Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Įsibėgėjęs miškasodis trakiškiams neleidžia atsikvėpti

Įsibėgėjęs miškasodis trakiškiams neleidžia atsikvėpti

Vygantas MierkisLėtai įsibėgėjęs šių metų pavasaris Trakų miškų urėdijos miškininkus pakvietė svarbiausiam ir mieliausiam jų darbui – miškasodžiui. Trakiškiai šiais metais numato pasodinti 245 hektarus miško. Iš medelyno sodmenys pasklinda ne tik po urėdiją, bet ir už jos ribų. Su pavasariu į miškus atkeliavo ir gaisrų pavojus, o belaukiant miško lankytojų, daugiau dėmesio tenka rekreaciniams objektams. Šiais pavasariniais rūpesčiais dalijasi Trakų miškų urėdas Vygantas MIERKIS.

Kur iškeliauja sodmenys

Šį sezoną Trakų miškų urėdijos teritorijoje bus atsodinta 232 ha kirtaviečių ir 13 ha įveista naujo miško ten, kur jis anksčiau neaugo.

Medelyne sodmenų iškasimo darbai prasidėjo kovo pabaigoje. Nuo sodmenų iškasimo spartos medelyne labai priklauso ir viso želdinimo sezono sėkmė. O tas sezonas, priklausomai nuo oro sąlygų, turi būti kuo trumpesnis.

Aukštadvario girininkijos girininko pavaduotojas Darius Uscila jaunuosius miško bičiulius moko sodinti piušeles.
Aukštadvario girininkijos girininko pavaduotojas Darius Uscila jaunuosius miško bičiulius moko sodinti piušeles.

Vien šio pavasario miškų urėdijos reikmėms reikia iškasti ir paruošti sodinimui (išrūšiuoti, suskaičiuoti, patrumpinti šaknis, jas sumirkyti drėgmę palaikančioje terpėje, surišti į ryšulius) daugiau kaip 1 milijoną sodmenų. Dar 310 tūkstančių sodmenų yra sutarta parduoti Druskininkų miškų urėdijai.

Nors dėl pasikeitusių Europos Sąjungos  paramos miško įveisimui privačiose valdose finansavimo sąlygų labai sumažėjo privačių žemių savininkų interesas veisti naujus miškus, tačiau ir jiems tikimasi parduoti apie 100 tūkstančių miško sodmenų. Tad sodmenų paruošimo apimtys yra nemažos.

Įtampą šiame darbe turėtų šiek tiek sumažinti nuo rudens paruoštų ir medelyno šaldytuve per žiemą išlaikytų 150 tūkstančių miško sodmenų, kurie pristatomi sodinimo darbų pradžiai. Didžioji dalis sodmenų medelyne nukasama sodmenų iškasimo kombainu.

Dar labiau darbus paspartino šiemet įrengtas transporteris, skirtas sodmenims rūšiuoti, ir sodmenų surišimo į ryšulius įrenginys. Sodmenų rūšiavimas ir surišimas į ryšulius atliekamas patalpoje, todėl oro sąlygos šiems darbams neturi įtakos.

Medelyne paruošti sodmenys pateikiami dešimčiai girininkijų. Miško sodinimo apimtys jose – gana skirtingos. Šiemet mažiausiai sodina Aukštadvario girininkija – 9 ha, daugiausiai – Onuškio ir Trakų girininkijos – po 32 ha.

Talkina jaunieji miško bičiuliai

Iš medelyno sodmenys pasklinda ne tik po Trakų miškų urėdiją, bet ir toliau.
Iš medelyno sodmenys pasklinda ne tik po Trakų miškų urėdiją, bet ir toliau.

Miškasodžio darbe miškininkai vieni nepalikti. Jaunųjų miško bičiulių būreliai, įvairių įmonių, organizacijų atstovai patys siūlosi ir miškininkų mielai priimami patalkininkauti medžių sodinimo sezonu. Visose girininkijose tokių talkų kiekvienais metais būna po keletą.

Šiais metais Generalinės miškų urėdijos iniciatyva organizuojama Nacionalinė miško sodinimo šventė, kuri vyks balandžio 16 dieną.  Į  ją, tęsiant dar profesoriaus Tado Ivanausko pradėtą tradiciją ir siekiant paskatinti šalies gyventojų pilietiškumą, socialinį aktyvumą, kviečiami visi norintys ir galintys atlikti vieną iš ypač svarbių žmogaus pareigų – pasodinti medį, o gal ir ne vieną.

Žolės padegėjai verčia būti budriais

Viena iš lankytojų pamėgtų poilsiaviečių – Bebrynė Jagelonių girininkijoje.
Viena iš lankytojų pamėgtų poilsiaviečių – Bebrynė Jagelonių girininkijoje.

Nutirpęs sniegas ir sulauktas pavasaris miškininkus verčia būti itin budriais. Nors ir kasmet mažėjantis, bet Vilnijoje vis dar gajus įprotis pavasarį nudeginti pernykštę žolę miškininkams ir ugniagesiams kelia daug nerimo. Visi žinome, kiek žalos liepsnos padaro gamtai, tačiau esant sausam pavasariniam orui, beveik kasdien tenka gesinti liepsnojančius žolės plotus, o nuo jų kyla pavojus ir miškui. Pasitaiko atvejų, kad padaroma žalos ne tik gamtai, bet ir nemažos materialinės žalos. Sudega statiniai, gyvuliai, net ir žmonės.

Dėl šios priežasties nuo balandžio pradžios įjungta miškų urėdijoje įdiegta automatinė gaisrų stebėjimo sistema, suformuotos dvi priešgaisrinių budėtojų komandos, nuolatinėje parengtyje – du gaisrų gesinimo automobiliai.

  Nesibaigiantys rūpesčiai miško lankytojais

Varnikų pažintinio tako lankytojams yra kuo pasigrožėti.
Varnikų pažintinio tako lankytojams yra kuo pasigrožėti.

Pavasarį išryškėja dar viena Trakų kraštui aktuali problema – nutirpus sniegui atsiveria žiemos laiku piktavalių ir kitų lankytojų miškuose paliktos šiukšlės. Nors šis reiškinys irgi turi tendenciją mažėti, tačiau kiekvienos girininkijos miškininkams pavasarį tenka iškuopti ir išvežti po keletą priekabų šiukšlių.

Nesiseka išgyvendinti mados pasikeistas automobilių padangas  „priduoti“ miškui. Jų pavasarį trakiškiai miškininkai taip pat prirenka nemažai, be to, patiria papildomų išlaidų  jas pristatydami atliekų tvarkytojams.

Tvarkantiems šiukšles miškininkams talkina jaunųjų miško bičiulių būreliai, kurie ne tik padeda jas kuopti, bet ir perspėja savo bendraamžius miškų teršimu nekenkti gamtai.

Deja, ne visi tai supranta. Neseniai miškininkai nustatė pažeidėjus, kurie, apsimetę atliekų tvarkytojais, iš gyventojų už atlygį paimtas šiukšles vežė į mišką. Dėl šios jų veiklos policijos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą.

Šiltasis sezonas padidina ir miško lankytojų skaičių. Todėl miškininkams pavasarį tenka patikrinti ir paruošti visą miško lankymui pritaikytą infrastruktūrą, o vilioti į šį kraštą yra kuo. Trakų miškų urėdijoje – 4 pažintiniai takai,  42 poilsiavietės ir trumpalaikio  atokvėpio vietos, apie 20 lankytinų gamtos ir kultūros paveldo objektų.  Nuolat juose reikia ką nors paremontuoti, atnaujinti, patvarkyti, pažvyruoti ir palyginti privažiavimo kelius prie jų, išvežti lankytojų paliktas šiukšles.

Kad ir koks įtemptas trakiškiams miškininkams pavasario darbymetis, jie atsakingai vykdo patikėtas socialines funkcijas ir tikisi viską suspėti atlikti kokybiškai, laiku.

Trakų miškų urėdijos nuotraukos

Parašykite komentarą

Top