Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Arūnas Valinskas: ,,Lietuvoje pareigūnų galvos lekia ne už penkiaženkles sumas“

Arūnas Valinskas: ,,Lietuvoje pareigūnų galvos lekia ne už penkiaženkles sumas“

Arūnas Valinskas.
Arūnas Valinskas.

Gintautas KNIUKŠTA

Kaip teisingiausiai  pristatyti Arūną VALINSKĄ?  TV laidų prodiuseris? Humoristas? Ne visi turbūt žino, kad jis – dar ir buvęs LR Seimo narys, Seimo Pirmininkas, Tautos prisikėlimo partijos įkūrėjas.

Dar daugiau. 1984 m.  jis aukso medaliu baigė Vilniaus 12-ąją vidurinę mokyklą ir buvo pirmasis šios mokyklos aukso medalininkas,  Vilniaus universiteto Teisės fakultete  įgijo teisės mokslų magistro laipsnį.

Lietuviškos muzikos festivalio „Nida“ organizatorius. Pirmojo pasaulyje grožio konkurso „Mis nelaisvė“ sumanytojas ir rengėjas. Kartu su grupe „Dviratis“ yra surengęs apie 1 000 koncertų.

Televizijos ir radijo laidų, koncertų vedėjas, populiarių televizijos programų autorius, prodiuseris ir kūrėjas: „Taip ir Ne“, „Šeši nuliai – milijonas“, realybės šou „Kelias į žvaigždes“, „Žodžių mūšis“, „Vakarėlis Jums“, „Dviračio šou“ bendraautoris.

Iš viso dalyvavo daugiau nei 2 500 renginių, koncertų ir viktorinų, radijo ir televizijos programų. Scenoje ir televizijoje praleido dvidešimt dvejus metus.

2008 m. su bendraminčiais įsteigė Tautos prisikėlimo partiją. Šešiolika jos atstovų  buvo išrinkti į Lietuvos Respublikos Seimą, o  A. Valinskas išrinktas Seimo Pirmininku. Šiandien Arūnas Valinskas  – „Verslo ir politikos“ pašnekovas.

Tie, kas nežino, ką šiandien veikia Arūnas Valinskas, matyt, nežiūri televizoriaus. Taigi, Arūnai, kokiais projektais žadate nustebinti televizijos žiūrovus?

Tų projektų yra ne vienas, bet aš nemėgstu apie juos šnekėti iš anksto. Na, žinoma, bus keli vienkartiniai projektai, pavyzdžiui, ,,Auksinai svogūnai“. Taigi, laikausi taisyklės – iš anksto nekalbėti, bet parodyti , tegu vertina žiūrovas.

,,TNS LT“ duomenimis, ,,Auksinio proto“ laida, kurią veda A. Valinskas ir A. Tapinas, vidutiniškai pritraukia po daugiau nei 80 tūkstančių Lietuvos gyventojų.
,,TNS LT“ duomenimis, ,,Auksinio proto“ laida, kurią veda A. Valinskas ir A. Tapinas, vidutiniškai pritraukia po daugiau nei 80 tūkstančių Lietuvos gyventojų.

Patiko Jūsų vedama laida su Andriumi Tapinu – kaip kilo idėja rengti ją? Tiesiog Lietuvos žiūrovai pasiilgo protingų ir žaismingų televizijos laidų?

 Su Andriumi mūsų keliai susikirto dar tada, kai jis būdamas dešimtokas atėjo į mūsų vedamą laidą ,,Taip ar ne“, o paskui taip susiklostė, kad mudu tapome bendraminčiais dėl šios laidos. ,,Auksinis protas“ nėra žaidimas tik išrinktiesiems – varžytis proto galiomis gali kiekvienas norintis ir mėgstantis proto mūšius bei azartą.

„TNS LT“ duomenimis, „Auksinio proto“ laidos vidutiniškai pritraukia po daugiau nei 80 tūkstančių Lietuvos gyventojų, o per pirmas dvi savaites į projektą bent trumpam įsitraukė daugiau nei 400 tūkstančiai šalies gyventojų.

Žinote, man buvo skaudu matyti, kad nė vienoje televizijoje nėra viktorinių projektų, be to, tai sutapo su mūsų norais, tokį pageidavimą išreiškė  LRT televizija.

Kaip Jūs vertinate televizijų pokalbių laidas?

Nėra tokio žanro, kurio aš nebūčiau išbandęs televizijoje. Man teko vesti vieną iš pirmųjų  pokalbių laidų su aktore Nijole Oželyte…

Paprastai žurnalistai stengiasi būti ,,kiemsargiais“  ir šluoti lapus iš vieno kiemo kampo į kitą, nes tai yra finansinis atlygis už tam tikrus reitingus, o tas dviveidiškumas man kelia graudžią šypseną, nes per pastaruosius kelerius metus tai pastebi ne tik tie, kurie analizuoja tas laidas, bet ir tie, kurie rengia žurnalistus. Geriausias pavyzdys – kai dvi televizijos, vaikydamosios reitingų, savaip nušvietė Garliavos įvykius.

Dabar didžiausia televizijos vadovų problema – kaip susigrąžinti prie ekranų  jaunus žmones, nes tos televizijos programos, kurios šiuo metu rodomos,  jiems yra neįdomios.

Atsiradus internetui, televizijos laukia, sakyčiau, niūroka, pilka ateitis. Šiandien mūsų spaudą galime vadinti gelsva, geltona, o tie, kurie save vadina politikos analitikais, geriausiu atveju yra tik komentatoriai.

Bet juk dalis šalies gyventojų norėtų girdėti ir pozityvias  politikos naujienas, žinoti, ką gero nuveikė tie Seimo politikai, kurie dirba sąžiningai. Kodėl politikų darbas dažniausiai nušviečiamas tik neigiamai? Kada ateis laikas, kai girdėsime abi puses?

Toks laikas niekada neateis. Dabar gerai rašyti apie politiką yra tik  blogo tono ženklas.

Jums buvo taip pat gana daug skirta žurnalistų kritikos, – kaip ją išgyvenote?

Kritikos kaip tik buvo mažai, pagrindinis tikslas buvo sugriauti valdančiąją koaliciją. Jiems rūpėjo ne liberalai, ne konservatoriai, o mes, Tautos prisikėlimo partijos nariai, nes buvome cementuojanti  valdančiosios koalicijos grandis, todėl ir vyko tas rašinėjimas, buvo laukiama, kol koalicija sugrius, bet ji išsilaikė.

Aš jokios kritikos neišgirdau dėl savo darbo, o tie, kurie balsavo už mano atleidimą, ir dabar jaučiasi nepatogiai – tiek Andrius Kubilius, tiek Janina Degutienė. Aš juk su kėde nesuaugau, mes ir toliau dirbame kartu.

Už  ką mane  kritikavo? Prieš septynerius metus į ,,Bravo“ apdovanojimus buvo atėjęs žinomas nusikaltėlis Henrikas Daktaras, ir ta nuotrauka buvo viešai atspausdinta. Ji buvo pirmuose laikraščių puslapiuose. Kita nuotrauka buvo su Andrium Mamontovu, bet  nuotrauka su H. Daktaru kažkodėl  buvo ,,valkiojama“ po visas televizijos laidas. Tai buvo tiesiog užsakymas, už tai buvo sumokėta.

Arba tas Seimo langų daužymas pačioje kadencijos pradžioje… Tai buvo inspiruoti dalykai. Veikta tais pačiais metodais, kaip ir dabar  Kryme, tik masteliai buvo kitokie, tai turėtų iki galo išsiaiškinti mūsų saugumas.

Rusakalbiai tarpuvartėse tuo metu  kalbėjo: tai kurgi tas užmokestis už langų daužymą? Skirtumas nuo Ukrainos buvo tik tas, kad čia mėtoma akmenimis, o ten šaudoma.

Atsimenate, kiek opozicija rėkė dėl naktinės mokesčių reformos, o ką ji nuveikė dabar?  Skirtumas tik tas, kad susigrąžino arba padidino savo algas, o pensininkai savo prarastos dalies laukia iki šiol.

Darbas Seime, anot Arūno Valinsko, buvo įdomus ir kūrybiškas.
Darbas Seime, anot Arūno Valinsko, buvo įdomus ir kūrybiškas.

Kokius prisiminimus paliko Seimo Pirmininko darbas?

Puikius. Labai įdomus ir kūrybiškas darbas,  privalai būti greitos reakcijos, nes to reikalauja pirmininkavimas posėdžiams.

Pasibaigus kadencijai, Česlovas Juršėnas man pasakė, kad aš buvau vienas iš geriausių pirmininkaujančių. Girdėti šiuos  žodžius iš tokio politikos vilko yra labai malonu. Neseniai Inga Valinskienė grįžo iš Punsko, ir jos prašė man perduoti kuo nuoširdžiausius linkėjimus, tai ypač malonu, tai atlygis už darbą, kurį dirbau, atvirai kalbėjau, kad abi tautos turi būti lygiavertės.

Bet opozicija Jus kritikavo. Ir smarkiai. Ar pasiekdavo gandai ,,Ką ten tas Valinskas…“?

Kai nėra argumentų, atsiranda tokių pasakymų. Mes su jais galime vienodai diskutuoti tiek radijo, tiek televizijos laidose.Visi, kurie buvo Seime, bus blogesni negu tie, kurių dar nebuvo… Pavyzdžiui, Lino Karaliaus Seime nebuvo dvi savaites – jam apkalta, o kiek parlamente nebuvo Neringos Venckienės?..

Gal nebelyginkime… Tai kokia čia diskusija?

Kodėl Jūs pykotės su Prezidente Dalia Grybauskaite?

Nesipykau, tiesiog atvirai pasakiau tai, ką dabar kone visi kalba Seimo užkulisiuose. Kita vertus, mūsų asmenybės tokios, kad jos negali mus vesti į nuoširdų bendradarbiavimą.  Manau, kad šios kadencijos pradžioje panašiai su ja kalbėjo ir naujieji  Seimo pirmininkai.

Šiandien aš Prezidentės darbo vertinti nenoriu – pernelyg gerai žinau, kas vyksta valdžios užkulisiuose. Negali būti juk taip – Prezidentė, matot, gera, o Seimas – blogas.

Pakalbėkime apie verslo reikalus. Ar dirbdamas Seime jautėte lobistinių organizacijų spaudimą?

Be abejo, – taip, jaučiau.

Kaip jis pasireikšdavo?

Yra oficialūs lobistai, kurie registruoti Seime, jie turi leidimus į Seimą, oficialiai šnekasi su Seimo nariais, bando spręsti įvairius klausimus. Žinoma, buvo ir kitų šnekų –  pokalbių tarp eilučių.

Čia kalba – ne apie įstatymus, o kai atsiranda nauja valdžia, kai dalijami vykdomosios valdžios portfeliai. Štai tada, sakyčiau, čia jau ne lobistai, o suinteresuoti asmenys, kurie dirba tam, kad būtų paskirtas  į tam tikras pareigas vienas ar kitas pilietis arba galva lėktų vienam ar kitam pareigūnui.

Jums atvirai siūlė kyšį?

Tiesiai šviesiai buvo sakoma, kad yra organizacijų, kurios pagal galiojančius įstatymus didelėmis sumomis paremtų mūsų  jauną partiją.

Kas taip kalbėjo?

Medienos perdirbėjai. Buvo užsiminta, kad vieną ar kitą pareigūną atleidus iš užimamų pareigų, sakykim, būtų galima paremti būsimoms politinėms kovoms  jauną politinę organizaciją. Na, ta suma, žinoma, buvo daugiau negu penki nuliai…

Ką turite omeny?

Vienas iš tų pareigūnų,  kurių turėjo nelikti, buvo generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas.

Kas tas žmogus, kuris reikalavo B. Sakalausko „galvos“?

Jis žinomas žmogus – Sigitas Paulauskas, medienos perdirbėjų magnatas, bei jo kompanija.

Tas spaudimas buvo daromas Jums ar Jūsų partijos paskirtam aplinkos ministrui?

Iš pradžių man, vėliau prašyta, kad aš kalbėčiausi su aplinkos ministru. Mes žinojome, kad tuo ypač buvo suinteresuotas Prezidentės D. Grybauskaitės patarėjas Nerijus Udrėnas. Jo pareigos to neleido jam daryti, bet būtent jis atstovavo medienos perdirbėjų interesams.

To, ko nepadarėte Jūs, padarė buvęs ministras V. Mazuronis…

Manau, ne itin  garbinga politikui, likus kelioms darbo dienoms, daryti tokius darbus… Matyt, logiška, kad taip buvo pasielgta, gal bus paremta jo partija. Dabar  visa atsakomybė už valstybinius miškus tenka naujajam aplinkos ministrui ir Prezidentei…

Kodėl, Jūsų nuomone,  taip puolama Generalinė miškų urėdija?

Todėl, kad tai labai pelnininga vieta, čia kaip caro rūmuose, kur net arklio uodegą šukuoti apsimoka. Pradėjus privatizuoti valstybinius miškus, medienos perdirbėjai skaičiuotų milijardinius pelnus.

Generalinė miškų urėdija – viena geriausiai dirbančių valstybinių įmonių, todėl,  manau, visuomenė neliks abejinga tam, kas dabar vyksta. Valstybinai miškai turi tarnauti visiems Lietuvos piliečiams, o ne saujelei norinčių lengvai pralobti.

Ar jaučiate nostalgiją politikai, gal jau ruošiatės naujiems rinkimams?

Ne, tikrai ne.

Parašykite komentarą

Top