Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Kokia dovana tinka?

Kokia dovana tinka?

,,Svarbu mokėti ne tik dovanoti, bet ir priimti dovanas“, – atkreipė dėmesį etiketo ekspertas Arminas Lydeka. Olgos Posaškovos nuotr.
,,Svarbu mokėti ne tik dovanoti, bet ir priimti dovanas“, – atkreipė dėmesį etiketo ekspertas Arminas Lydeka. Olgos Posaškovos nuotr.

 Arminas LYDEKA

 Etiketo ekspertas

Dovanas dovanojame dėl rimtų ar subtilių priežasčių. Dovanų prasmė ir tikslas yra suteikti džiaugsmo tam žmogui, kuriam skirta dovana. O kad tai pavyktų, reikia truputį fantazijos, subtilumo ir žinių.

Geriausia yra nuoširdi dovana ir kai ji atitinka ne Jūsų skonį, o žmogaus, kuriam dovanojate, skonį. Norint išrinkti gerą dovaną, reikia truputį pagalvoti – ir nebūtina išleisti daug pinigų. Teisingas ir taktiškas dovanos parinkimas padeda palaikyti gerus asmeninius ir dalykinius santykius su kitais žmonėmis.

Geriausia yra nuoširdi dovana ir kai ji atitinka žmogaus, kuriam dovanojate, skonį.

Dovanos visada turi atitikti progą, turi būti įteiktos laiku, tikti tik tam asmeniui. Reikia žinoti to žmogaus interesus, pomėgius ir gyvenimo būdą (pavyzdžiui, netinkama dovana abstinentui yra alkoholiniai gėrimai, kad ir kokie jie būtų ypatingi). Paprasčiau būna tada, kai žmogus turi aiškų pomėgį – tada beveik visuomet pavyksta rasti dovaną.

Humoristinė dovana tinka tik geram pažįstamam. Dovanos turi atitikti asmeninius santykius su apdovanojamuoju.

Kartais kvietimo apačioje, dešinėje pusėje, gali būti parašyta ,,be dovanų“. Tuomet einant į svečius nedera ką nors dovanoti. Tokiu atveju geriausia išeitis – dovanoti anksčiau.

Svarbu mokėti ne tik dovanoti, bet ir priimti dovanas. Gavus dovaną reikia padėkoti už dėmesį. Nepaisant dovanų brangumo, būtina jas priimti su vienodu dėkingumu. Bet kada, bet kokiu atveju, jeigu mums dovanoja kokią nors dovaną, – geriausia ją priimti ir padėkoti.

Visada galima ir atsisakyti priimti dovaną, tačiau neužmirškime, kad tuo dovanos atsisakymu, atstūmimu mes pasakome, jog jo dovana nepageidaujama, jog mes dovanojančiojo negerbiame… Jeigu tikslas – toks, mes jį be papildomų kalbų ir pasiekėme.

Jeigu santykiai nutrūko dėl vienos ar kitos priežasties, nesvarbu, kuris iš asmenų dėl to kaltas, jokios reikmės grąžinti anksčiau gautas dovanas nėra. Ateityje turėsite galimybę daugiau nebesikeisti dovanomis su tuo asmeniu.

Be abejo, Jūs galite ir grąžinti anksčiau gautas ir priimtas dovanas, tuo pasakysite (be žodžių, tiesiog tokiu veiksmu), kad tai, kas buvo anksčiau, – buvo klaida, kad ,,to“ asmens dovanos Jums tiesiog nemielos, kad Jūs nenorite turėti nieko, gauto iš ,,to“ asmens…

Tačiau, negrąžinus anksčiau gautų dovanų, nereiškia, kad ,,tas“ asmuo Jums brangus, svarbus ar kad Jūs norit išlaikyti ryšį su juo…

,,Verslas ir politika“, 2015 m. gegužė/birželis, Nr. 5/6 (66/67)

Parašykite komentarą

Top