Jūs esate
Pagrindinis > Investuotojams > G. Kirkilas. Ar ne mes patys formuojam nihilistinę visko neigimo atmosferą?

G. Kirkilas. Ar ne mes patys formuojam nihilistinę visko neigimo atmosferą?

G. Kirkilas.Ar ne mes patys formuojam nihilistinę visko neigimo atmosferą?
G. Kirkilas. Ar ne mes patys formuojam nihilistinę visko neigimo atmosferą?

Valdžią kritikuoti būtina – ir tai ne tik demokratijos aksioma, bet ir progreso variklis. Tačiau būtų gerai, kad kritika būtų bent kiek paremta faktais, o ne požiūriu „apskritai“ ar išankstiniu nusistatymu. Tai tiesiog būtų labiau praktiška ir naudinga visiems: ekonomikai, ūkiui, taip pat valdžiai, priimant sprendimus, – mes žinotume, kur iš tikrųjų šiuo klausimu esame.

Jei remtumėmės mūsų lietuviškų analitikų bei ekspertų nuomone, tai, pavyzdžiui, užsienio investicijų aspektu Lietuva šiuo metu yra visiška atsilikėlė. O jau nuo estų atsilieka visuomet ir visais parametrais.

Tiesą sakant, tie patys estai niekuomet taip apie savo šalį nekalbėtų. Nes jie supranta, jog tokia savinieka bent iš dalies nukreiptų galimas investicijas kitur. Net ir paskelbus reitingą, pagal kurį Lietuva pagal tiesioginių užsienio investicijų pritraukimą praėjusiais metais aplenkė Estiją, mūsų kaimynai tikrai nepuolė pliekti savęs kaip, tokiu atveju, neabejotinai atsitiktų pas mus.

Visame tokiame keistokame lietuviškame kontekste, lyg perkūnas iš giedro dangaus, pranešimas, (ypač bankų ekspertams), jog 2015 metais Lietuva tapo tiesioginių užsienio investicijų pritraukimo lydere. Ir dar aplenkė ne bet ką, o pačią Estiją.

Estai to nedaro ne tik dėl estiško charakterio bruožų, bet ir suprasdami, kad tokioje jautrioje srityje, kaip tiesioginės užsienio investicijos, o ypač mažoms Baltijos valstybėms, savo šalį reikia girti, reklamuoti kaip patrauklią, o ne menkinti.

Reikia pasakyti, kad jiems, estams, tai pavyksta visai neblogai. Jie jau įtikino daugelį, jog Estija yra nors ir maža, tačiau moderni, ypač technologijų, IT bei kitose srityse pirmaujanti šalis. Net jei taip ir nėra, o ir vargu ar šiuo aspektu nuo estų labai skiriamės, mūsų kaimynai jau viešųjų ryšių konkurencinę kovą su Lietuva laimėjo. Ir kas juokingiausia, mūsų ekspertai jiems pritaria…

Visame tokiame keistokame lietuviškame kontekste, lyg perkūnas iš giedro dangaus, pranešimas, (ypač bankų ekspertams), jog 2015 metais Lietuva tapo tiesioginių užsienio investicijų pritraukimo lydere. Ir dar aplenkė ne bet ką, o pačią Estiją.

Pasirodo, anot pasaulinės užsienio investicijų stebėsenos duomenų bazės „fDi Markets”, Lietuva pirmauja pagal šį rodiklį ne tik tarp Baltijos valstybių, bet ir Rytų Vidurio Europoje. Tik antra yra Vengrija, trečia Čekija, ketvirta Estija, penkta – Latvija.

Pernai 2015-aisiais milijonui Lietuvos gyventojų teko beveik 17 TUI arba 2,2 daugiau nei ES vidurkis. Kas ypač svarbu, jog buvo sukurta beveik 4 tūkstančiai darbo vietų ir dar per 1,5 tūkstančio per šių metų pirmąjį pusmetį. Kaip žinia, užsienio investuotojų įmonėse, o daugiausia buvo investuota į gamybą, dizainą, paslaugas, atlyginimai vidutiniškai beveik dusyk didesni.

Priminsiu, kad prieš pora metų N. Mačiulis komentare tendencingai pavadintame „Lietuvos atsilikimas nuo Latvijos ir Estijos – tendencija“ teigė, jog „Lietuva yra mažiausiai patraukli užsienio investuotojams, palyginus su Estija ir Latvija“…

Nemačiau kokio nors kito mūsų bankinių ekspertų komentaro po to, kai pasirodė „fDi Markets” vertinimas, kuriame Lietuva, priešingai nei buvo prognozuojama, aplenkė ne tik nuolat pavyzdžiu mums minimą Estiją, bet ir kitas RVE šalis.

Nesistebiu, kad ši informacija nenudžiugino opozicinių konservatorių, nuolat menkinančių savo krašto pasiekimus. Juos dar gali kaip nors pateisinti – jie dalyvauja politinėje konkurencijoje ir kaip nors pozityviai įvertinti valdžios pasiekimus, jiems beveik neįveikiama užduotis. Bet, panašu, kad visuomet panašiais klausimais aktyvūs bankiniai ekspertai ir dešinieji komentatoriai mėgina tiesiog tylomis apeiti šį faktą.

Kaip ir kitą panašų vertinimą. Pagal tiesioginių užsienio investicijų planuojamas sukurti darbo vietas milijonui gyventojų Lietuva užima 10 vietą pasaulyje. Taip teigia naujausia „IBM Global Locations Trends 2016“ ataskaita. Pagal ją Estija šiek tiek atsilieka – 12 vieta, Latvija – 17. Tai kuo gi buvo paremtos mūsų ekspertų jau minėtos ir neminėtos prognozės?

O kodėl paprasčiausiai nepasidžiaugti ar bent jau konstatuoti esamą padėtį? Ar tik todėl, kad jų niekuo iš esmės neparemtos prognozės, dar ir užsidėjus vienspalvius dešiniųjų pažiūrų akinius, nepasitvirtino? Pagaliau tai – ne tik valdžios nuopelnas. Mūsų verslo, mūsų dirbančiųjų, nes vienas svarbiausių Lietuvos patrauklumo investicijoms aspektų yra gerai kvalifikuota darbo jėga, pasiekimas.

Beje, tik dvi Europos šalys patenka į minėtą dešimtuką – Airija ir Lietuva. Lenkija nepatenka net į dvidešimtuką. Ir šiuo atveju kalbama apie aukštesnės vertės darbo vietas, gerai išvystytą skaitmeninę infrastruktūrą, aukštą mūsų žmonių kvalifikaciją.

Valdžia visuomet kritikuotina. Būtų gerai, jog ši kritika būtų iš esmės, paremta faktais, kompetencija, bent šiokiu tokiu objektyvumu, nes mūsų ekspertai gali tapti tiesiog propagandininkais.

Beje, taip pat apie kylantį darbo našumą, ko niekaip nenori pripažinti jau minėti komentatoriai, mėgindami pateisinti akivaizdžiai per mažus lietuviškus atlyginimus. Tuo jie, mėgstantys samprotauti ypač apie minimalų atlyginimą ir jo „kenksmingumą ekonomikai“, tik suteikia savotišką ideologinį pagrindimą verslui nesidalinti pelnais su dirbančiaisiais. Kaip, beje, dažniausiai yra, visų pirma, Skandinavijos šalyse.

O ar mūsų pačių nuolatinis niurzgėjimas, perdėtas kritiškumas, nesugebėjimas objektyviai įvertinti savo pačių pasiekimų nėra ta svarbiausioji emigracijos priežastis šalia atlyginimų? Ar ne mes patys formuojam nihilistinę visko neigimo atmosferą ir tuo būdu save įtikinam, jog nieko negalim, nieko nebus, nieko nesukursim ir pan.

Gal vis tik iš tų pačių estų iš tiesų reikia pasimokyti savęs objektyvaus vertinimo, o ypač kalbėjimo į viešąją erdvę? Galėtumei per daug ir nekreipti dėmesio į bankinių ekspertų komentarus, tačiau juk tie bankai, kuriuose jie tarnauja, – užsienio. Tokia nuomonė apie Lietuvą neabejotinai pasiekia Skandinavijos šalis ir ne tik.

Tiesioginės užsienio investicijos yra itin svarbus šalies ekonomikos, gerbūvio, naujų technologijų įdiegimo variklis. Todėl šie mano minėti „fDi Markets“ ir „IBM Global Locatios Trends 2016“ įvertinimai yra itin svarbūs. Be abejo, užsienio investuotojai pirmame etape ir remsis jomis, tačiau ar atvykę į Lietuvą nebus prigąsdinti vietinių ekspertų prognozių, kurios vis rečiau pasitvirtina?

Valdžia visuomet kritikuotina. Jau minėjau. Būtų gerai, jog ši kritika būtų iš esmės, paremta faktais, kompetencija, bent šiokiu tokiu objektyvumu, nes mūsų ekspertai gali tapti tiesiog propagandininkais.

O jei ir šį kartą estai būtų mus aplenkę… Tiesiog bandau įsivaizduoti jų komentarus. Ir didelės vaizduotės nereikia.

Parašykite komentarą

Top