvalaikio praleidimo forma. Tačiau tai dar ir įdomus, intelektualus ir sudėtingas sportas, kuris, neabejotina, artimiausiu metu taps ir olimpine sporto šaka.

Boulingas labai socialus – sportuoti ir leisti laisvalaikį galima šeimomis, darbo kolektyvais, jis neapribotas amžiaus, lyties ar ypatingų fizinių duomenų reikalavimais.

Boulinge net ir profesionaliame lygyje galima pasiekti labai aukštų rezultatų nepriklausomai nuo ūgio, svorio, netgi amžiaus. Boulingu pradėti domėtis ir užsiiminėti niekada nėra per vėlu ar per anksti. Skandinavijos, Azijos šalyse, taip pat Australijoje, JAV ir kai kuriose kitose valstybėse boulingas yra labai paplitęs, remiamas ir mėgiamas būtent dėl aukščiau minėtų savybių.

Profesionalus boulingas – sudėtingas sportas. Boulingo takeliai yra “vaškuojami”, tai yra tepami specialiu tepalu. Teisingas gebėjimas “skaityti” takelius – pasirinkti teisingą žaidimo trajektoriją ir kamuolius, dažnai būna lemiami varžybose.

Neteisingą sprendimą priėmęs labai stiprus žaidėjas varžybose gali būti nugalėtas vidutinioko, priėmusio teisingesnį variantą. Kamuolys gali būti “išleidžiamas” jį sukant klasikiniu būdu, prieinant prie takelio 5-4-3 žingsniais, viena ranka, gali būti metama ir dviem rankomis.

Susidomėjus boulingu rimčiau, ar norint pradėti sportuoti profesionaliai ir siekti aukštesnių rezultatų, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su profesionalais ir pradėti su trenerių pagalba.

Lietuvos boulingo federacija (LBF) vienija per 300 licenzijuotų boulingo mėgėjų, sportininkų. Norint tapti tikruoju LBF nariu reikia įstoti į kurį nors Lietuvos boulingo federacijos klubą. Jie veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Ukmergėje, Plungėje, Marijampolėje. Paprastai klubai įsikūrę populiariausiuose boulingo centruose.

LBF nariai, licenzijuoti sportininkai varžosi asmeninio reitingo turnyruose, kurių kiekvieną sezoną vykdomi šeši, o sezono pabaigoje patys stipriausieji sportininkai dalyvauja finaliniame etape, kur paaiškėja nugalėtojai ir prizininkai pagrindinėse kategorijose: Vyrų I-asis divizionas, Vyrų II-asis divizionas, Moterų, Senjorų ir Jaunių. LBF lygose, komandinėse varžybose komandas klubai formuoja regionų pagrindu. Aukščiausioje, A lygoje, dalyvauja stipriausios 8 komandos. B ir C lygų komandos papildomai suskirstytos į Rytų ir Vakarų pogrupius.

1997 m. Lietuva pirmoji iš postsovietinių respublikų buvo priimta į Pasaulinę kėglių federaciją (FIQ) ir Pasaulinę dešimties kėglių asociaciją (WTBA). 1999 m. mūsų šalies boulingo rinktinė pirmą kartą dalyvavo Pasaulio boulingo čempionate, kuris vyko Jungtiniuose Arabų Emiratuose.

LBF neturi savo ar sportinio boulingo reikalams skirtos sporto bazės  ir negauna praktiškai jokios valstybinės paramos. Tačiau entuziastų ir pačių sportininkų lėšomis Lietuva visada yra atstovaujama įvairaus lygio tarptautiniuose renginiuose, – pradedant jaunių Europos ir Pasaulio čempionatais, baigiant senjorais.

Beje, senjorų Europos čempionate Dubline (Airija) Lietuvos atstovė Jūratė Palaimaitė iškovojo master (aukščiausioje) kvalifikacijoje bronzos medalį, ko dar nėra pavykę niekam iš Rytų Europos atstovų.

Pernai Lietuvos boulingo čempionas Aidas Daniūnas Europos čempionų taurės varžybose Danijoje tik per plauką neužkopė ant medalininkų pakylos ir iškovojo penktąją vietą, kas taipogi yra ir absoliučiai geriausias pasiekimas. Vyrų ir moterų rinktinės sėkmingai žaidžia Europos šalių turnyruose ir iškovoja teisę atstovauti mūsų šalį ir Pasaulio varžybos.

Deja, nuolat prastėjančios sąlygos (praktiškai nesisteigia nauji boulingo centrai, o senųjų būklė vis prastėja), atmestinas sporto funkcionierių požiūris į populiarią sporto šaką nesuteikia galimybių dar geriau kovoti su šalių, kuriose ši sporto šaka rūpestingai kultivuojama ir puoselėjama, atstovais. 

Kviečiu visus smagiai praleisti laiką prie boulingo takelių, nes šis žaidimas yra tinkamas visiems! 

Parašykite komentarą

Top