Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Branduolinis terorizmas – grėsmė žmonijai

Branduolinis terorizmas – grėsmė žmonijai

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Baltuosiuose rūmuose dalyvavo Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidento Baracko Obamos kvietimu surengtoje darbo vakarienėje.

Darbo vakariene, kurioje dalyvavo 52 valstybių lyderiai, svarbiausių tarptautinių organizacijų – Jungtinių Tautų, ES ir TATENOS – vadovai, prasidėjo Branduolinio saugumo viršūnių susitikimas. Šio aukščiausio lygio pasaulinio forumo tikslas – įvertinti atominę energetiką vystančių valstybių pažangą užtikrinant branduolinių medžiagų infrastruktūros ir medžiagų saugumą, stiprinti branduolinio saugumo kultūrą ir sutarti dėl įsipareigojimų branduoliniam saugumui tęstinumo.

Darbo vakarienės metu ypatingas dėmesys skirtas branduolinio terorizmo grėsmei, kurios tikimybė sustiprėjo po terorų atakų Briuselyje.

„Nė viena valstybė nėra apsaugota nuo šios grėsmės. Jei radioaktyvios medžiagos patektų į teroristų rankas, tai gali turėti pražūtingų pasekmių visiems. Branduoliniam ginklui pasigaminti pakanka labai nedidelio kiekio plutonio. Todėl šiandien tarptautinė bendruomenė yra pasirengusi imtis visų griežčiausių prevencinių priemonių“, – sakė Prezidentė.

„Fissile Materials Working Group“, kuri vienija 80 šioje srityje dirbančių nevyriausybinių organizacijų, tyrimų duomenimis, visame pasaulyje yra apie 2000 tonų blogai saugomų radioaktyvių medžiagų, iš kurių galima pasigaminti branduolinį ginklą.

Valstybės vadovės teigimu, būtina nedelsiant griežtinti radioaktyvių medžiagų apskaitą, kontrolę ir apsaugą, stiprinti atominių elektrinių ir kitų civilinių atominių įrengimų saugą, tinkamai kovoti su branduolinių medžiagų kontrabanda ir kontrabandininkų tinklais, keistis žvalgybine informacija apie teroristų tinklus, priimti reikalingus teisės aktus, kurie draustų radioaktyvių medžiagų laikymą ir gabenimą.

Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog grėsmę žmonių saugumui kelia ir nesaugios atominės elektrinės bei netinkamas jų eksploatavimas.

Pasak Prezidentės, vos už 50 km nuo Vilniaus Baltarusijoje statoma Astravo atominė elektrinė neatitinka tarptautinių saugumo standartų. Nėra atliktas nepriklausomas poveikio aplinkai vertinimas, projektas įgyvendinamas neatsižvelgiant į tarptautinių konvencijų reikalavimus ir įpareigojimus, nevykdomi vadinamieji „stress testai“, kurie nustatytų, ar ši jėgainė gali saugiai funkcionuoti pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis. Statybų dokumentacija ir priežiūra vykdoma netvarkingai ir neskaidriai. Neįleidžiami TATENOS stebėtojai ir ekspertai.

Valstybės vadovės teigimu, susirūpinimą dėl nesaugių atominių elektrinių yra pareiškusios ir kitos šalys bei tarptautinės organizacijos. Lietuva kartu su Branduolinio saugumo viršūnių susitikime dalyvaujančiomis valstybėmis pabrėžia glaudžias sąsajas tarp branduolinio saugumo ir saugos, taip pat būtinybę užtikrinti efektyvias tarptautines priemones identifikavimo, mokymų ir prevencijos srityse.

Vašingtono viršūnių susitikime taip pat kalbama apie branduolinių ginklų ribojimą ir kontrolę. Šalies vadovės teigimu, šie klausimai  aktualūs ir Lietuvai. Nors pasaulyje yra susitarimas dėl ilgojo nuotolio raketų ribojimo, ne visos valstybės geranoriškai bendradarbiauja dėl vidutinio nuotolio raketų ribojimo, o būtent jos mūsų regionui yra pačios pavojingiausios. Todėl tarptautinis dėmesys branduolinių ginklų kontrolei yra svarbus, stiprinant mūsų regiono saugumą.

Pagal LR Prezidento kanceliarijos, BNS spaudos centro inform.

Parašykite komentarą

Top