Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Biokuro birža: geras startas ir daug plėtros galimybių

Biokuro birža: geras startas ir daug plėtros galimybių

Laura Žalaitė.
Laura Žalaitė.

Energijos išteklių biržos ,,Baltpool“ direktorės Lauros ŽALAITĖS ,,Verslas ir politika“ teiravosi apie pokyčius šioje biržoje, esamą sėkmingai startavusios ,,Baltpool“ situaciją ir ateities iššūkius, perspektyvias plėtros galimybes.

 Birža skatina menkavertės medienos panaudojimą. Bendradarbiavimas su miškų urėdijomis, didinančiomis parduodamų miško kirtimo atliekų kiekį, turėtų plėstis ir ateityje. Būtent nuo urėdijų labai priklauso, kaip toliau vystysis biokuro rinka.

            Pokyčių biržoje mastas auga

 Rugpjūčio pradžioje Lietuvos energijos išteklių biržoje „Baltpool“ prasidėjo aukcionai, vykstantys  pagal atnaujintą prekybos modelį. Iki tol čia būdavo sudaromi smulkūs ir pavieniai trumpalaikiai sandoriai, tuo tarpu naujas prekybos modelis pirkėjui biokuro tiekimą leido užsitikrinti visam šildymo sezonui.

Dabar sandoriai biržoje įvyksta beveik kiekviename aukcione, o bendra jų apyvarta per pusantro mėnesio pasiekė apie 800 tūkst. litų. Didelį biržos veiklos potencialą rodo ir tai, kad šią vasarą „Baltpool“ organizuotuose mokymuose, skirtuose praktiškai išbandyti prekybos sistemą, dalyvavo per 60 potencialių ir esamų narių atstovų.

Jau pastebėtos tendencijos, kad svarbiausi biokuro kainą lemiantys veiksniai yra biokuro kokybė, tiekimo sezonas bei pristatymo vieta. O paskutiniame aukcione dar kartą įsitikinta, kad konkurencija biržoje yra veiksminga. Dėl vieno pirkimo pavedimo varžėsi keturi pardavėjai. Pasibaigus aukcionui, paaiškėjo, kad galutinė sandorio kaina yra mažesnė, nei pirkėjas nurodė pasiūlyme. Taip nutiko dėl pardavėjų konkurencijos.

„Įdiegus naują prekybos tvarką ir  funkcionalią prekybos sistemą, pasitikėjimas „Baltpool“ birža auga, ir jos veikla įsibėgėja. Atnaujinus veiklą biržos dalyviais tapo net 10 naujų bendrovių, dar bent 5 prisijungia prie biržos dabar. Visa tai rodo, kad pasieksime gerų biržos veiklos rezultatų ir ji bus naudinga tiek biokuro pirkėjams, tiek pardavėjams“, – sakė Laura Žalaitė, energijos išteklių biržos „Baltpool“ generalinė direktorė.

                 Kam reikalinga birža

 Biokuro birža buvo įsteigta siekiant sukurti rinkoje skaidrias taisykles, pagal kurias vienodomis sąlygomis konkuruotų visi biokuro tiekėjai, kurie nori ir turi galimybių užsiimti stabiliu biokuro tiekimu šilumos gamintojams.

Biržą administruojančios UAB „Baltpool“ akcininkai yra Lietuvos perdavimo sistemos operatorius AB „Litgrid“ ir AB „Klaipėdos nafta“ – dvi stambios energetikos įmonės, kurių akcijos daugiausia priklauso valstybei. Energijos išteklių biržos operatoriaus valdyboje yra Lietuvos Respublikos Energetikos ministerijos atstovas, taigi „Baltpool“ tiesiogiai įgyvendina valstybės politiką – didinti konkurencingumą energijos išteklių rinkoje.

O kad jos trūksta, įrodo Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos viešai skelbiami duomenys – koncentracija biokuro rinkoje yra didelė. Vienas tiekėjas užima beveik pusę rinkos, o penki didžiausi kartu sudėjus – net 72 proc.

Rinkos neefektyvumo pasekmės yra akivaizdžios – biokuro kainos tarp skirtingų šilumos tiekimo įmonių skiriasi net kelis kartus. Net ir atmetus ekstremalias reikšmes, kainų komisijos duomenimis, skirtumai yra iki 70 proc.   

Susidariusią situaciją ir turėtų spręsti birža. Joje visi tiekėjai turi vienodas sąlygas pateikti pasiūlymus centralizuoto šilumos tiekimo įmonėms, kurios perka biokurą, ir gauti teisingą atlygį už tai. Pirkėjams tai paprastas ir greitas būdas įsigyti kurą nerengiant ilgai trunkančių ir nuolat atgarsių visuomenėje susilaukiančių pirkimo konkursų.

Smulkiajam verslui tai labai didelė parama, nes atsiranda rinkos skaidrumas. Verslas gali pasitelkti naują pardavimo kanalą, nes čia konkuruojama tik kaina. Taip formuojasi skaidrus biokuro verslo segmentas.

Šiuo metu visoje Lietuvoje yra aktyviai statomos naujos biokuro katilinės, ir biokuro paklausa vis auga. Jei prekyba vyks visiems prieinamoje ir efektyvioje prekybos aikštelėje, galima tikėtis, kad susiformuos skaidri rinka. Žinodami, kad galės laisvai realizuoti produkciją, tiekėjai mažiau bijos investuoti, ir tiekėjų skaičius rinkoje didės.

Geras biržos vystymosi perspektyvas kuria ir liepą Seime priimtos Energijos išteklių rinkos įstatymo pataisos. Nustatyta, kad dalį biokuro šilumos tiekėjai turės pirkti per biokuro biržą. Šis pokytis taip pat skirtas didesnei konkurencijai ir skaidrumui biokuro prekybos rinkoje.

                           Ateities iššūkiai

Kaip toliau vystysis biokuro rinka, nemaža dalimi priklauso nuo šalies miškų urėdijų. Jos kuria esminį biokuro žaliavos pasiūlos kiekį rinkoje ir tampa svarbiu šios rinkos žaidėju.

Augant medienos biokuro panaudojimui, gyventojams natūraliai kyla klausimas, ar nesudeginsime viso miško. Kad išvengtume neigiamų pasekmių gamtai, svarbu išnaudoti visą niekam kitam, kaip tik deginimui tinkančios medienos potencialą.

Optimizmo suteikia tai, kad miškų urėdijos kas metus vis didina išgaunamą ir parduodamą miško kirtimo atliekų kiekį. Tikėtina, kad ateityje ši žaliava ras savo vietą biokuro naudotojų pirkinių sąraše.

„Birža skatina menkavertės medienos panaudojimą. Dėl šios priežasties aiškiai išskyrėme tris biokuro produktus: vadinamoji „balta skiedra“, vidutinės kokybės biokuras ir biokuras iš miško kirtimo atliekų. Kiekvienas jų turi savo kainą ir skirtas skirtingus biokuro katilus turinčioms šilumos tiekimo įmonėms“, – sakė ,,Baltpool“ generalinė direktorė Laura Žalaitė.

„Visa mediena turi savo paskirtį ir gali būti naudinga, todėl kreipėmės paramos specialios technikos įsigijimui ir stengsimės užtikrinti maksimalų kirtimų proceso atliekinės medienos panaudojimą šilumos sektoriuje“, – teigė Andrius Vancevičius, Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos vyriausiasis patarėjas.

Kita neišvengiama rizika vystantis biokuro rinkai yra biokuro verslui būdinga tiekimo sutrikimų rizika. Ji atsiranda dėl verslo specifikos –  priklausomybės nuo gamtos sąlygų.  Todėl labai svarbus tampa šilumos tiekimo įmonių turimas patikimas rezervas – kuro atsargos saugomos tiekimo sutrikimo atvejams.

Miškų urėdijos turi infrastruktūrą malkinės medienos rezervui kaupti. Kartu su jomis „Baltpool“ birža dabar analizuoja galimybę, kad urėdijos per biržą parduotų biokuro rezervo kaupimo paslaugą kitiems rinkos dalyviams. Manoma, kad ji būtų paklausi. Tokia paslauga būtų teikiama konkurencingomis kainomis ir patikimai, juk miškų urėdijos pasiskirsčiusios plačiai ir šioje srityje turi daug patirties.

Paslaugą galėtų įsigyti šilumos tiekimo įmonės, kurios nenori arba negali kuro rezervo kaupti pačios. Taip miškų urėdijos ne tik prisidės prie žaliavos tiekimo, bet ir prisiims rinkos stabilizatoriaus funkciją.

Parašykite komentarą

Top