Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Urbšys kirto „valstiečių“ veidams: atrodo, kad jie yra apsvaigę nuo valdžios

Urbšys kirto „valstiečių“ veidams: atrodo, kad jie yra apsvaigę nuo valdžios

Indrė Makaraitytė, LRT laida „Dienos tema”, www.lrt.lt

Lietuvoje – tikra įrašų krizė. Nereikalingus ir nenaudingus įrašus – sunaikina. O naudingi – ištraukiami ir svarbūs tampa net praėjus metams. Tokiu kažkada nesukėlusiu jokio ypatingo ažiotažo Ramūnas Karbauskis bei Agnė Širinskienė mojuoja Povilui Uršbiui ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui po nosimi ir ragina ne tik prisiimti atsakomybę, bet netgi grasina pirmalaikiais rinkimais.

Ką gi slepia šios politinės audros, aiškinosi LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“ su Indre Makaraityte, kurios svečiai – Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis bei Seimo narys Povilas Urbšys.  

– Pone Pranckieti, jūs vis papuolat į keista situacijas: tai apie medžius prisikalbat, dabar jus patraukė už liežuvio kažkas pasikviesti palestiniečius čia, į Lietuvą, ir steigti atstovybę. Tai kas už to liežuvio jus patraukė Izraelyje?

V. Pranckietis: Tai prisikalbu, gal ne prisikalbu, bet pakalbu apie medžius ir pakalbu apie tai, ką suprantu, pakalbu apie Palestiną irgi taip pat, kaip yra suteiktas mandatas kalbėti, nes besiruošdami tokiems vizitams privalome derinti mūsų pozicijas su Užsienio reikalų ministerija, su Užsienio reikalų komitetu ir šiuo atveju lygiai taip pat buvo padaroma ir padaryta. Ir tas Seimo nario Kasčiūno ir dar kažkieno kartu išsišokimas, kad tų santykių neturi būti, tai taip ir vadintinas išsišokimu.

Ir jam atsakėme į visus tuos klausimus, kad tai – suderinta Lietuvos pozicija, kad Lietuva siekia, jog Palestina kalbėtųsi su Izraeliu, kad dviejų šalių susitarimas įvyktų, kad jų susitarimus liudytume ir mes. Toks mūsų vizito tikslas ir buvo.

O jūs linkęs pripažinti Palestiną kaip valstybę?

Olgos Posaškovos nuotr. Seimo kanceliarija.

V. Pranckietis: Aš asmeniškai neturiu teisės nieko pripažinti arba nepripažinti. Mes turime bendrą Europos Sąjungos politiką ir dalis Europos Sąjungos valstybių yra pripažinusios, bet dauguma jų pripažino dar nebūdamos Europos Sąjungoje.

Palestiniečių teigimu, 142 valstybės juos yra pripažinusios, mūsų žiniomis, šiek tiek mažiau, bet vis tiek tai yra labai daug. Ir tas pripažinimas skinasi kelią. Kada tos dvi valstybės viena kitą pripažins, jas tikrai pripažins ir Lietuva.

– Pone Pranckieti, jūs ką tik sakėte, kad sakote ir galvojate taip, kaip suprantate. O kaip aš suprantu, R. Karbauskis vis parodo ir pasako, kad jūs nieko nesuprantate. Ir štai dabar šitame skandale, kuris kilo dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, R. Karbauskis sako, kad jumis manipuliavo Povilas Urbšys. Ar jūs jaučiatės manipuliuojamas?

V. Pranckietis: Ne, aš nesijaučiu manipuliuojamas ir manau, kad pertekliniai žodžiai visada nuskamba labai garsiai. O kai grįžau iš Izraelio pirmąją dieną, susitikau iš karto su R. Karbauskiu, pasikalbėjau, apie ką čia vyksta kalba, tai sako „tada nieko“.

– Kas tarp jūsų vyksta? Kokie jūsų santykiai? Audringi, man atrodo.

V. Pranckietis: Mes neturime santykių, mes tiesiog dirbame savo darbą.

– Jūs neturite santykių? Net dalykinių?

V. Pranckietis: Jūs turbūt puikiai supratote, apie ką aš kalbu, ir turbūt, kad turime kalbėti apie tai, jog mes esame Seimo nariai, ir mes turime atlikti savo darbą ir tą darbą mes dabar ir darome. Jis, kaip didžiausios frakcijos vadovas ir partijos pirmininkas, turi kalbėtis su visais, ir su manim.

Mes negalime nebendrauti, mes negalime būti draugai arba ne draugai, bet mes tiesiog turime atlikti darbą ir mes stengiamės atlikti geriausiai, kaip įmanoma.

– Iš pažiūros atrodo, kad R. Karbauskis norėtų sunaikinti visą Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kad greičiausiai tik pašalintų Povilą Urbšį iš Seimo, nekenčiamą dabar, ir kad jus kokiu nors būdu arba sumenkintų, arba gal net tikrai atstatydintų iš Seimo Pirmininkų. Iš šalies toks vaizdas atrodo. Panašu į teisybę?

V. Pranckietis: Vakar mes kalbėjome ir apie Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ateitį, ir jis man paliudijo, kad tikrai to nesiekė, kad komisija išliks, ir mes kalbėjome apie Tarnybinės etikos komisijos reputacinę krizę. Taip, ji dabar yra įvykusi, todėl mes ir kalbame dabar garsiai apie šią komisiją, bet dėl viso kito, tai čia, manau, tik taip iš šalies yra visokių nuomonių.

– Bet dėl P. Urbšio R. Karbauskis užsimojęs labai rimtai. Pirmalaikiais rinkimais niekas šiaip sau negrasina.

V. Pranckietis: Dėl pirmalaikių rinkimų aš jau šiandien pasisakiau LRT ir pasakiau aiškiai, kad per šitą visą mūsų nepriklausomybės laikotarpį, tiksliau po 1992 m., buvo iniciatyvos, berods, 9 kartus paskelbti pirmalaikius rinkimus. Ir tikrai neįvyks tie pirmalaikiai rinkimai, kaip mes besistengtume.

– Pone Pranckieti, Kultūros komiteto pirmininkas bet kokiu atveju yra vienas įtakingiausių politikų Seime šiuo metu, kad ir kaip nenorėtume to pripažinti. Jis grasina pirmalaikiais rinkimais, jis grasina P. Urbšiui.

V. Pranckietis: Yra emocijos ir yra dalykiškumas. Pažiūrėkite, kiek buvo tokių pasakymų, nuo kurių po to reikėjo pasitraukti. Taip pat ir čia.

– O iš kur tos emocijos? Kas už to?

V. Pranckietis: Asmeninės žmogaus savybės. Jeigu žmogus staiga pareiškia kokią nors nuomonę, paskui ji svarstoma. Taip ir paskui aplink kuriasi įvairios nuomonės.

– Sveikinuosi su P. Urbšiu. Jūs girdite mūsų pokalbį su Seimo Pirmininku. Pone Urbšy, kaip jūs drįsote manipuliuoti V. Pranckiečiu?

P. Urbšys: Man keista, kad valdančiosios partijos pirmininkas, atsakingos frakcijos seniūnas būtent taip vertina jų deleguotą Seimo Pirmininką. Nes man tikrai atrodo, kad yra problema, kad kaip tik R. Karbauskis nori įgyti didesnę galią manipuliuoti Seimo Pirmininku.

Tai jeigu, sakykime, šiaip jau eilinė Seimo narė A. Širinskienė gali laidyti užuominas, kad ji gali parengti nutarimą dėl Seimo paleidimo, R. Karbauskis, nepasitaręs su frakcija sako „bus apkalta vienam ar kitam Seimo nariui“. Atrodo taip, kad yra caras ir carienė.

Būtent dabar šitą tariamą skandalą dėl VTEK, kur po metų ištraukė tą įrašą ir mosikuoja, ir kur jis komentuodamas pasako, kad „kol kas nebus apkaltos Seimo Pirmininkui“. Tai tame „kol kas“ aiškiai slypi tam tikra užuomina to tam tikro šantažo, kad, gerbiamas pirmininke, žinokite, kad vienaip ar kitaip, jeigu nebūsite toks sukalbamas, tai tas „kol kas“ gali virsti į tai, kad bus.

– Pone Urbšy, jūs buvote arti R. Karbauskio, labai arti. Jūs galite paaiškinti, kas tokio atsitiko, kad dabar R. Karbauskis apskritai stengiasi jus išmesti iš Seimo ir dar iš paskos, žiūrėkit, ir V. Pranckietį išsitempsite?

P. Urbšys: Bet kokiu atveju žmogų gali pažinti tada, kai suteiki jam valdžios galias. Man atrodo, kad dabar R. Karbauskis, A. Širinskienė tiesiog yra apsvaigę nuo valdžios galių.

Tai jeigu, sakykime, šiaip jau eilinė Seimo narė A. Širinskienė gali laidyti užuominas, kad ji gali parengti nutarimą dėl Seimo paleidimo, R. Karbauskis, nepasitaręs su frakcija sako „bus apkalta vienam ar kitam Seimo nariui“. Atrodo taip, kad yra caras ir carienė.

– Pone Urbšy, tai jūs gal nustojot vykdyti R. Karbauskio nurodymus ir tie, kurie nebevykdo R. Karbauskio nurodymų, o kažkada vykdė, tiesiog tampa nepageidautini?

P. Urbšys: Niekada nevykdžiau jokio R. Karbauskio nurodymo. Mes per rinkimų kampaniją deklaravome skaidrumą ir atvirumą. Kai pasirodė, kad R. Karbauskis tą skaidrumą supranta dvejopai, kad vienas koncernas turi būt tempiamas į dienos šviesą, jo koncernas turi būt paslėptas šešėlyje, tai aiškiai buvo nukrypimas nuo tų vertybių.

 – Pone Pranckieti, tai sako, kad R. Karbauskis jus šantažuoja. Ar jūs jaučiatės šantažuojamas?

V. Pranckietis: Tokių žodžių nevartočiau.

– Bet kažkoks spaudimas jaučiamas?

V. Pranckietis: Tas žmogus, kuris turi didelę frakciją, žinoma, kad jis turi jausti jėgą ir tai akivaizdžiai matoma. Bet kiekvienu klausimu mes nuomones deriname ir tos nuomonės yra prieinamos bendrai, mes kiekvieną rytą prieš plenarinius posėdžius turime koalicijos tarybą, kurioje taip pat kalbamės ir tai nėra vienasmeniai sprendimai. Tai yra Seimas. Ten turi būti kolektyvinė nuomonė, nes su vieno nuomone jūs čia nieko nepadarysite.

– Tai, ką R. Karbauskis nuolat kartoja, kad jūs dar šviežias, nepatyręs… Jūs jaučiatės, kad jūs dar nepatyręs?

V. Pranckietis: Aš jaučiuosi po dvejų metų gerokai daugiau patyręs.

– Dėl LRT komisijos išvadų. Jūs raginate, kad būtų balsuojama, kad būtų skubos tvarka priimtos išvados.

V. Pranckietis: Aš pasiūliau, kad būtų skubos tvarka, todėl, kad gali būti pareikšta atskiroji nuomonė, gali būti nepareikšta atskiroji nuomonė. Išvados priimamos tokios, kokios yra parašytos komisijos. Jos negali būti kaip nors keičiamos svarstant komitetuose.

Tai tam, kad nebūtų tas klausimas eskaluojamas kokias dar dvi savaites, tai ir pasiūliau, kad jeigu jau mes teikimą padarėme, tai jas ir priimkime. Ir tas atidėjimas priėmimo tai tiktai ilgesniam laikui kelia erzelį.

Gintauto Kniukštos nuotrauka.

– Pone Pranckieti, tos rekomendacijos dėl LRT valdysenos, dėl politizavimo. Ar jūs įžvelgiate grėsmę?

V. Pranckietis: Pirmiausia turėtume pasakyti žmonėms, kad nereikia grėsmės įžvelgti komisijos išvadose. Komisijos išvados yra rekomendacija, pagal kurią ateityje galima tobulinti LRT įstatymą. Įstatymą priiminėjant arba taisant reikia imti ginčytis dėl kiekvienos nuostatos.

– Bet jums ta valdysenos dalis nekelia jokių įtarimų?

V. Pranckietis: Įdomybė tokia, kad būdavo vieno generalinio direktoriaus valdoma beveik 40 milijonų eurų. Ir skaidrumo prasme tų pinigų niekur nesimatydavo.

V. Pranckietis: LRT yra visuomeninis transliuotojas, atsakingas visuomenei, ir jeigu imtume BBC pavyzdį, tai ten kiekvieni penki svarai yra matomi, kur išleisti.

Duosiu pavyzdį palygindamas su, tarkime, Seimu. Kiekviena eilutė, kiekviena komandiruotė, kiekvienas pirkimas yra matomas viešai. LRT, deja, turbūt 80 proc. pinigų nematoma.– Nes tai yra įmonė.

V. Pranckietis: LRT yra visuomeninis transliuotojas, atsakingas visuomenei, ir jeigu imtume BBC pavyzdį, tai ten kiekvieni penki svarai yra matomi, kur išleisti. Tai ir padaryta, kad atsirastų – ne vieno žmogaus sprendimai pirkimuose ir aš tam labai pritariu. Ne vieno žmogaus sprendimai dėl didelių pinigų, o būtų ta grupė žmonių, kuri imtųsi atsakomybės.

– Pone Pranckieti, kiek jūs dar būsite Seimo pirmininku?

V. Pranckietis: Tiek, kiek reikės.

www.lrt.lt

Parašykite komentarą

Top