Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Sekmadienis, kovo 22 diena: žmonės netiki valdžios skelbiama statistika

Sekmadienis, kovo 22 diena: žmonės netiki valdžios skelbiama statistika

www.siandien.info

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad kovo 22 d. naktį, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti 6 nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Taigi šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 105 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.


Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) pranešė, kad koronavirusinė infekcija patvirtinta asmeniui, grįžusiam iš Norvegijos bei kitiems 5 asmenims, kurie tyrimus atliko Vilniaus mobiliuosiuose punktuose. Apie šiuos atvejus informacija šiuo metu tikslinama.

Netrukus su asmenimis, kurių ėminiai paimti mobiliuosiuose punktuose, bus susisiekta, jie gaus instrukciją, kaip elgtis bei kokiu būdu jie bus pristatomi į gydymo įstaigą.

Visais atvejais vyksta arba bus pradėti epidemiologiniai tyrimai.

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Buvęs Europos Komisijos (EK) narys, penkerius metus visoje Europos Sąjungoje kuravęs sveikatos apsaugos reikalus, situaciją Lietuvoje, suvaldant koronaviruso epidemiją, stebi su nerimu. Bendraudamas su portalu lrytas.lt, jis pastebėjo, kad situacija nuo pat viruso paplitimo pradžios nebuvo suvaldyta.

Po to, kai šeštadienio rytą buvo pranešta, kad Ukmergėje jau nuo koronaviruso mirė senyvo amžiaus moteris, o šio miesto ligoninė praktiškai nebegali dirbti visu pajėgumu, nes daugybė jos medikų gali būti užsikrėtę virusu, situacija Lietuvoje akimirksniu įkaito.

Šeštadienio vakarą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai išplėtė izoliuojamų ir stebimų asmenų ratą Ukmergės ligoninėje, o dauguma ligoninės skyrių buvo uždaryta, pacientai perkelti į kitas patalpas, organizuota patalpų dezinfekcija.

Ligoninėje veikia tik slaugos ir vidaus ligų skyriai, tačiau nauji pacientai į li

– Kaip vertinate situaciją Lietuvoje, žinant, kad jau yra mirties atvejis, o Ukmergėje susiformavęs didžiulis koronaviruso židinys? – pasiteiravo lrytas.lt V. Andriukaičio.

– Visiškai akivaizdu, kad šiandien turime kalbėti apie ketvirtąją epidemijos stadiją, kai virusas paplito bendruomenėse. Tai – ypač charakteringa Ukmergės atveju. Mano galva, Vilniuje taip pat tikėtinas panašus scenarijus. Akivaizdu, kad nesuvaldyta situacija, ir kai buvo tik pavieniai užsikrėtusių žmonių virusu atvejai. Deja, po to, kai prasidėjo klasteriai, taip pat nebuvo imtasi būtinų priemonių.

Be to, neabejotina, kad turime didelę realios situacijos paklaidą, nes testavimo skaičiai – ženkliai per maži, o žmonių karantinavimas nėra pakankamai efektyvus.

– Kaip vertinate Vilniaus universiteto, Medicinos fakulteto profesoriaus Vytauto Kasiulevičiaus rekomendacijas, kad dabartinėje situacijoje, siekiant suvaldyti koronaviruso epidemiją, krizių centrui vadovauti turėtų koks nors patyręs kariškis, pasitelkiant karinėse misijose dirbusius medikus?

– Valdyti visą situaciją, mano galva turėtų, vyriausiasis šalies – epidemiologas, kuriam turėtų paklusti kiti specialistai. Bet, tenka apgailestauti, kad Lietuvoje vis dar manoma, kad tokiai situacijai suvaldyti nereikia specialiųjų žinių. Būdamas ebolos viruso židiniuose, visada buvau apsuptas specialistų, kurie suformuodavo sprendimų planus, kurie būdavo aptariami ir patvirtinami, o tik po to – vykdomi.

„Tačiau be kariškių ir civilinės saugos specialistų, be epidemiologų ir virusologų neįmanoma pajudėti iš vietos. Būtent toks štabas šiuo metu Lietuvoje – būtinas. Kažkoks krizės suvaldymo centras veikia, bet jo struktūra ir kokie jo bendrieji planai, man nežinoma. Tik dar kartą norėčiau pabrėžti – situacija grėsminga, nes jau yra zonų, kur virusas plinta bendruomenėse”, – sakė V. Andriukaitis portalui lrytas.lt

Priekaištų dėl apsaugos priemonių medikams ir reagentų trūkumų sulaukiantys Vyriausybės atstovai, ramina žmones. Socialiniame tinkle žinute pasidalijęs premjero patarėjas Giedrius Surplys pripažino, kad „pražioplinta“.

„Turiu tiekėją Kinijoj, kuris gali parduoti respiratorių, reikia?” Reikia, kreipkis ten, kasdien formuojam užsakymus. „Mano partnerio sandėly likę kaukių, imam?” Imam, kreipkis ten, ryt išskrenda lėktuvas. „Galit paskambinti kitos šalies premjerui, kad greičiau pajudėtų?” Skambinam… Ir taip kasdien.

Ir Premjeras, ir jo patarėjai, ir ministrai, ir jų patarėjai, ambasadoriai ir pažįstami bei nepažįstami verslininkai sukam reikalus. Socialiniuose tinkluose, el.paštu, telefonu. Dabar meldžiamės, kad beveik 2 mln. respiratorių, beveik 6 mln. kaukių ir tūkstančiai reagentų pasiektų Lietuvą artimiausiu metu.

Pastaruosius rankiojam po šimtą, po penkis šimtus, po tūkstantį iš visų pasviečių. Kad galėtume tirti, tirti, tirti. Ar kažkur pražioplinom? Taip, pripažįstame. Ar galėjome turėti daugiau? Taip, jei būtų nusišypsojusi sėkmė. Bet pasaulyje dabar vyksta karas dėl COVID-19 priemonių. Sakoma, kad reagentas vertingesnis už I-phone. Na, kad vertingesnis už bemiegę naktį, tai tikrai. Šita Valstybė jau beveik mėnesį dirba trim pamainomis! Ačiū visiems, kurie siūlosi padėti ir jungiasi prie šitos 24/7 medicininės prekybos”, – rašo premjeras patarėjas.

Parašykite komentarą

Top