Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Baltijos šalių elektros sistemos ruošiasi dirbti savarankiškai

Baltijos šalių elektros sistemos ruošiasi dirbti savarankiškai

www.enmin.lt nuotr.
www.enmin.lt nuotr.

2018-aisiais trijų Baltijos šalių elektros energetikos sistemos trumpam atsijungs nuo kitų valstybių ir bandys dirbti izoliuotai.

Izoliuoto darbo bandymas – vienas svarbiausių technologinių žingsnių ruošiantis Baltijos šalių sinchronizacijai su Kontinentinės Europos tinklais.

Bandymo metu trys Baltijos šalys trumpam apribos visus ryšius su kaimynėmis – Rusija, Baltarusija, Suomija,  Švedija ir Lenkija. Elektros poreikį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje užtikrins tik šiose valstybėse esantys elektros gamybos šaltiniai.

„Šiuo metu esame didelės elektros sistemos IPS/UPS dalis, nuo kurios kitų dalyvių – Baltarusijos ir Rusijos – esame smarkiai priklausomi. Bandymas skirtas patikrinti, ar esame pasiruošę atvejams, jeigu tose kaimyninėse šalyse, su kuriomis esame susiję, įvyktų avarija, ir mums reikėtų dirbti savarankiškai. Po bandymo išsamiai analizuosime ir vertinsime rezultatus, vėliau bandymą kartosime. Tai ypač aktualu ruošiantis Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijai su Kontinentinės Europos tinklais: bandymas parodys mūsų technines galimybes ir personalo pasirengimą kartu valdyti Baltijos šalių elektros sistemą izoliuotą nuo kaimynų“, – sakė „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.

Izoliuoto darbo bandymas truks kelias valandas.

Nors izoliuoto darbo bandymas truks kelias valandas, jam kruopščiai pasiruošti pradedama jau šiemet. Šių metų užduotis – išanalizuoti sistemos patikimumą įvertinant esamą Baltijos šalių elektros energetikos sistemų techninę būklę. Šio darbo finansavimui užtikrinti Baltijos šalių elektros sistemų operatoriai „Litgrid“, AST ir „Elering“ jau kreipėsi į Europos infrastruktūros plėtros fondą  (CEF – Connecting Europe Facility).

Įvertinus sistemų gebėjimą dirbti izoliuotai bei numačius technines priemones, kurias būtina įdiegti sistemose, Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemos operatoriai nuspręs, kada ir kaip šį bandymą atlikti. Vėliau bandymo sąlygos bus derinamos su visais, kuriems šis bandymas gali turėti įtakos: elektros gamintojais, elektros birža, kaimyninių šalių perdavimo sistemos operatoriais.

Panašius bandymus elektros perdavimo sistemų operatoriai atlieka tik visiškai ir kruopščiai jiems pasirengę. Baltijos regione toks bandymas paskutinį kartą sėkmingai atliktas 2002-aisiais.

„Kai bandymas buvo atliekamas paskutinį kartą, dar neturėjome tarptautinių elektros jungčių, nebuvome laisvos elektros rinkos dalyviai, be to, už elektros gamybą, tiekimą ir perdavimą kiekvienoje šalyje atsakė po vieną įmonę. Šįkart bandymuose vienaip ar kitaip dalyvaus daugiau bendrovių, yra gerokai daugiau ekonominių ir technologinių veiksnių, kuriuos reikia kruopščiai pasverti ir jiems pasiruošti“, – sakė Daivis Virbickas.

Numatoma, kad Baltijos šalių izoliuoto darbo bandymas bus atliekamas 2018 metais.

Parengta pagal Energetikos ministerijos inform., www.enmin.lt

Parašykite komentarą

Top