Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Druskininkų vizija – tapti kurortų lyderiu Vidurio Europoje

Druskininkų vizija – tapti kurortų lyderiu Vidurio Europoje

Ričardas Malinauskas. Druskininkų savivaldybės archyvo nuotr.
Ričardas Malinauskas. Druskininkų savivaldybės archyvo nuotr.

Druskininkų kurorto problemos, plėtra ir vizija – ilgamečio šios savivaldybės mero, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento Ričardo MALINAUSKO akimis. Skaitytojams pateikiame jo atsakymus į ,,Verslo ir politikos“ klausimus.

Druskininkų skandalas – šios savivaldybės mero akimis. Ką norėtumėte pasakyti visiems, kurie seka šio skandalo atgarsius, domisi STT pradėtu tyrimu dėl kurorto sveikatingumo ir poilsio centro ,,Aqua“?

Druskininkų savivaldybė geranoriškai bendradarbiauja su tyrimą atliekančiais pareigūnais, nekantriai laukiame pradėto ikiteisminio tyrimo išvadų, tikėdami ir pasitikėdami jį atliekančiais pareigūnais.

Primenu, kad korupcija yra nusikalstama veika, kuri turi būti įrodyta, ir tik tada nurodomi kaltieji. Todėl skaudu, kai dar nesulaukus tyrimo išvadų, kai kuriuos „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro AQUA“ darbuotojus bandoma padaryti be kaltės kaltais.

Tačiau aš neturiu pagrindo abejoti Druskininkų vandens parko vadovų ir darbuotojų kompetencija, neturiu duomenų, kurie leistų abejoti šios įstaigos veiklos skaidrumu. Ir nemanau, kad Druskininkų įmonių įvairia forma teikiama parama kurorte vykstantiems renginiams yra nusikaltimas.

Aš tikiu savo komandos tvirtumu, teisėsaugos objektyvumu ir druskininkiečių supratingumu.

Neseniai Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė: Druskininkai – geriausių šalies savivaldybių trejetuke. Už ką pavyko pelnyti tokį pripažinimą?

Naujas Druskininkų traukos objektas – unikalus, į 45 metrų aukštį pakylėjantis Lynų kelias.
Naujas Druskininkų traukos objektas – unikalus, į 45 metrų aukštį pakylėjantis Lynų kelias.

Druskininkai reitinge yra trečioje vietoje ir užima aukščiausią vietą iš visų Alytaus regiono savivaldybių. Toks aukštas reitingas įrodo, kad savivaldybė atsakingai dirba bendruomenės labui ir kuria patrauklią aplinką investuotojams.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto specialistai įvertino pastangas dirbti efektyviai – 2014 metais buvome ketvirti, o 2015 metais esame lyderių trejetuke. Stengiamės pateisinti gyventojų lūkesčius – taupome biudžeto lėšas, mažiname administracinę ir biurokratinę naštą, užtikriname palankias sąlygas smulkiajam ir vidutiniajam verslui – rezultatus stengiamės gerinti visose srityse.

Geriausi rezultatai  – švietimo, komunalinių paslaugų ir transporto srityse. Švietimo srityje Druskininkų savivaldybė surinko didžiausią galimą taškų skaičių. Tai lėmė aukščiausi vidutiniai valstybinių brandos egzaminų balai.

Žurnalas ,,Reitingai“ taip pat labai palankiai įvertino Druskininkų savivaldybės švietimo sistemą. Tai yra prioritetinė sritis, kuriai teikiame daug dėmesio: rūpinamės ugdymo kokybe, neformaliuoju ugdymu, jaunimo veiklomis.

Lapkritį Lietuvą apskriejo žinia apie ekologinį Lynų taką Druskininkuose, rytietiško stiliaus viešbutį ,,FLORES“ ir SPA centrą. Kuo visa tai unikalu, žvelgiant į mūsų šalies turizmo žemėlapį?

Tarptautinėje turizmo rinkoje labai svarbu išsiskirti, pasiūlyti naujovių. Nuolat ieškome būdų, kaip sukurtą infrastruktūrą padaryti dar patrauklesne.

Lynų kelias – analogų Lietuvoje neturintis projektas. Sujungęs du lankomiausius kurorto objektus – miesto centre esantį vandens parką ir „Snow Areną“ – Lynų kelias sulaukė didelio druskininkiečių ir kurorto svečių susidomėjimo. Į 45 metrų aukštį pakylantis Lynų kelias leidžia iš miesto centro vos per kelias minutes persikelti į kitoje Nemuno pusėje esantį žiemos pramogų kompleksą „Snow Arena“ ir pasigrožėti Druskininkų apylinkių panorama. Ties šiuo projektu plušo Lietuvos, Šveicarijos, Italijos specialistai.

Lynų kelias yra pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems

Į gondolą be vargo gali patekti ir iš aukštybių kurorto panoramą apžvelgti ir judėjimo negalią turintys žmonės.
Į gondolą be vargo gali patekti ir iš aukštybių kurorto panoramą apžvelgti ir judėjimo negalią turintys žmonės.

žmonėms. Neįgalieji galės be vargo patekti į  gondolas – ši galimybė buvo numatyta nuo pat projekto pradžios. Gondolose įrengtos sėdynės yra atverčiamos, kad žmonės su neįgaliųjų vežimėliais galėtų patogiau įvažiuoti į kabiną.

Druskininkams taip pat labai svarbus objektas  – lapkričio pabaigoje atidarytas UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centrui AQUA“ priklausantis išskirtinio rytietiško stiliaus viešbutis ,,FLORES“ ir SPA centras. Tokio prabangaus, rytietiško stiliaus viešbučio niekur Lietuvoje nėra – viešbučio dizaineriai sukūrė išskirtinį interjerą, dvelkiantį prabanga ir harmonija, o interjero detalės pagamintos rankomis ir atplukdytos iš tolimųjų egzotiškųjų Rytų.

Atidarius naująjį viešbutį ir SPA centrą, visas centro AQUA kompleksas yra sujungtas stiklinėmis galerijomis. Nuo šiol lankytojai neišeidami iš pastato galės naudotis visomis teikiamomis paslaugomis: vandens pramogų parku, gydyklų procedūromis, SPA centrų teikiamomis paslaugomis, sporto klubu, boulingu, naktiniu klubu, išskirtinai kokybiškomis apgyvendinimo ir maitinimo paslaugomis.

Druskininkuose duris atvėrė rytietiško tipo viešbutis ,,FLORES“.
Druskininkuose duris atvėrė rytietiško tipo viešbutis ,,FLORES“.

Esu tikras, kad savivaldybės, verslininkų ir visos bendruomenės pastangomis įgyvendinti išskirtiniai projektai sukurs pridėtinę vertę ir kurortui, ir visai valstybei.

Kurorto erdves kiekvieną gruodį pagyvina įžiebtas Kalėdinių eglučių parkas. Kaip pasiteisina ši tradicija, kiek tai efektyvu?

Įspūdingas originalių Kalėdinių eglučių parkas šalia gydyklų parke esančio muzikinio fontano įžiebtas jau ketvirtus metus. Visos eglutės sukurtos Druskininkų savivaldybėje veikiančių įmonių, įstaigų ir organizacijų.

Labai džiaugiuosi, kad druskininkiečių bendruomenė palaiko šią idėją: kasmet žmonės įsitraukia vis aktyviau ir kūrybingiau, parodydami savo išmonę – būtent tai ir yra įdomu. Bendruomenė nėra abejinga stebėtoja, o aktyvi kūrėja, kuriai labai svarbu puoselėti šią ir kitas tradicijas.

Svarbiausia – geranoriškas žmonių požiūris, vienijantis bendruomenę ir skatinantis aktyvumą.

Pirmaisiais metais parke  nušvito 12 eglučių, antraisiais metais mirgėjo jau 21 originali instaliacija, praėjusiais metais parke puikavosi 29-ios, o šiais metais visus džiugina net 37 originalios eglutės.

Pastarąją vasarą lankytojams vartus atvėrė istorinis Karolio Dineikos sveikatingumo parkas. Kuo jis patrauklus miesto svečiams?

Karolio Dineikos sveikatingumo parką spėjo pamėgti ir druskininkiečiai, ir kurorto svečiai.
Karolio Dineikos sveikatingumo parką spėjo pamėgti ir druskininkiečiai, ir kurorto svečiai.

Karolio Dineikos parkas yra turtingas savo istorija ir tradicijomis. Būtent čia galima  išbandyti atgaivintas unikaliąsias senąsias procedūras: pasivaikščiojimą dozuotais vaikščiojimo takais, maudymąsi kaskadinėse maudyklėse ir pirtyje, mėgavimąsi jonoterapija, pėdų masažu akupresūros baseine.

Šeimos su vaikais gali aktyviai leisti laisvalaikį važinėdami atnaujintais takais, žaisdami vaikų žaidimo aikštelėje, sportuodami gimnastikos ir sporto aikštelėse ir mechaninių treniruoklių take. Ramesnį poilsį besirenkantys žmonės gali mėgautis saule ir ramybe meditacijos ir jogos terasose, klausydami raminančio Ratnyčėlės upelio vandens čiurlenimo ar , jaukiai įsikūrę pergolėse, kvėpuoti gėlynų skleidžiamais gydomaisiais kvapais. Kiekvieno akį džiugina sukurtos gėlių kompozicijos, pasodinti medžiai ir stebina netikėti pasivaikščiojimo takų vingiai.

Parke net ir šaltuoju sezono metu aktyviai vyksta mankštos, šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimai.

Kaip galėtumėte pakomentuoti daugiabučių renovacijos žingsnius?

Druskininkų puošmena – narcizų jūra.
Druskininkų puošmena – narcizų jūra.

Galiu pasidžiaugti, kad Druskininkų savivaldybė yra viena iš renovacijos pradininkių bei lyderių šalyje. Šiuo metu renovuoti jau 29 daugiabučiai – tai pačių gyventojų, savivaldybės specialistų , butų ūkio darbuotojų, daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijų atstovų darbo, aiškinant apie renovacijos naudą, bendras rezultatas. Esu tikras, kad jau po kelių žiemų renovuotų namų gyventojai atnaujinimo nauda įsitikins patys, net ir tie, kurie ta nauda abejojo.

Renovacijos procesas įsibėgėjo. Ir labai smagu, kad Druskininkuose sparčiai daugėja gražesnių namų, kuriuose gyvenantys žmonės už šilumą moka mažiau.

Druskininkuose daugiabučių namų modernizavimas pradėtas kvartaliniu principu – pasirinktas seniausias M. K. Čiurlionio gatvėje esantis kvartalas. Renovuojant daugiabučius sutvarkoma ir aplinka, automobilių stovėjimo aikštelės.

Kiek ekologinės ir kitokios naudos teikia neseniai mieste įdiegtas antrasis biokuro katilas?

Druskininkus šildančios bendrovės „Litesko“ atidarytas antrasis biokuro katilas leis 34 procentais sumažinti brangių gamtinių dujų naudojimą. Abiejuose Druskininkų biokuro katiluose bus pagaminama iki 84 procentų šilumos, centralizuotai tiekiamos miestui.

Deja, šios dienos duomenimis, kainų perskaičiavimas pagal numatytą metodiką dar neįvyko.

Druskininkams, kaip ypač švariu oru garsėjančiam kurortui, labai svarbu, kad biokuro katiluose įrengti specialūs filtrai beveik šimtu procentu išvalys dūmus ir neleis teršti kurorto aplinkos.

Ar  galima būtų teigti, kad darbo vietų Druskininkuose daugėja? Kaip sekasi į verslą ir į kurorto gyvenimą įtraukti daugiau jaunimo?

Skiriame daug pastangų, kad darbo vietų Druskininkuose daugėtų: darbo birža bei vietiniai verslininkai sėkmingai įgyvendina vietinių užimtumo iniciatyvų projektus, skatiname įmones pasinaudoti valstybės teikiama parama ir steigti naujas darbo vietas.

Puikiai suprantame verslininkus – įsteigti ir išlaikyti darbo vietas nėra lengva, tačiau plečiantis paslaugų sektoriui Druskininkuose, daugėja ir darbo vietų – išsiplėtęs centras AQUA sukūrė net 22 naujas darbo vietas.

Džiaugiuosi, kad Druskininkų jaunimas noriai įsitraukia į darbo rinką ir kurorto gyvenimą – organizuojami specialūs jaunimo ir verslininkų susitikimai, šiuo klausimu daug dirba Jaunimo užimtumo centro specialistai. Turime daug geranoriškų ir aktyvių jaunų žmonių, todėl stengiamės sukurti jiems kuo patrauklesnę aplinką.

Kuo naudingas Druskininkų miestui bendradarbiavimas su kitų šalių savivaldybėmis?

Visada buvome ir esame atviri – pasidaliname gerąja patirtimi su visais norinčiais ir patys mokomės iš kitų šalių savivaldybių. Šiais metais Druskininkuose viešėjo delegacijos iš Ukrainos, Estijos, Serbijos, Azerbaidžano, Kroatijos. Stengiamės pasisemti patirties iš kurortinių savivaldybių, plėtojame investicinius ryšius.

Kaip nusakytumėte kurorto plėtros tendencijas? Kokių nišų matote naujiems verslo objektams šiame mieste?

Jaukaus grožio oazė – muzikinis fontanas ir gėlynai.
Jaukaus grožio oazė – muzikinis fontanas ir gėlynai.

Prieš metus Druskininkų savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtintas Druskininkų savivaldybės plėtros 2014–2020 metų strateginis planas, kurio tikslas – užtikrinti gyvenimo kokybę vietos gyventojams, sudaryti palankesnes sąlygas kūrybai, verslo plėtrai, ekonominio konkurencingumo didinimui, investicijų pritraukimui, padidinti išteklių planavimo, skirstymo, kontrolės efektyvumą.

Siekiant toliau sėkmingai vystyti kurortą, iškelta pagrindinė strateginė Druskininkų plėtros iki 2020 m. vizija – būti moderniu tarptautiniu, inovatyviu sveikatinimo, poilsio ir turizmo kurortų lyderiu Vidurio Europoje. Neabejoju, kad bendromis pastangomis šią viziją įgyvendinsime.

Kalbant apie verslo objektus, nišų pastariesiems Druskininkuose tikrai yra. Druskininkų savivaldybė dažnai sulaukia Lietuvos ir užsienio verslininkų kreipimųsi dėl galimybės vystyti verslą ar investuoti Druskininkuose. Nuomai ir privatizavimui skirti kurorto objektai yra aktyviai viešinami, ieškoma jiems investuotojų. Esame atviri pasiūlymams, geranoriškai bendraujame ir patariame visiems norintiems investuoti ir dirbti Druskininkuose.

Jums tenka vadovauti Lietuvos savivaldybių asociacijai. Kokius iššūkius savivaldybėms diktuoja 2016-ieji metai?

Kaip ilgametis Druskininkų savivaldybės meras ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, labai džiaugiuosi, kad savivaldybės joms suteiktas naujas funkcijas, tokias kaip socialinių išmokų mokėjimas ir kitas, įgyvendina atsakingai. Savivaldybės patvirtina, kad susidoroja su pačiais sudėtingiausiais uždaviniais, todėl tikiuosi, kad ateityje savivalda bus pasitikima dar labiau.

Šiandien į sunkiausių klausimų, tokių kaip pabėgėlių klausimas, ar kitų Lietuvai itin aktualių klausimų,  sprendimą visada įtraukiamos ir savivaldybės.

Savivaldybės neabejotinai supranta pabėgėlių problemą ir Lietuvos įsipareigojimus spręsti ją kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis.

Tačiau išklausiusios Socialinių apsaugos ir darbo ministerijos parengtą veiklos planą sprendžiant pabėgėlių klausimą, savivaldybės mato tam tikras problemas, kurių gali iškilti. Savivaldybės mano, kad reikėtų išsamiau išanalizuoti kiekvienos savivaldybės realią galimybę pateikti siūlymą dėl būsto, dėl galimų darbo vietų.

Būtent todėl savivaldybės ir priėmė sprendimą kreiptis į Vyriausybę su prašymu, kad būtų parengtas aiškus pabėgėlių integravimo planas šalies mastu, apibrėžiant aiškias visų institucijų funkcijas ir atsakomybę integracijos procese, numatyti konkretų finansavimo modelį institucijoms, dalyvaujančioms integracijos procese, įvertinus vietos savivaldos institucijų galimybes nusakant jų vaidmenį ir atsakomybę pabėgėlių integracijos procese, numatyti finansavimą, parengti savivaldybėms darbo su pabėgėliais rekomendacijas.

Parašykite komentarą

Top