Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Atvirkščias pasaulis: nevaikštantys ,,sveikieji“ ir judrūs ,,neįgalieji“

Atvirkščias pasaulis: nevaikštantys ,,sveikieji“ ir judrūs ,,neįgalieji“

Lilija Petraitienė.
Lilija Petraitienė.


Lilija PETRAITIENĖ

LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė

Valstybinės institucijos – Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – darbas ir sprendimai priverčia šiurpti ir netelpa sveiko proto rėmuose. Gandų ir skundų girdžiu kasdien, bet realybė, kurią pamačiau pati, pasirodė žiauresnė.

Nevaikšto, tačiau sveika

Su socialine darbuotoja Irena aplankėme moterį, apie kurią rašau savo straipsnių cikle „Diena su socialiniu darbuotoju“. Moteris gyvena viename iš bendrabučių Minijos gatvėje (vieta, kurioje siaubo filmus galima kurti). Vienišą, apleistą moterį ėmėsi gelbėti Socialinės paramos centras.

Visi socialinių darbuotojų veiksmai atsitrenkia tarsi į sieną: moteriai – sunki negalia, tačiau garsioji Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba jai iki tol turėto neįgalumo dar 2013 metais nebenustatė.

Vaizdas, kurį pamačiau, pašiurpino: mažame kambarėlyje, prigrūstame dulkėtų daiktų, ant lovos sėdėjo moteris, judėti galinti tik invalido vežimėlyje.

Sveiki, tačiau neįgalūs?

Realybės šou: moters negalia matyti net be medikų apžiūros, tačiau specialistai to nemato. O mano gimtame kaime pilna „neįgaliųjų“ su gera pensija, kurie sveiki „kaip bikiai“ maukia degtinę.

Neseniai aplankiau mamą ir paklausiau, kaip tie jos kaimynai pasirūpino tuo neįgalumu. Mama tik juokėsi, kad lengvai – „pagal piniginės storį“. Net neįgalumo gavimo kainas visi žino, visi susitvarko – kas tik pinigų tam tikram asmeniui duoda.

Dabar tokie laikai, kad viską sprendžia pinigai. Grįždama namo mąsčiau, kad tie žmonės su negalia, matyt, nebetelpa į tarnybos limitą – jis atitenka turtingiems ir apsukriesiems.

Vis dėlto bandysiu ieškoti teisybės. Rašysiu raštus Sveikatos apsaugos ministerijai, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai – ieškosiu, kur dingo neįgalumas negalią turinčiam žmogui, ir paviešinsiu visą savo tyrimo medžiagą.

Matyt, tokia ir yra mano pareiga ar misija – apginti patį silpniausią visuomenės narį.

Didžiausias atradimas

Paskutinis mano vizitas – su socialine darbuotoja Irena pagal gautą kaimynų skundą lankėmės bute, Naikupės gatvėje. Radome devintą dešimtį perkopusią močiutę ir dukrą, kuri tvarkėsi bute. Šlapimo kvapas buvo nepakeliamas. Tarpdury bandžiau daryti skersvėjį, bet ir tai nepadėjo, išbėgau į koridorių …

Tuo tarpu socialinė darbuotoja Irena kantriai klausinėjo dukrą, aiškino, kokią pagalbą gali suteikti Socialinės paramos centras, kaip padėti senolei, kad tai liga, o ne jos kaprizai…

„Dieve gailestingasis“, – pamaniau. Aš turbūt tikrai negalėčiau dirbti socialine darbuotoja.

Mano kelios dienos su socialiniais darbuotojais – tai neįkainojama patirtis, kuri  suteikė daug žinių apie socialinį darbą, parodė, kokia plati yra socialinė sfera, ir kiek čia yra dar taisytinų įstatymų, teisės aktų ir kitų niuansų.

Tačiau pats didžiausias atradimas – tai  žmonės – socialiniai darbuotojai. Ir nesvarbu, kokios jų pareigybės. Jie kantriai, nuoširdžiai dirba socialinio darbo „fronte“. Deja, jų sunkus ir dažnai pavojingas darbas yra mažiausiai apmokamas. Tai turi rūpėti visiems ir išspręsta kuo skubiau.

,,Verslas ir politika“, 2015 m. rugsėjis/spalis, Nr. 9/10 (70/71)

Parašykite komentarą

Top