Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > D. Budrys :„Rail Baltica“ projektas pajudėjo – sutarta dėl konkursų skelbimo tvarkos

D. Budrys :„Rail Baltica“ projektas pajudėjo – sutarta dėl konkursų skelbimo tvarkos

Projektą kuruojančios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonės „RB Rail“ stebėtojų tarybos pirmininkas Dainius Budrys "Verslui ir politikai" pranešė, kad pasiektas principinis susitarimas, o sutartį galbūt pavyks pasirašyti rugsėjo 30 dieną.
Projektą kuruojančios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonės „RB Rail“ stebėtojų tarybos pirmininkas Dainius Budrys „Verslui ir politikai” pranešė, kad pasiektas principinis susitarimas, o sutartį galbūt pavyks pasirašyti rugsėjo 30 dieną.

Smagi žinia atskriejo iš Briuselio –  Baltijos šalių atstovai po metus trukusių derybų  Belgijos sostinėje  susitarė dėl daug ginčų kėlusio europinio geležinkelių projekto „Rail Baltica“ konkursų skelbimo tvarkos.

Projektą kuruojančios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonės „RB Rail“ stebėtojų tarybos pirmininkas Dainius Budrys „Verslui ir politikai” pranešė, kad  pasiektas principinis susitarimas, o sutartį galbūt pavyks pasirašyti rugsėjo 30 dieną.

„Turėtume pasirašyti dar šį mėnesį“, –  sakė stebėtojų tarybos pirmininkas. Anot D.Budrio,  pagrindiniai pirkimai, kuriuos Lietuva skelbs per bendrą įmonę, yra konkursai dėl 85 mln. eurų vertės geležinkelio ruožo Lenkijos siena – Kaunas signalizacijos įrengimo bei 14,5 mln. eurų vertės geležinkelio ruožo Kaunas – Latvijos siena projektavimo.

Anot D.Budrio,  pagrindiniai pirkimai, kuriuos Lietuva skelbs per bendrą įmonę, yra konkursai dėl 85 mln. eurų vertės geležinkelio ruožo Lenkijos siena – Kaunas signalizacijos įrengimo bei 14,5 mln. eurų vertės geležinkelio ruožo Kaunas – Latvijos siena projektavimo.

Estija per bendrą įmonę ketina skelbti 44 mln. eurų vertės geležinkelio linijos projektavimo, Latvija – 22,5 mln. eurų vertės Rygos mazgo projektavimo konkursą.

Nacionaliniu lygiu Estija skelbtų konkursus, kurių vertė 142 mln. eurų, Lietuva – 144 mln. eurų, Latvija – 246,6 mln. eurų.

„RB Rail“  taip pat pranešė, kad sutarta dėl pagrindinių „Rail Baltica“ projekto konkursų principų, pagal kuriuos bus rengiama pirkimų schema. Pirkimai bus skirstomi į tris kategorijas: vien bendros įmonės organizuojami pirkimai, konsoliduoti bendros įmonės skelbiami pirkimai ir Baltijos šalių atskirai organizuojami, tačiau bendros įmonės griežtai prižiūrimi pirkimai.

„RB Rail“ pranešime nurodoma, kad bendrovė vykdys tuos pirkimus, kurie susiję su bendrais „Rail Baltica“ standartais bei projektų studijomis. Konsoliduotiems pirkimams priskiriamas geležinkelių signalizacijos įrengimas, geležinkelių statybų pasienyje konkursai bei kiti.

O nacionaliniu lygiu bus skelbiami geležinkelių stočių, terminalų ir panašūs konkursai.

Pasak D.Budrio,  taip pat sutarti principai dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) skirstymo tarp šalių. Siekiama, kad už darbus atliktus šalyje, mokesčiai ten ir liktų, o tai planuojama garantuoti steigiant Latvijoje veikiančios bendrovės „RB Rail“ atstovybes Lietuvoje ir Estijoje.

„Mes iš principo sutarėme, kad tai galima padaryti, o kaip konkrečiai, dar bus braižoma. (…) Mes sutarėme, kad galima steigti „RB Rail“ atstovybes Lietuvoje ir Estijoje“, – BNS teigė D.Budrys.

Be to, sutarta, kad bendros įmonės valdybą, dėl kurios taip pat kilo ginčai, rinks konkurse parinkta personalo atrankos įmonė. Anksčiau šalys nesutarė, kaip turėtų būti renkama valdyba, mat Lietuva norėjo, kad iš kiekvienos šalies būtų po vieną atstovą, tuo metu valdybos pirmininkė Baiba Rubesa siekė, kad būtų skelbiamas tarptautinis konkursas ir nekreipiama dėmesio iš kokios šalies yra laimėtojas.

Baiba Rubesa antradienį BNS teigė, kad valstybėms nesusitarus dėl konkursų skelbimo, jos gali prarasti Europos Sąjungos paramą. B.Rubesa abejojo, kad trečiadienį pavyks pasiekti susitarimą. D.Budrys tokius jos teiginius vadino nepagrįstais ir tvirtino, kad valdybos pirmininkė tokiais pasisakymais peržengia savo kompetenciją.

Europos Parlamento Turizmo ir transporto komiteto pirmininkas Michaelas Crameris (Michaelis Krameris) praėjusią savaitę įspėjo, kad trys Baltijos šalys gali prarasti projektui skirtas ES lėšas, jeigu ir toliau nesutars dėl jo įgyvendinimo.

„Rail Baltica“ projekto koordinatorė Catherine Trautmann (Katerina Trautman) dar birželį paragino Baltijos šalis susitarti dėl „RB Rail“ valdymo, dar anksčiau ji buvo pareiškusi, kad valstybės gali netekti paramos, jei nesusitars dėl projekto įgyvendinimo.

Projektui, kurio vertė sieks apie 4–5 mlrd. eurų, ES gali skirti iki 85 proc. lėšų. „Rail Baltica“ darbams Lietuvoje Europos Komisija pernai jau skyrė 106 mln. eurų, šiemet – dar beveik 191 mln. eurų.

„RB Rail“, BNS ir ,,Verslo ir politikos” inf.

Parašykite komentarą

Top