Jūs esate
Pagrindinis > Politika > ,,AgroBalt“: kita medalio pusė

,,AgroBalt“: kita medalio pusė

Gintautas Kniukšta.
Gintautas Kniukšta.

Gintautas KNIUKŠTA

Į Lietuvą 2012 metų gegužę sugrįžta paroda „AgroBalt“, kuri  pradėta rengti dar 1992-aisiais. 14 metų ši paroda buvo organizuojama šalies sostinėje. Vėliau kažkam kilo mintis, kad paroda turi klaidžioti po Lietuvą, ji pasiekė net Šiaulius.

„Agrobalt 2010“ vėl buvo sugrįžusi į Lietuvos sostinę. Pastarojoje šurmuliavo 300 dalyvių iš 14 šalių. Šiemet „AgroBalt 2012“ keliasi į  Kauno centrą. „Žalgirio“ arenoje gegužės 10–12 dienomis savo produkciją eksponuos keli šimtai Lietuvos ir svečių šalių žemės ūkio verslo bei maisto pramonės atstovų. Tradiciškai parodą turėtų aplankyti  ir gausus būrys delegacijų iš užsienio.

„Vienas didžiausių iššūkių šiųmetės parodos organizatoriams yra gyvulininkystės paviljonas. Veislinius paukščius ir gyvulius ketinama įkurdinti dengtoje 2 000 kvadratinių metrų palapinėje, Nemuno saloje,  šalia arenos“, – pranešė Žemės ūkio ministerija.

Ką parodysime  svečiams iš užsienio? Kaip atsakysime į klausimą, kada  mūsų šalyje bus tiek galvijų, kiek jų būta prieš 100 metų? Statistika negailestinga: 1913 m. – 1 025 tūkstančiai, 2011 m. – 748 tūkstančiai galvijų.  Kodėl kiaulių ir kitų gyvulių skaičius – žemiau kritinės ribos? Kokia žemės ūkio ateitis be gyvulininkystės?

Žinoma, gerai, kad  19-ąjį kartą organizuojamos tarptautinės „AgroBalt“ parodos oficialus šūkis – „Sveikesniam gyvenimui“. Pranešta, kad  maisto produktus, žemės ūkio technikos gamintojus bei veislinių gyvulių augintojus vertins nepriklausoma komisija. Žinoma, galima ginčytis, nuo ko gi ta komisija nepriklausoma, tačiau geriausieji bus apdovanoti prestižiniais „AgroBalt“ aukso medaliais ir diplomais.

„AgroBalt“ – ne vien tarptautinė paroda. Čia  susitinka daugelio šalių vyriausybių, oficialių delegacijų atstovai, žemės ūkio specialistai, organizuojami susitikimai, seminarai maisto saugos, ekologinio ūkininkavimo ir kitais aktualiais klausimais.

Šiemet politinio forumo tema – „Smulkaus ūkininkavimo perspektyva ir globalizacijos iššūkiai“. Ar suderinami šie du dalykai? Ar per  dvidešimt metų dar neįsitikinome,  kad iš 12 hektarų neįmanoma išgyventi? Žinoma, jeigu prie pagrindinio atlyginimo norime prisidurti iš triušių ar braškių auginimo, – kodėl gi ne, bandykime, tačiau jeigu sulaukiame garbių žemės ūkio specialistų, gal vis dėlto padiskutuokime, kodėl tiek daug Lietuvoje apleistų ir nedirbamų žemių, ką daryti, kad sugrįžtų į šalį išsivaikščiojęs Lietuvos kaimas.

Juolab, kad „AgroBalt 2012“ žada aplankyti  ir garbingi svečiai iš  Europos Parlamento, įvairių Europos Komisijos direktoratų atstovai, tarptautinių žemės ūkio organizacijų vadovai.  Štai jų ir paklauskime, ar iš tiesų suvokiame ES BŽŪP tiesioginių išmokų svarbą bei įtaką visiems Lietuvos gyventojams.

Ar mūsų rytdiena bus soti, kai jau dabar dalies maisto produktų neužsiauginame ir nepasigaminame? Ar liks kaime gyventojų, ar tik dirvonuojantys laukai? Ar Lietuva – vis dar agrarinė šalis? Ar išgirs mus Europa naujuoju finansiniu laikotarpiu? Ar svarbi Europos Sąjungai eilinių  piliečių nuomonė?

Ir dar. Šiaip ar taip, politikai, žemdirbių savivaldos organizacijos turėtų susitarti dėl nuolatinės  parodos vietos. Argi parodą rengsime Skuode vien dėl to, kad iš ten kilęs kuris nors Vyriausybės narys? Prisiminkime, ką rašė spauda po Kaune vykusios ,,AgroBalt 2007“ parodos: „Dalyviai liko pasipiktinę parodos organizatorių neprofesionalumu… Po prapliupusio lietaus visi praėjimai ir takai tapo purvynėmis, o pagrindinėje palapinėje įsikūrę dalyviai plėšė lentas, bijodami paskęsti“… Daugelis dalyvių teigė nusivylę ir lankytojų aktyvumu.

Ekspoziciniam gyvulių paviljonui įrengti keliami ypač griežti higienos ir veterinarijos reikalavimai. „Šiais metais  įrengti paviljoną yra sudėtingiau dėl specifinių organizacinių darbų, kuriuos lemia pati geografinė vietovė – Nemuno sala.  Čia nėra tam reikalingos infrastruktūros“, – teigė Žemės ūkio rūmų atstovas, vardindamas iškilusius sunkumus, užtikrinant būtinas sąlygas gyvuliams eksponuoti.

Keičiasi vyriausybės, keičiasi ministrai, tačiau juk tradicijos turi išlikti. Taigi ši paroda turėtų būti ne politinis šou, o šventė tiems, kurie augina duoną, gamina sūrį ar vairuoja traktorių. Deja, kalbinti agroverslininkai sakė, kad jie mieliau renkasi parodą „Ką pasėsi“ – pagrindinę žemdirbių parodą. „AgroBalt“ vis dar skirta ne jiems.

,,Verslas ir politika“, 2012 m. balandis/gegužė, Nr. 4/5 (29/30)

Parašykite komentarą

Top