Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Kas laimės koldūnų karą: Prezidentė, Ministras Pirmininkas ar…

Kas laimės koldūnų karą: Prezidentė, Ministras Pirmininkas ar…

Gintautas KNIUKŠTA, www.verslaspolitika.lt

Pasiūlė trauktis iš pareigų

Ministro Pirmininko kanceliarija pranešė, kad trečiadienį po premjero Algirdo Butkevičiaus susitikimo su Žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene priimtas sprendimas kreiptis į prokuratūrą dėl tolesnio Jono Miliaus vadovavimo Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT).

„Teisininkai pažymi, jog VMVT vadovo J. Miliaus atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas nėra tas teisinis pagrindas, dėl kurio ministrų kabinetas galėtų atleisti iš pareigų dabartinį įstaigos vadovą. Vyriausybės įstatymo 29 str. ir Darbo kodekso 123 str. 2 d. teigiama, kad vadovą būtų galima nušalinti nuo pareigų tik tokiu atveju, kai įsiteisėja teismo nuosprendis už padarytą nusikaltimą arba to prašo prokuroras. Šiuo metu Vyriausybė turi per mažai informacijos, kad galėtų į posėdį įtraukti klausimą dėl VMVT vadovo. Šiandien išsiųsime kreipimąsi į prokuratūrą, kuri galbūt galės mums suteikti daugiau informacijos apie galimus pažeidimus. Taip pat prašysiu prokuroro atsakyti, ar jis mato būtinybę nušalinti J. Milių nuo pareigų, ar planuoja dėl to kreiptis į teismą“, – sako premjeras.

Žemės ūkio ministrė pateikė Ministrui Pirmininkui informacijos apie bendrovėje „Judex“ atliktus patikrinimus. Vykdant šios bendrovės šaldytų pusgaminių kontrolę 2015-2016 metais buvo atlikta 13 patikrinimų, iš jų net 11 buvo neplaniniai.

Bendrovėje nustatyta įvairių patalpų ir higienos pažeidimų, tačiau tie pažeidimai neturėjo tiesioginės įtakos maisto saugai. Įmonė buvo įpareigota pašalinti pažeidimus ir nurodymus įvykdė.

„Viešojoje erdvėje nuolat eskaluojama maisto saugos tema gali neigiamai paveikti mūsų maisto pramonės ir eksporto sektorių. Reikia pabrėžti, kad maisto kontrolės sistema vis dar galima pasitikėti, nes neužfiksuota didelių maisto saugos pažeidimų, nuo kurių kada nors būtų prasidėjęs ligų protrūkis. Tačiau susidarius tokiai situacijai, įpareigojau Žemės ūkio ministeriją per mėnesį pateikti pasiūlymus, kaip būtų galima dar labiau sustiprinti maisto saugos kontrolę, siekiant didesnio vartotojų pasitikėjimo“, – teigia Vyriausybės vadovas.

Premjeras Algirdas Butkevičius pabrėžė, kad kelis kartus ministrę ragino įvertinti VMVT vadovo veiklą ir apgailestavo, kad ministrė skleidžia netiesą.
Premjeras Algirdas Butkevičius pabrėžė, kad kelis kartus ministrę ragino įvertinti VMVT vadovo veiklą ir apgailestavo, kad ministrė skleidžia netiesą.

J. Miliui yra pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo, jam skirta kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti iš šalies.

Skandalas šalyje kilo teisėsaugos institucijoms atlikus kratas VMVT vadovo Jono Miliaus kabinete, Seimo nario Petro Gražulio bute ir darbo kabinete bei kilus sąmyšiui dėl „Judex“ parduodamų produktų.

Kol kas šios tarnybos direktorius dr. Jonas Milius atostogauja iki rugpjūčio 26 dienos. Atostogų metu direktorių pakeitė tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Koldūnų karas supykdė aukštus valstybės pareigūnus, tarpusavyje pradėjo rietis ministrai, o premjeras pabrėžė, kad kelis kartus ministrę ragino įvertinti VMVT vadovo veiklą ir apgailestavo, kad ministrė skleidžia netiesą.

VMVT ir toliau tęsia tyrimą dėl „Judex“ gaminių – atrinkta beveik 100 mėsos pusgaminių mėginių mikrobiologiniams tyrimams. Jau greitai tikimasi turėti rezultatus iš laboratorijos dėl patogeninių bakterijų, o šiuo metu jokių įrodymų, kad „Judex“ gaminiai nesaugūs – nėra.

Prezidentė, premjeras, žemės ūkio ministrė J. Miliui pasiūlė trauktis iš pareigų. Pačiam.

Tuo tarpu už maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, kad neturi nusiskundimų dėl Maisto ir veterinarijos tarnybos veiklos, ją komisaras vadina kompetentinga, nes nėra duomenų, kad Lietuvoje siautėtų žmonių ligos, susijusios su maisto saugos problemomis.

Tarnybos vadovas tapo karšta bulve

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė buvo labai nustebusi dėl pavėluotos premjero Algirdo Butkevičiaus reakcijos į įsiplieskusį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus skandalą bei įpareigojimus nedelsiant pateikti išvadas ir konkrečius siūlymus.
Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus pavedimu, ministrė Virginija Baltraitienė įpareigota nedelsiant pateikti premjerui išvadas dėl VMVT veiklos ir konkretų siūlymą, ar tarnybos vadovas Jonas Milius gali toliau eiti pareigas. www.zum.lt nuotr.

Koldūnų karas supykdė aukštus valstybės pareigūnus, tarpusavyje pradėjo rietis ministrai, o premjeras pabrėžė, kad kelis kartus ministrę ragino įvertinti VMVT vadovo veiklą ir apgailestavo, kad ministrė skleidžia netiesą.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė buvo labai nustebusi dėl pavėluotos premjero Algirdo Butkevičiaus reakcijos į įsiplieskusį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus skandalą bei įpareigojimus nedelsiant pateikti išvadas ir konkrečius siūlymus.

Tuo tarpu už maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, kad neturi nusiskundimų dėl Maisto ir veterinarijos tarnybos veiklos.

„Teisėsaugos institucijoms atlikus kratas VMVT vadovo kabinete ir kilus tolesniems skandalams dėl vienos įmonės parduodamų produktų, turinčių kenksmingų bakterijų žmogaus organizmui, kelis kartus telefonu kalbėjausi su žemės ūkio ministre V. Baltraitiene ir prašiau, jog būtų pateiktas J. Miliaus, kaip tarnybos vadovo, vertinimas. Apgailestauju, kad ministrė neprisiima atsakomybės už institucijos, kuri priklausmo jos kompetencijai, vadovo veiklą ir viešoje erdvėje skleidžia melą“, – sakė Vyriausybės vadovas A. Butkevičius.

„Šis skandalas kilo daugiau nei prieš savaitę. Premjeras galėjo reaguoti iš karto, sušaukti posėdį, reikalauti J. Miliaus atsistatydinimo. Apmaudu, kad Premjeras, pats šiuo metu atostogaudamas, „mėto” J. Milių iš vienų rankų į kitas tarsi karštą bulvę”, – sakė praėjusią savaitę ministrė V. Baltraitienė.

Ministras: „Tai labai pavojingos bakterijos“

„Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius visiškai nesusitvarko su pareigomis“,- spėjo pareikšti sveikatos apsaugos ministras Juras Požela. Faktą apie jo kolegos, socialdemokrato vadovaujamoje laboratorijoje rastas bakterijas „Judex“ produkcijoje jis pavadino netoleruotinu ir teigė, kad tai „labai pavojingos“ bakterijos.

J. Požela sveikino didžiųjų prekybos tinklų sprendimą stabdyti prekybą „Judex“ produktais, o žmones, turinčius šios produkcijos savo namuose, ragino jos kol kas nevartoti. Vėliau šio Ministrų kabineto nario žodžius ėmė kartoti ir kitų valstybių žiniasklaida – šiaip ar taip mūsų šalyje pagamintus gaminius eksportuojame į daugiau kaip 170 valstybių.

J. Požela sveikino didžiųjų prekybos tinklų sprendimą stabdyti prekybą „Judex“ produktais
J. Požela sveikino didžiųjų prekybos tinklų sprendimą stabdyti prekybą „Judex“ produktais.

Rugpjūčio 8 d. Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ aprašė visą su „Judex“ koldūnais siejamą skandalą,  cituodama Sveikatos apsaugos ministrą Jurą Poželą, kuris susiklosčiusią situaciją pavadino visiškai nejuokinga bei taip pat paragino J.Milių atsistatydinti.

„Dauguma įmonės gaminių eksportuojama į Latviją, Estiją, Didžiąją Britaniją, Airiją, Vokietiją, Ispaniją, Rusiją ir Baltarusiją. Tarp „Judex“ produktų yra populiarūs lietuviškos virtuvės patiekalai, tokie kaip šaldyti koldūnai ir blynai“, – rašoma „Xinhua“ žurnalisto tekste.

Netrukus kinų žurnalistų žinutę apie „Judex“ skandalą įsidėjo ir Suomijos bei Namibijos interneto svetainės anglų kalba – finlandtimes.fi bei nampa.org.

Žemės ūkio ministrė, paklausta, kaip vertina siūlymus perduoti Veterinarijos tarnybą į Sveikatos apsaugos ministerijos pavaldumą, teigė nematanti tam pagrindo: „Manau, kad ši sistema dirba teisingai ir tvarkingai, kažkokių pažeidimų mes nematome, dėl ko reikėtų šitą funkciją perduoti. Gal kažkieno noras yra ją perimti?“

Bakterijas surado laboratorija, kuriai vadovauja socialdemokratas

Įdomiausia šioje istorijoje yra tai, kad VMVT duomenimis, mikroorganizmų sukeltų apsinuodijimų maistu protrūkių Lietuvoje kasmet mažėja, mažėja ir susirgusių asmenų skaičius. Be to, niekuomet nebuvo registruota ūmių žarnyno ligų ar protrūkių, kilusių suvalgius koldūnų, virtinukų, kitokių šaldytų pusgaminių.

Dar įdomiau, kad bakterijas „Judex“ gaminiuose surado ne VMVT, o Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, kuriai vadovauja socialdemokratas Vytautas Vidmantas Zimnickas. Dėl jo, beje, anksčiau buvo vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl korupcijos faktų sveikatos apsaugos sistemoje.

Praėjusią savaitę paklaustas, ar nėra keista, kad informacija pateikiama ne oficialios institucijos, o kažkokios laboratorijos, V. Paulauskas teigė: „Teisminės institucijos vykdė tyrimą, tyrimo metu buvo paimti mėginiai, jie buvo ištirti kažkokioje laboratorijoje ir teisminės institucijos gavusios informaciją apie neatitikimus, informavo mus ir mes ėmėmės priemonių. Iki šiol mes neturime informacijos kokiose gaminių partijose tiksliai buvo nustatytos patogeninės bakterijos, bet mes parašėme raštą ir tikimės informaciją gauti“.

Štai taip sprendžiami valstybės reikalai, kurie vienaip ar kitaip paliečia šimtus tūkstančius žmonių. “Paklaustas, ar nežino ir produkto rūšies: ar tai koldūnai, ar virtiniai, ar kiti gaminiai, VMVT direktoriaus pavaduotojas teigė: „Ne, mes nežinome.“

Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus pavedimu, ministrė Virginija Baltraitienė įpareigota nedelsiant pateikti premjerui išvadas dėl VMVT veiklos ir konkretų siūlymą, ar Tarnybos vadovas Jonas Milius gali toliau eiti pareigas.

Laukia iki trečiadienio

„Trečiadienį būsiu pas premjerą. Aš neturiu jokių pasiūlymų premjerui, aš gavau pavedimą žodžiu penktadienį, kad pateikčiau visą turimą informaciją apie tai, kas vyksta. Tą, ką rado prokuratūra ir ikiteisminį tyrimą vykdantys pareigūnai, mes tos informacijos neturime, tos informacijos neturi ir Veterinarijos tarnyba“, – kalbėjo šiandien ministrė V. Baltraitienė.

Vienas svarbiausių VMVT tikslų, kad ant vartotojų stalo patektų tik saugus ir kokybiškas maistas. Kasmet atliekama daugiau 1 mln. laboratorinių tyrimų, patikrinama apie 90 tūkst. siuntų, importuojamų į ES teritoriją, vežamų tranzitu ir laikomų muitinės sandėliuose.

Ministrė J. Milių pati išleido atostogų, nes prokuratūra nesikreipė į teismą dėl jo nušalinimo, o jam yra apribojimas bendrauti su „tam tikrais“ žmonėmis.

„Pirmiausiai noriu pasakyti, kad jokio teisinio pagrindo atleisti J. Milių neturiu, jis yra įstaigos prie Vyriausybės vadovas. Tai, kas vyksta šiandien viešojoje erdvėje, kiek politikuojama, kaip keliamas skandalas ir kaip tai gali atsiliepti pačios Veterinarijos tarnybos prestižui? Pagaliau, kiek tai gali turėti įtakos panikos pasėjimui vartotojams, juk sukeltas nepasitikėjimas maisto saugos sistema. Aš į tai atsižvelgdama ponui Miliui pasiūliau pasitraukti“, – kalbėjo V. Baltraitienė.

Kas kam pavaldus?

Ministras Pirmininkas  trečiadienį laukia iš ministrės VMVT vadovo veiklos vertinimo.

O ministrei kelia nuostabą tai, kad Vyriausybės pranešime spaudai klaidingai nurodoma, esą VMVT yra Žemės ūkio ministerijos pavaldume.

Praėjusią savaitę paklaustas, ar nėra keista, kad informacija pateikiama ne oficialios institucijos, o kažkokios laboratorijos, VMVT direktoriaus pavaduotojas V. Paulauskas teigė: „Teisminės institucijos vykdė tyrimą, tyrimo metu buvo paimti mėginiai, jie buvo ištirti kažkokioje laboratorijoje ir teisminės institucijos gavusios informaciją apie neatitikimus, informavo mus ir mes ėmėmės priemonių“.
Praėjusią savaitę paklaustas, ar nėra keista, kad informacija pateikiama ne oficialios institucijos, o kažkokios laboratorijos, VMVT direktoriaus pavaduotojas V. Paulauskas teigė: „Teisminės institucijos vykdė tyrimą, tyrimo metu buvo paimti mėginiai, jie buvo ištirti kažkokioje laboratorijoje ir teisminės institucijos gavusios informaciją apie neatitikimus, informavo mus ir mes ėmėmės priemonių“.

„Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – tarnyba) yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaiga. Tarnyba dalyvauja formuojant valstybės politiką maisto ir pašarų saugos, kokybės, ženklinimo, informacijos apie prekes, įskaitant kainų nurodymą, teikimo ir kitų privalomųjų reikalavimų laikymosi, maisto, šalutinių gyvūninių produktų, pašarų, pašarų priedų, veterinarinių vaistų ir veterinarinių priemonių tvarkymo, gyvūnų sveikatos ir gerovės, bendrų žmonėms ir gyvūnams užkrečiamųjų ligų, vartotojų teisių apsaugos maisto ir su maistu susijusių paslaugų teikimo srityse ir šią politiką įgyvendina“, – rašoma šios tarnybos nuostatose.

Tarnybos direktorius yra atsakingas ir atskaitingas Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir žemės ūkio ministrui.

Tarnybai vadovauja jos vadovas – valstybės pareigūnas (toliau – tarnybos direktorius), kurį žemės ūkio ministro teikimu ketveriems metams priima į pareigas ir atleidžia iš jų Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Tarnybos direktoriaus atleidimo iš pareigų atvejus nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymas (Žin., 1994, Nr. 43-772; 1998, Nr. 41(1)-1131). Tarnybos direktorius gali būti skiriamas eiti šias pareigas ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Tarnybos direktorius yra atsakingas ir atskaitingas Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir žemės ūkio ministrui.

52-ejų VMVT teritorinių padalinių inspektoriai kontroliuoja daugiau kaip 200 tūkst. ūkio subjektų: prekybos ir viešojo maitinimo įmones, gyvūninio ir negyvūninio maisto gamintojus, pienininkystės ūkius, gyvūnų laikymo vietas, pašarų, veterinarinių vaistų gamybos įmones ir kt. Kasmet atliekama apie 70 tūkst. patikrinimų, ištiriama per 2,5 tūkst. vartotojų skundų ir suteikiama daugiau kaip 4 tūkst. konsultacijų verslui.

Vienas svarbiausių VMVT tikslų, kad ant vartotojų stalo patektų tik saugus ir kokybiškas maistas. Tad kasmet atliekama daugiau 1 mln. laboratorinių tyrimų, patikrinama apie 90 tūkst. siuntų, importuojamų į ES teritoriją, vežamų tranzitu ir laikomų muitinės sandėliuose.

VMVT aktyviai kovoja su gyvūnų užkrečiamosiomis ligomis, daug dėmesio skiria gyvūnų gerovei, nes tai tiesiogiai lemia ne tik gyvūninio maisto kokybę, bet ir turi įtakos Lietuvos ekonomikai, lietuviško maisto eksportui į kitas šalis.

Kasmet VMVT suderina po keliolika sertifikatų, leidžiančių lietuviškus produktus eksportuoti į įvairias pasaulio šalis. 2015 m. Lietuvos gamintojai mėsos, pieno ir kt. produktus jau galėjo eksportuoti į daugiau kaip 140 šalių.

Kas buvo rašoma 1928 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje?

Į teisėsaugos akiratį taip pat pateko ir Seimo narys „tvarkietis” Petras Gražulis, kuris po kratų pasigedo ne tik devynių tūkstančių eurų, bet ir daiktų.

Dar įdomiau, kad bakterijas „Judex“ gaminiuose surado ne VMVT, o Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, kuriai vadovauja socialdemokratas Vytautas Vidmantas Zimnickas.

„Piliečio butas neliečiamas. Įeiti į butą ir daryti jame kratą galima tik nurodytais įstatyme atsitikimais ir tvarka“, – buvo rašoma dar 1928 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje.

Seimo narys turi teisinę neliečiamybę, tad ar galima parlamentaro namuose ir darbo kabinete atlikti kratas ir dar jam nesant? Prokurorai vėliau siekė apklausti P. Gražulį specialiuoju liudytoju, tačiau jis atsisakė duoti parodymus.

Beje, Seimo nariu Petras Gražulis renkamas nuo 1996 metų. Jis šiuos teisėsaugininkų žygius pavadino rinkimų šou. Eiliniai Seimo rinkimai vyks spalio 9 dieną.

Kas laimės koldūnų karą?

Kas laimės koldūnų karą? O kas pralaimės? Prezidentė, kuri Seimui pritarus skiria ir atleidžia teisėsaugos institucijų vadovus?

Ministras Pirmininkas, kuris vadovauja Vyriausybei, bet nežino, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaiga?

O gal mes, eiliniai valstybės piliečiai, kartais taip mėgstantys ir smagiai kertantys lietuviškus koldūnus (net ausys linksta)?

Ne, ko gero, šį kartą ir vėl nelaimėsime, nes jau šį karą pralošė mūsų valstybė, kuri savo gaminius eksportuoja į 170 pasaulio šalių.

 

 

 

Parašykite komentarą

Top