Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Grėsmė dėl Astravo AE statybų

Grėsmė dėl Astravo AE statybų

Neringa Mikėnaitė
Seimo Pirmininko patarėja
Rygoje vykstančiame NB8 parlamentų pirmininkų susitikime aptarti aktualūs regioninio bendradarbiavimo, tolimesnės politinės ir ekonominės integracijos gilinimo klausimai. Atskiras dėmesys skirtas naujiems iššūkiams Baltijos regione, svarstyti energetinio saugumo, atsparumo hibridinėms ir kibernetinėms grėsmėms klausimai.

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, pristatydama regiono energetinio saugumo vystymo perspektyvas, ypatingą dėmesį atkreipė į kylančią visam regionui grėsmę dėl Astravo AE statybų, kurios vykdomos nesilaikant saugumo reikalavimų, pažeidžiant tarptautinės konvencijas.

grau

Latvijos Saeimos administracijos (aut.Reinis Inkenas) nuotr.

„Lietuva aktyviai veikia tikėdama, kad tarptautinėmis pastangoms galima pakeisti atsainų požiūrį į žmonių ir aplinkos gerovę vystant atominės energetikos projektą“, – pabrėžė Seimo Pirmininkė.

Svarbu kartu su  atsakingomis tarptautinėmis institucijomis, Europos Sąjungos partneriais ir Europos Komisija reikalauti, kad branduolinių valstybių klubo nare siekianti tapti Baltarusija elgtųsi atsakingai.

Pasak L. Graužinienės, svarbu kartu su už branduolinę saugą atsakingomis tarptautinėmis institucijomis, Europos Sąjungos partneriais ir Europos Komisija reikalauti, kad branduolinių valstybių klubo nare siekianti tapti Baltarusija elgtųsi atsakingai ir pagal šiame klube galiojančias griežtas taisykles bei reikalavimus, atvirumo ir geros kaimynystės principus.

Seimo Pirmininkė iškėlė Lietuvos reikalavimus atlikti pilnos apimties Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) specializuotą aikštelių vertinimo misiją, padaryti Astravo AE projekto rizikos ir atsparumo vertinimo testus (streso testus), pritarti Jungtinių Tautų Espoo konvencijos Komiteto pasiūlymui įkurti specialią tarptautinę ekspertų komisiją, kad būtų išsamiai įvertintas Astravo AE projekto įgyvendinimas.

L. Graužinienės nuomone, tai yra būtinos sąlygos tolesniam konstruktyviam dialogui su Baltarusija.

Taip pat susitikime aptarti Rytų partnerystės (RP) programos klausimai. Seimo Pirmininkė akcentavo būtinybę RP įtvirtinti, ambicingu ir gyvybingu formatu. „Privalome teikti paramą ir dėti visas pastangas, stiprinant partnerių atsparumą išorės ir vidaus grėsmėms. Svarbu stiprinti strateginę Rytų partnerystės komunikaciją, ne tik išsklaidant Rusijos propagandos mitus, bet ir skleidžiant pozityvias žinias ir pasiekimus“, – teigia L. Graužinienė.

Parašykite komentarą

Top