Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Kaip patiekti saldžiuosius patiekalus

Kaip patiekti saldžiuosius patiekalus

Arminas LYDEKA

Etiketo ekspertas

Dažnam gali praversti praktiški patarimai, kaip patiekti ir deramai valgyti saldžiuosius patiekalus.

                                 Kaip serviruojama

Dauguma šaltų saldžių patiekalų (pavyzdžiui, ledai, desertas su grietinėle, želė, kremas, kisielius, kompotas ir panašiai) patiekiami kreminėse, tačiau juos galima patiekti ir sekliose lėkštėse.

Kreminės statomos ant duonos lėkštelės, šalia dedamas deserto šaukštas arba arbatinis šaukštelis. Jei deserte yra kaulavaisių,  jų kauliukams dėti dešinėje deserto lėkštės pusėje dedama rozetė. Tortai, pyragaičiai, saldūs vyniotiniai, krepšeliai valgomi su desertine šakute. Sausainiai patiekiami be jokių įrankių.

Kai vaišinamasi karštais saldžiaisiais patiekalais, kiekvienam asmeniui serviruojami deserto ar užkandžių įrankiai. Lėkštė, į kurią bus dedamas patiekalas, pašildoma (išskyrus tuos atvejus, kai desertas patiekiamas su ledais). Suflė patiekiama indelyje, kuriame buvo apkepta. Pienas ar grietinėlė supilami atskirai į ąsotėlį.

Saldų stalą labai puošia vaisiai, kurie gali būti patiekti žemose ar aukštesnėse vazose. Vaisiai (iš anksto nuplauti ir nusausinti) dedami į įvairiausias (krištolo, porceliano, stiklo, pintas) vazas. Stalas serviruojamas dedant deserto lėkštelę ir vaisių įrankius, jei patiekiame ananasus ir melionus. Patiekiant obuolius, kriaušes, mandarinus ir apelsinus, dedama užkandžių lėkštelė ir vaisiams skirtas peiliukas. Patiekiant vaisių salotas, keptus ar konservuotus vaisius, – deserto šaukštas ar deserto šakutė, o patiekiant uogų ar vaisių kompotą – arbatinis arba deserto šaukštas.

Saldų stalą labai puošia vaisiai, kurie gali būti patiekti žemose ar aukštesnėse vazose.

Vynuogėms valgyti įrankių nereikia, tačiau dešinėje pusėje dedama lėkštelė sėkloms. Vaisiai, uogos, vaisių asorti gali būti patiekiama ir individualiai – deserto lėkštelėje ar vazelėje.

Arbūzas nuplaunamas, supjaustomas skiltelėmis ir taip pat patiekiamas deserto lėkštelėje. Už jos dedama rozetė su miltiniu cukrumi. Valgoma deserto įrankiais – peiliu ir šakute.

Vyšnios, trešnės patiekiamos su koteliais kreminėse. Dešinėje pusėje dedama lėkštelė kauliukams, valgoma arbatiniu šaukšteliu.

Braškės, avietės, dažniausiai su pienu ar grietinėle, patiekiamos dubioje deserto lėkštelėje (nors gali būti ir kreminėje), o pienas – ąsotėlyje. Valgoma deserto šaukštu.

Migdolai, lazdyno ir kiti riešutai išgliaudomi, į lėkštelę įtiesiame medžiaginę servetėlę. Riešutai gali būti apibarstyti cukrumi ar druska, kartais pakepinti. Nekepami tik graikiški riešutai.

Prie kompoto paprastai paduodamas mažas šaukštelis, o kitų rūšių desertui skiriami specialūs įrankiai, ypač kai patiekiamas kombinuotas desertas, reikia šaukšto ir šakutės. Vaisiams skirti peiliai ir šakutės serviruojami atskirai.

                                  Kaip valgoma

Obuolys ar kriaušė, laikant virš lėkštės, perpjaunami išilgai į dvi ar keturias dalis. Paskui išpjaunamos sėklidės. Šios skiltelės daugiau nepjaustomos, kandama po gabalėlį.

Slyvos suspaudžiamos pirštais, kad perskiltų pusiau, ir išimamas kauliukas. Smulki slyva suspaudžiama iš galų, kauliukas iš pusiau perplyšusios slyvos išimamas peilio galu.

Persikai ir abrikosai. Didelis persikas imamas kaire ranka, įpjaunamas aplink iki kauliuko ir perlaužiamas. Kauliukas pašalinamas peiliu. Valgant kandama po gabalėlį. Abrikosas daug mažesnis už persiką, todėl į burną dedamos puselės.

Apelsinas imamas kaire ranka, ir išilgai iki minkštimo įpjaunama jo žievelė, padalijant į juosteles. Peiliu pašalinamas baltas minkštimas, paskui padalijama į skilteles.

Mandarino žievelė lengvai nulupama be peilio.

Bananas imamas kaire ranka už apačios, nulupama žievė. Bananas valgomas laikant rankoje, laužiant nuo jo po kąsnelį ir dedant jį į burną. Banano, kaip ir vaisių, žievė dedama į lėkštę.

Vynuogės nuo kekės skinamos pirštais. Į burną dedama po vieną uogą. Sėklos ir kieta luobelė atsargiai lūpomis išstumiamos ant šaukštelio, nuo kurio dedame į lėkštę.

Vyšnios ir kitos uogos bei vaisiai su mažais kauliukais valgomos kaip ir vynuogės.

Arbūzai ir melionai patiekiami skiltimis. Stora skiltis į lėkštelę dedama žieve į apačią, plona skiltelė – plokštuma. Kas mėgsta, gali pabarstyti cukrumi. Valgoma vaisių peiliu ir šakute, bet tik minkštimas iki kieto krašto.

Uogos paprastai patiekiamos jau atskiromis porcijomis lėkštėse. Pabarstomos cukrumi ir valgomos arbatiniu šaukšteliu, gali būti patiekiamos su plakta grietinėle. Mėlynėmis svečiai paprastai nevaišinami.

Parašykite komentarą

Top