Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > ,,Tauragės šilumos tinklai“ toliau skina kelią biokurui

,,Tauragės šilumos tinklai“ toliau skina kelią biokurui

Vaclovas Karbauskis.
Vaclovas Karbauskis.

Nors pastaruoju metu biokuras brangsta, ,,Tauragės šilumos tinklai“ žada, kad šildymo kaina tauragiškiams išliks viena iš mažiausių Lietuvoje.

 Kokių naujų galimybių šiai įmonei ir patogumų vietos gyventojams atvers planuojamas statyti dar vienas biokuro katilas, kaip dar galima sutaupyti šilumos energijos ateityje, 2014 m. sausį ,,Verslas ir politika“ teiravosi ,,Tauragės šilumos tinklų“ direktoriaus Vaclovo KARBAUSKIO.

 Ką manote apie biokuro brangimo tendencijas? Kaip tai veikia Jūsų vadovaujamą įmonę ir šildymo kainas?

 Šiuo metu Lietuvoje bendra instaliuota biokuro katilų galia siekia apie 900 MW, kai dar 2005 metais buvo apie 400 MW. Biokuro katilų skaičius auga ir toliau, todėl esant biokuro paklausai, jo brangimas yra neišvengiamas.

Tokią situaciją biokuro rinkoje fiksuoja ir biokuro birža. Jeigu 2013 metų sausio mėnesio prekyboje biokuro kaina buvo 580 LT/tne, tai jau 2014 metų sausio mėnesį – 720 Lt/tne. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos kas mėnesį skelbiamos rinkos vidutinės biokuro kainos taip pat auga.

Nekyla abejonės, kad biokuro kainų augimas turės įtakos ir šildymo kainoms, tačiau verta pastebėti, kad biokuro brangimas artimiausioje ateityje tikrai nepasieks dujų kainos.

,,Tauragės šilumos tinklai“ turi sudariusi ketverių metų biokuro tiekimo sutartį, kurioje yra sudėti tam tikri saugikliai, šiek tiek amortizuojantys biokuro kainų kilimą rinkoje, todėl, valdydami šį procesą, mes galime pasakyti, kad šildymo kaina tauragiškiams išliks viena iš mažiausių Lietuvoje.

6 MW biokuro katilas – kaip gimė ši idėja ir kaip ji bus realizuota? Kodėl reikalingas ir toks katilas?

 Analizuodami šilumos gamybos procesą žiemos ir vasaros laikotarpiais, priėjome išvados, kad vasaros metu, kada šilumos poreikis siekia tik 1,8–2,1 tūkst. MWh, naudoti 8 MW galios biokuro katilą, jau nekalbant apie 12 MW biokuro katilą, yra ne tik neefektyvu, bet ir žalinga katilams. Katilai tuo laikotarpiu dirba tik 25–35 proc. katilų galios režimu.

Žiemos (šildymo sezono) laikotarpiu biokuro katilų – 8 MW ir 12 MW – galios nebeužtenka, ir reikia naudoti mazutu kūrenamą katilą, tik taip galime užtikrinti patikimą ir kokybišką šilumos tiekimą vartotojams. Mazutas, kaip žinia, brangus ir taršus kuras.

Pastačius 6 MW biokuro katilą, taptų efektyvesnis šilumos gamybos procesas nešildymo sezono metu, būtų atsisakyta mazuto kaip brangaus ir taršaus kuro, užsitikrintume gamybą naudojant tik biokurą.

6 MW galios biokuro katilo statyba pareikalaus nemažai investicinių lėšų, todėl mes esame pateikę paraišką paramai gauti iš Klimato kaitos specialiosios programos. Tikimės, kad paraiška bus įvertinta teigiamai, ir 2015–2016 metais katilas bus pastatytas.

Kokiais būdais galima būtų sutaupyti šilumos energijos dabar ir ateityje?

,,Tauragės šilumos tinklai“ gali užtikrinti, kad šildymo kaina tauragiškiams išliks viena iš mažiausių Lietuvoje.
,,Tauragės šilumos tinklai“ gali užtikrinti, kad šildymo kaina tauragiškiams išliks viena iš mažiausių Lietuvoje.

Didžiausias šilumos energijos taupymas, manau, galimas dviem būdais – tai daugiabučių namų renovacija ir šilumos nuostolių mažinimas tiekimo trasose.

Tauragėje daugiabučių namų renovacija prasidėjo labai sklandžiai ir, manau, taip bus ir toliau. Tikiuosi, kad per artimiausią dešimtmetį Tauragėje iš esamų 168 daugiabučių bus renovuota ne mažiau kaip du trečdaliai. Palyginimui galima pasakyti, kad šiandien Tauragėje renovuoti namai vidutiniškai sunaudoja 2,5–3 kartus mažiau šilumos energijos už nerenovuotus.

Šilumos nuostolių sumažinimas įmanomas tik atnaujinant šilumos tiekimo trasas. Tai nemažos investicijos, ir be valstybės paramos įmonėms sunku bus išspręsti šią problemą, o tai būtina daryti, nes kai kurios trasos skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį. Štai Tauragėje nuo 2008 iki 2013 metų technologiniai nuostoliai trasose sumažėjo 6,1 proc.; 2008 m. jie buvo 18 269 MWh (22 proc.), o 2013 m. –  11 972 MWh (15,9 proc.) nuo metinės pagamintos šilumos energijos.

Nuo 2013 metų lapkričio 1 d. įsigaliojo biokuro apskaitos taisyklės. Kiek tai nauja Jūsų įmonei?

 Turiu pasakyti, kad 2013 m. rugsėjo mėnesį energetikos ministras J. Neverovičius, pasirašydamas įsakymą dėl minėtų taisyklių, ko gero, neturėjo visapusės informacijos, kaip šilumos tiekimo įmonės, naudojančios biokurą, yra pasiruošusios nuo lapkričio mėnesio jas taikyti.

Dar 2013 metų spalio 7 dieną didelė dalis Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos narių – šilumos tiekimo įmonių – kreipėsi į ministrą prašydamos taisyti taisykles arba nukelti jų įsigaliojimo laiką. Po to buvo kreiptasi ir į Prezidentę, Seimą, Vyriausybę, tačiau iki šios dienos – jokių pokyčių.

Mūsų įmonei nauja yra tai, kad norint įgyvendinti taisyklių reikalavimus, reikia įvesti tokią apskaitą ir pradėti pirkti biokurą kaip tokį, nes šiuo metu mes su biokuro tiekėjais atsiskaitome už pagamintą energiją (MWh).

Tačiau esminis dalykas yra tai, kad taisyklių įgyvendinimas pareikalaus papildomų investicijų, o rajonuose esančioms šilumos tiekimo įmonėms jos ženklios.

,,Verslas ir politika“, 2014 m. sausis, Nr. 1 (50)

Parašykite komentarą

Top