Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Traktorių rinką temdo nesąžiningos konkurencijos šešėlis

Traktorių rinką temdo nesąžiningos konkurencijos šešėlis

Audrius Kavaliauskas.
Audrius Kavaliauskas.

Kas gi nutiko traktorių versle, kad Lietuvoje yra registruojami ,,Belarus“ (MTZ) traktoriai, neatitinkantys variklių išmetamųjų deginių normų, kurias nustato Europos Sąjungos direktyvos?Ir kiek ilgai  tokias ,,nešvarios“ konkurencijos apraiškas toleruos atsakingos institucijos?

Pastaraisiais mėnesiais traktorių rinką užtemdžius nesąžiningos konkurencijos šešėliui, apie šio verslo užkulisius teiravomės Audriaus KAVALIAUSKO, UAB ,,DOJUS agro“ generalinio direktoriaus.

Ši įmonė – didžiausia vakarietiškos žemės ūkio technikos tiekėja Lietuvoje ir rinkos lyderė daugelyje pagrindinių mašinų kategorijų. UAB ,,DOJUS agro“ verčiasi prekyba žemės ūkio bei vejų priežiūros technika, atsarginėmis dalimis, teikia techninio aptarnavimo ir  technikos nuomos paslaugas.

Kaip vertinate konkurentų veiklos nesąžiningumą, paaštrėjusį pastaraisiais mėnesiais? Kokių problemų kyla dirbant šį specifinį darbą Lietuvoje? Gal, tarkim, Latvijoje sąlygos yra geresnės?

Lygindamas verslo sąlygas Lietuvoje ir Latvijoje, kokių nors specifinių skirtumų neišskirčiau. Abi šalys yra ES narės, ūkių struktūra gana panaši, klientų poreikiai bei lūkesčiai taip pat panašūs.

Verslas Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje, žinoma, skiriasi. Ten vyrauja stambūs ūkiai, kitokia ekonominė bei konkurencinė aplinka. Visose šalyse gyvuojanti konkurencija yra normalus reiškinys, neaplenkiantis jokio verslo.

Tačiau pastaruoju metu situaciją apkartina nesąžininga, netinkama kai kurių traktorių rinkos ,,žaidėjų“ konkurencijos forma. Būtent – dėl prekybos ,,Belarus“ (MTZ) traktoriais. Lietuvoje registruojami MTZ traktoriai, neatitinkantys variklių išmetamų deginių normų, kurias nustato Europos Sąjungos direktyvos. Mūsų tiekėjas ,,John Deere“,  matydamas tokią situaciją Lietuvoje, švelniai tariant, nesupranta, kaip tokie dalykai gali vykti ES šalyje.

Tokių technikos pardavėjų, kaip UAB ,,Agrodetalė“, veikla, registracijos duomenys buvo analizuoti ir Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijoje. Akivaizdu, kad pažeidžiami įstatymai.

Asociacijos žiniomis, dalis ,,Belarus“ (MTZ) traktorių, neatitinkančių variklių išmetamų deginių normų, įregistruoti kaip nauji, o kita dalis registruota kaip naudoti traktoriai, bet vieša paslaptis yra ta, kad tie traktoriai iš tiesų yra nauji. Vieša paslaptis – ir tai, kad didžioji dalis šių neteisėtų registracijų atliekama tik keliose savivaldybėse, nors spaudimą registruoti techniką, neatitinkančią reikalavimų, patiria daugelio savivaldybių žemės ūkių skyrių inžinieriai.

O kai pati ,,Agrodetalė“ bando teigti, kad tie ,,Belarus“ traktoriai buvo naudoti gamyklos poligone, tai skamba daugiau negu juokingai. Juk gamyklos poligone šimtų traktorių niekas nenaudoja.

Kadangi naudotus traktorius Lietuvoje registruoti galima be apribojimų, tai ir piktnaudžiajama ta galimybe.

Svarbu pažymėti ir tai, kad nemaža dalis taip Lietuvoje įregistruotų traktorių, neatitinkančių ES reikalavimų, vėliau išvežama į kitas ES šalis. Taigi Lietuva yra tapusi tam tikru ES direktyvų neatitinkančios technikos legalizacijos centru pačioje ES.

Ar jaučiate Žemės ūkio ministerijos dėmesį šiai problemai?

Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos vardu informacija šiuo klausimu nusiųsta į Žemės ūkio ministeriją. Iki šiol asociacija yra gavusi tik įsakymo projektą, kuriuo galėtų būti užkirstas kelias piktnaudžiavimui, nedorai konkurencijai, bet (bent jau birželio 13 dienos duomenimis), toks įsakymas nėra patvirtintas.

 Kaip plečiasi įmonės pardavinėjamų populiariųjų traktorių ,,John Deere“ rinka? Kas lemia didelę jų paklausą?

Iš tiesų UAB ,,DOJUS agro“ yra vakarietiškos žemės ūkio technikos rinkos lyderė Lietuvoje. Mūsų pirkėjų tinklas apima Lietuvą, Latviją, Baltarusiją, Rusijos Kaliningrado sritį. Modernios žemės ūkio technikos pirkėjų ratas nuolat plečiasi. Ūkiai vis daugiau investuoja į technologijas, didinančias našumą, padedančias taupyti kaštus.

,,John Deere“ apskritai yra pripažintas pasaulinis lyderis žemės ūkio technikos gamyboje. Tai yra didžiausia pasaulio kompanija, gaminanti žemės ūkio, vejų priežiūros ir miškų techniką. Jos metinė apyvarta siekia 35 milijardus dolerių, o tai, manau, labai daug ką pasako. Pernykštė ,,DOJUS agro“ įmonių grupės apyvarta buvo 350 milijonų litų, o daugiau nei pusę  jos sudarė pardavimai Lietuvos ūkiams.

Pardavimų augimų šaknys ne vien pačiame traktoriuje glūdi. Vien technikos galingumo nepakanka tam, kad sėkmingai galėtum parduoti. Svarbu yra tai, kad ,,DOJUS agro“ yra sukūrusi labai efektyvią aptarnavimo sistemą po pardavimo – teikiame mašinų priežiūros, remonto paslaugas, tiekiame atsargines detales.

Daug dėmesio ir pastangų skiriame tam, kad įsigyta technika būtų teisingai eksploatuojama, tarnautų be prastovų ir teiktų ūkiams kuo daugiau naudos. Toks yra šios įmonės išskirtinumas. Manau, kad daugelis ūkių, rinkdamiesi mus, žino ne tik tai, kad gaus pačią kokybiškiausią techniką, bet ir galės pasinaudoti nusipirktos prekės aukšto lygio palaikymu, priežiūra.

Valstybės parama Jūsų vadovaujamos įmonės plėtrai – kokia ji?

Kokios nors tikslinės paramos mūsų verslo šakai nėra, bet mums svarbu, kad būtų sudarytos palankios sąlygos apskritai žemės ūkio gamintojų veiklai, plėtrai. Nes jeigu žemės ūkio gamyba vyks tinkamu lygmeniu, didės gamybos apimtys, tai natūralu, kad tada augs poreikis ir žemės ūkio technikai. Svarbiausia, kad vystytųsi įvairaus dydžio ūkiai, bendrovės. Jų plėtra neįmanoma be mechanizacijos, modernizacijos, atsinaujinimo.

Akivaizdu, kad per pastaruosius 15 metų Lietuvos žemės ūkis padarė didžiulę pažangą modernizacijos linkme, tačiau šiek tiek liūdina tai, kad kai kurių žemės ūkio šakų gamybos apimtys yra gana žemo lygio. Tai pirmiausia pienininkystė, mėsinė galvijininkystė. Lietuva tikrai turi daug didesnį potencialą, nei šiuo metu išnaudojama. Taigi mums dar yra į ką lygiuotis ir Europos, ir pasaulio mastu, dar daugelį šalių mums verta vytis.

Kazys StarkeviciusKomentaras

Neleistina traktorių registracija turėtų susidomėti specialiosios tarnybos

Seimo narys Kazys Starkevičius: ,,Turime informacijos, kad ,,Džeirana“, ,,Kajovika“, ,,Horo mechanika“, ,,Livila“ bei keletas kitų įmonių, atstovaujančių MTZ, Rosselmašo gamintojams, atstovai daro didžiulį spaudimą rajonų žemės ūkių skyrių inžinieriams, siūlydami „užmerkti“ akis į ES atitikties sertifikatų nebuvimą ir priregistruoti tokią netinkamą techniką.“

Kazys STARKEVIČIUS, Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras:

–       ,,Belarus“ (MTZ) traktorių, neatitinkančių variklių išmetamųjų deginių normų, neleistina registracija yra akivaizdus įstatymo pažeidimas, už kurį turėtų būti baudžiama. Mano žiniomis, tokių pažeidimų atsirado šios Vyriausybės valdymo metu.

Už žemės ūkio technikos registrą yra atsakinga Žemės ūkio ministerija, o ši funkcija yra deleguota savivaldybėms. Mano sukauptais duomenimis, ,,Belarus“ (MTZ) traktorius, neatitinkančius ES direktyvų, neleistinai registruoja Prienų, Raseinių, Telšių, Šalčininkų, Šilalės, Šilutės ir kitos savivaldybės.

Šių metų gegužės mėnesį vėl užregistruota dešimtys MTZ traktorių, kurie neatitinka ES direktyvos dėl variklių išmetamų deginių normų. Įdomu tai, kad gegužę prie įstatymo pažeidėjų prisijungė ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Kaip žinoma, Europos Sąjungoje naujų žemės ūkio transporto priemonių pardavimas/registravimas yra reglamentuojamas atsižvelgiant į išmetamų deginių emisijos normas. Kitaip tariant, visos naujai parduodamos/registruojamos motorinės žemės ūkio transporto priemonės turi atitikti ES nustatytas išmetamų deginių normas ir turėti tai patvirtinantį Europinį atitikties sertifikatą. Tokio sertifikato neturinti nauja žemės ūkio technika negali būti parduodama/registruojama ES ir Lietuvoje.

Informacija apie žemės ūkio mašinų variklių išmetamų deginių emisijos reikalavimus, jų įsigaliojimo datas skirtingos galios variklių kategorijoms, išimčių, lankstumo schemų taikymas ir panašiai yra detalizuoti Žemės ūkio ministerijos rašte (2010-12-09, Nr.2D-6592).

Turime pakankamai daug informacijos bei faktų, kad kai kurie technikos tiekėjai, atstovaujantys Minsko traktorių gamyklai, Rosselmašo kombainų gamyklai bei kitoms Turkijos, Kinijos, Korėjos gamykloms, įveža ir parduoda techniką, neatitinkančią ES išmetamų deginių emisijos reikalavimų.

Taip pat turime informacijos, kad ,,Džeirana“, ,,Kajovika“, ,,Horo mechanika“, ,,Livila“ bei keletas kitų įmonių, atstovaujančių MTZ, Rosselmašo gamintojams, atstovai daro didžiulį spaudimą rajonų žemės ūkių skyrių inžinieriams, siūlydami „užmerkti“ akis į ES atitikties sertifikatų nebuvimą ir priregistruoti tokią netinkamą techniką. Kai kurių rajonų inžinieriai žiūri į tai principingai, tačiau dalyje rajonų tokia ES atitikties sertifikatų neturinti technika yra priregistruojama. Tai grubus dokumentų klastojimas.

Vienas didžiausių šios netvarkos pavyzdžių yra traktoriai MTZ 820, kurie neatitinka netgi Stage 3A reikalavimų, galiojančių nuo 2008.01. Iš esmės nė vienas naujas šio modelio traktorius nuo 2010.01 negalėjo būti užregistruotas Lietuvoje, tačiau tokių faktų yra.

Taip pat turime informacijos, kad Minsko traktorių gamyklos MTZ atstovai šiuo metu Lietuvoje deda pastangas „prastumti“ sprendimą, jog ES atitikties sertifikato neturintys ir naujų ES išmetamų deginių emisijos normų neatitinkantys traktoriai MTZ 820 būtų toliau registruojami Lietuvoje, remiantis Lietuvos MIS išduotu raštu apie „tinkamumą registravimui“. Tokiu būdu iki šiol vykusią nelegalią veiklą, dokumentų klastojimą bandoma legalizuoti.

Toks galimas MIS išduotas raštas pažeistų ES reglamentą ir sudarytų nevienodas konkurencines sąlygas kitiems technikos tiekėjams.

Antra,  ši schema ruošiama tam, kad Lietuvoje įregistruoti nauji MTZ traktoriai, neatitinkantys ES išmetamų deginių emisijos reikalavimų, galėtų būti nekliudomai eksportuojami į kitas ES šalis. Vyksta ir atvirkštinis procesas, kitose šalyse klastojami dokumentai, o po to neva naudoti traktoriai įvežami į Lietuvą iš ES šalies ir čia registruojami.

Paskutinė paroda ,,Ką pasėsi 2013“ parodė, kad į Lietuvą privežta labai daug MTZ bei kai kurių Kanados, Turkijos, Korėjos ir Kinijos gamybos traktorių, Rosselmašo kombainų,  kurių varikliai neatitinka galiojančių ES išmetamų deginių emisijos reikalavimų. Kaip visa ši technika bus registruota? Tiekėjai giriasi, kad žino rajonus, kuriuose tai nėra problema, ir ramina potencialius klientus, kad viską sutvarkys. Kokiu gi būdu?

Kokia būtų išeitis iš šios komplikuotos situacijos? Manau, kad traktorių ,,Belarus“ (MTZ) neleistina registracija turėtų susidomėti specialiosios tarnybos, Finansinių nusikaltimų tarnyba. Vertėtų pasidomėti ir UAB ,,Agrodetalė“ mokamais mokesčiais.

UAB ,,Agrodetalė“ veikla nemažai abejonių kelia dar ir todėl, kad, kiek man yra žinoma, tai bendrovė, ne vieną  kartą keitusi savo pavadinimą.

,,Verslas ir politika“, 2014 m. birželis, Nr. 6 (55)

Parašykite komentarą

Top