Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Europos Komisija paskelbė rekomendacijas Lietuvai

Europos Komisija paskelbė rekomendacijas Lietuvai

Europos Komisijos nuomone, 2016 metais Lietuva atitiks Stabilumo ir augimo pakto reikalavimus fiskalinei drausmei.

Kartu EK ragina mūsų šalį ir toliau laikytis atsakingos biudžeto politikos, gerinti mokesčių surinkimą, o pačią mokesčių politiką kreipti taip, kad ji būtų palanki ekonomikos augimui – tai išsakyta gegužės 18 d. paskelbtose Europos Komisijos rekomendacijose.

Šios rekomendacijos parengtos EK atlikus balandžio pabaigoje Lietuvos pateiktų 2016 metų Nacionalinės reformų darbotvarkės ir Stabilumo programos vertinimą.

Europos Komisija taip pat rekomenduoja mažinti mokesčius mažas pajamas gaunantiems gyventojams.

„Vyriausybės politika savo esme atspindi Europos Komisijos rekomendacijas. Telkdami dėmesį į šaliai svarbias struktūrines reformas, nepamirštame einamojo pajamų ir išlaidų valdymo. Tai liudija ir 2015 metų viešųjų finansų deficitas, kuris buvo mažiausias per šalies istoriją. Prie to neabejotinai prisidėjo ir gerinamas mokesčių administravimas. Šį darbą tęsime ir toliau“, – sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

EK ragina laikytis vidutinio laikotarpio biudžeto politikoje numatytų tikslų, nuo jų nukrypstant ne daugiau nei skirta sisteminei pensijų reformai įgyvendinti.

Europos Komisija taip pat rekomenduoja mažinti mokesčius mažas pajamas gaunantiems gyventojams, kompensuojant iždo netekimus ekonomikos augimui palankesniais mokesčiais, ir toliau gerinti mokesčių, ypač pridėtinės vertės mokesčio (PVM), surinkimą.

Nuo šių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimai, kuriais buvo padidintas maksimalus neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD), papildomas NPD auginantiems mažus vaikus bei neįgaliesiems. Dėl to mažiausiai uždirbantys gyventojai, auginantys vaikus ir neįgalieji šiemet gaus daugiau pajamų.

Siekdama toliau gerinti mokesčių surinkimą Finansų ministerija iškėlė Valstybinei mokesčių inspekcijai užduotį užtikrinti, kad 2016 m. būtų įvykdytas valstybės biudžeto pajamų planas, o papildomų pajamų būtų surinkta ne mažiau kaip 0,2 proc. planuojamo 2016 m. BVP.

Didžiausias dėmesys ir toliau bus skiriamas mokesčių, ypač PVM ir GPM, administravimo gerinimui, be kita ko, tęsiant vykdomą PVM sąskaitų faktūrų projektą, diegiant naujausiais technologiniais sprendimais pagrįstą mokesčių administravimo informacinę sistemą (i.MAS).

Mažiausiai uždirbantys gyventojai, auginantys vaikus ir neįgalieji šiemet gaus daugiau pajamų.

Tarp kitų priemonių ekonomikos augimui skatinti Europos Komisija rekomenduoja vystyti alternatyvias verslo finansavimo priemones, kurios Vyriausybėje jau svarstomos. Pavyzdžiui, Finansų ministerija Vyriausybei pateikė Sutelktinio finansavimo įstatymo projektą, kuriuo siekiama, kad įmonės ir investuotojai greičiau ir paprasčiau surastų vienas kitą, tuo pačiu užtikrinant atitinkamą investuotojų apsaugą.

EK pateiktose rekomendacijose taip pat atkreipiamas dėmesys į tai, kad Lietuvai reikia didinti investicijas į žmogiškąjį kapitalą, gerinti švietimo kokybę, sveikatos priežiūros sistemą ir inovacijų politikos koordinavimą, stiprinti socialinio dialogo mechanizmus, imtis priemonių didinant darbo našumą bei gerinti naujų technologijų ir inovacijų diegimą šalies ūkyje.

Parengta pagal Finansų ministerijos inform., www.finmin.lt

Parašykite komentarą

Top