Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Interpeliacija ministrei, garsias mėsos ir žuvies perdirbimo bendroves užgriuvo Specialiųjų tyrimų tarnybos agentai

Interpeliacija ministrei, garsias mėsos ir žuvies perdirbimo bendroves užgriuvo Specialiųjų tyrimų tarnybos agentai

Konservatoriai prakalbo apie interpeliaciją žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei. Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis nemato nieko bloga, kad žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, Latvijos žemės ūkio ministras, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius dalyvavo bendroje medžioklėje kartu su „Biovela Group“ vadovu Virginijum Kantausku.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė buvo labai nustebusi dėl pavėluotos premjero Algirdo Butkevičiaus reakcijos į įsiplieskusį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus skandalą bei įpareigojimus nedelsiant pateikti išvadas ir konkrečius siūlymus.
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė buvo labai nustebusi dėl pavėluotos premjero Algirdo Butkevičiaus reakcijos į įsiplieskusį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus skandalą bei įpareigojimus nedelsiant pateikti išvadas ir konkrečius siūlymus.

Tuo tarpu www.lrytas.lt  pranešė, kad „teisėsaugos mėsmalėje atsidūrę verslininkai ištikti šoko – ant gerą reputaciją turinčių bendrovių šliūkštelėta įtarimų, tačiau niekas neįvardija netgi galimų nuodėmių“.

Garsias mėsos ir žuvies perdirbimo bendroves užgriuvę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai nebuvo iškalbūs. STT tepaskelbė atliekanti tyrimą, kurio epicentre – Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pavaldus Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, mėsos perdirbimo įmonė „Nematekas“ bei žuvies produktų perdirbimo bendrovė „Norvelita“.

STT tepaskelbė atliekanti tyrimą, kurio epicentre – Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pavaldus Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, mėsos perdirbimo įmonė „Nematekas“ bei žuvies produktų perdirbimo bendrovė „Norvelita“.
STT tepaskelbė atliekanti tyrimą, kurio epicentre – Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pavaldus Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, mėsos perdirbimo įmonė „Nematekas“ bei žuvies produktų perdirbimo bendrovė „Norvelita“.

„Tyrimas pradėtas dėl įtarimų, kad galėjo būti klastojami laboratorinių tyrimų rezultatai ir dėl to priimamas įvairaus dydžio ir formos neteisėtas atlygis iš suinteresuotų įmonių“, – nedaugžodžiavo STT. Daugiau – nieko aiškaus. Užtat įmonės, net jei jų kaltės nebus įžvelgta, neabejotinai patirs nuostolių.

„Norvelitos“ vadovas Jordanas Kenstavičius tokius teisėsaugos veiksmus įvardijo tiesiai – saviškių dūriu į nugarą. Šalies valdžia iki šiol bandė raminti, kad STT kratos kai kuriose bendrovėse tikrai nepakenks eksporto rodikliams ar Lietuvos gamintojų įvaizdžiui. Tačiau tokios pasakos – jau pasenusios.

Antai Čikagoje dirbančios importo įmonės „Food Depot International“ vadovė Angela Kavak neslėpė, kad JAV importuotojai gręžiasi nuo Lietuvos bendrovių.

Šią savaitę kalbėjau su importo kompanija Portlande. Jų atstovas, kuris anksčiau tarėsi su lietuviais dėl produktų įsigijimo, pamatė, kas vyksta Lietuvoje, ir nuvažiavo į Estiją. Kitas pirkėjas iš Sakramento aplenkė žuvies perdirbimo įmonę Lietuvoje ir susitarė su latvių bendrove.

Šalies valdžia iki šiol bandė raminti, kad STT kratos kai kuriose bendrovėse tikrai nepakenks eksporto rodikliams ar Lietuvos gamintojų įvaizdžiui. Tačiau tokios pasakos – jau pasenusios.

Kompanijos Kalifornijoje ir Oregone taip pat nužingsniavo pas latvius. Jie taip pasielgė ir su pieno produktų gamintojais – tvarko Latvijoje importui tinkamas etiketes. Aš ir pati jau susisiekiau su latvių žuvies perdirbimo įmone „Salas Zivis“ – pradėsime pirkti iš jų, nes Lietuvoje nuolat atsiranda kokių nors kliuvinių“, – kalbėjo A.Kavak.

Į vieną didžiausių žuvies perdirbimo įmonių „Norvelita“, kuri didžiąją produkcijos dalį eksportuoja į užsienį, atvykę agentai kyštelėjo aktą, kažkokius popierius ir paprašė dokumentų.

„Mes pareigūnus nuvedėme visur, kur jie norėjo. Mums iš karto buvo pasakyta, kad nieko čia nėra – kokių nors įtarimų, STT esą tik nori gauti tyrimų protokolus“, – „Lietuvos rytui“ tvirtino Raseinių rajone įsikūrusios „Norvelitos“ vadovas J.Kenstavičius.

Daugiau nei 700 bendrovės darbuotojų dabar turi laikytis tylos įžadų, todėl atmosfera šioje įmonėje nepavydėtina. „Niekas negali kalbėti, pasirašę kažkokius pasižadėjimus. Nei darbuotojai, nei partneriai nesupranta, kas vyksta. Jie prašo paaiškinti, o mes negalime, nes patys nieko nežinome.

Keisčiausia tai, kad STT neinformavo bendrovės, koks tyrimas atliekamas ir kaip su juo susijęs „Nematekas“.

Lieka tik laukti tolesnės informacijos iš STT. Jei jau negali atskleisti tyrimui svarbios informacijos, pirma tegul ištiria, ar išvis kas nors yra blogai, ar yra nusižengimų, o tik tada skelbia kažką konkretaus“, – piktinosi verslininkas. Tokia situacija verčia jaustis be kaltės kaltiems.

Kaip gali būti kalbama apie klastojimus, jei pati įmonė šiuos tyrimus užsako dėl savikontrolės – jie nėra privalomi. „Norvelita“ per metus už tokius tyrimus institutui sumokėdavo apie 20 tūkst. eurų. Apie plėtrą nebemąsto „Norvelitos“ apyvarta praėjusiais metais viršijo 100 milijonų eurų.

Įmonė kasmet perdirba apie 14 tūkst. tonų lašišų ir 4 tūkst. tonų kitų žuvų. 95 proc. šios produkcijos eksportuojama į užsienį – Vokietiją, Belgiją, Italiją, Daniją, Švediją, Graikiją, Angliją, JAV ir Baltijos šalis. „Jei praeis kokie 3–4 mėnesiai ir išaiškės, kad nieko čia nebuvo, bus pats blogiausias dalykas.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius susidomėjo Darbo partijos frakcijos seniūno Kęstučio Daukšio šeimos valdomu turtu.
Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius susidomėjo  žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės veikla.

Verslo įvaizdžiui tai labai kenkia. Kai tokie dalykai vyksta, apie jokias plėtras nemąstau. Apskritai kartais pagalvoju, ar išvis tas verslas reikalingas, nes niekas nenori jam padėti – tik nuolat trukdyti“, – apmaudo neslėpė J.Kenstavičius. Konkurentai trina rankas „Norvelitos“ vadovas nuogąstavo, kad šie skandalai smarkiai atsilieps eksportui.

Daugiau nei 700 bendrovės darbuotojų dabar turi laikytis tylos įžadų, todėl atmosfera šioje įmonėje nepavydėtina. „Niekas negali kalbėti, pasirašę kažkokius pasižadėjimus. Nei darbuotojai, nei partneriai nesupranta, kas vyksta. Jie prašo paaiškinti, o mes negalime, nes patys nieko nežinome”.

STT agentų apsilankymas įmonėje nustebino ir mėsos ir paukštienos perdirbimo bendrovės „Nematekas“ akcininkę ir vadovę Egidiją Vaicekauskienę. Keisčiausia tai, kad STT neinformavo bendrovės, koks tyrimas atliekamas ir kaip su juo susijęs „Nematekas“.

2012-ųjų spalio 9 dieną Lietuvą apskriejo sensacinga žinia – STT Šiaulių padalinio pareigūnai areštinėje uždarė vieną įtakingiausių šalies verslininkų, žuvies perdirbimo įmonės „Norvelita“ generalinį direktorių J.Kenstavičių.
Tuomet buvo sulaikyti ir „Norvelitos“ technikos padalinio vadovas A.Jakaitis, bendrovės „Raseinių vandenys“ vadovas R.Viršilas.

Per visą Lietuvą buvo garsiai ištrimituota STT informacija – esą dėl šių asmenų kaltės buvo padaryta didelė žala gamtai, ji įvertinta 752,4 tūkst. litų (dabar – beveik 218 tūkst. eurų).

„Teismą pasiekė tik vienintelis kaltinimas – „Raseinių vandenų“ direktoriui R.Viršilui dėl piktnaudžiavimo tarnyba, nes esą neteisėtai buvo priimamos „Norvelitos“ gamybinės nuotekos. Tačiau Šiaulių apygardos teismas galiausiai išteisino ir R.Viršilą“, – rašo www.lrytas.lt

Parašykite komentarą

Top