Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Liberalai siūlo depolitizuoti Vyriausiąją rinkimų komisiją

Liberalai siūlo depolitizuoti Vyriausiąją rinkimų komisiją

Seimo liberalai siūlo keisti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sudarymo tvarką, kad šios institucijos veikla būtų depolitizuota, o pati komisija veiktų šiuolaikiškai, nešališkai ir profesionaliai.

Seime įregistruotos Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisos (projekto Nr. XIIP-4707), kurios panaikina politinių partijų teisę deleguoti savo atstovus į Vyriausiąją rinkimų komisiją, tokios pat teisės netenka ir šalies Prezidentas.

Liberalai siūlo, kad pagal naują tvarką VRK būtų formuojama iš komisijos pirmininko ir dar 9 narių, turinčių aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą, kuriuos teisę deleguoti turėtų Teisėjų taryba, Lietuvos teisininkų draugija ir Lietuvos teisingumo ministras.

„Akivaizdu, kad Vyriausioje rinkimų komisijoje būtinos permainos ir artėjantys Seimo rinkimai bus geriausia proga tuos pokyčius įgyvendinti, nes VRK sudėtis neišvengiamai keisis. Liberalai siūlo, kad iš esmės keistųsi ir komisijos sudarymo principai. Reikia panaikinti visas prielaidas spekuliacijoms, kad vienas ar kitas VRK sprendimas galimai palankus kokiai nors politinei jėgai. Lengviausia tų prielaidų išvengti, kai tiesioginė ir netiesioginė partijų įtaka VRK bus sumažinta iki minimumo. Tą tikrai galima padaryti, pirmiausia eliminuojant partijas iš VRK narius deleguojančių atstovų“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas.

Jo teigimu, turi būti užtikrintas nešališkas ir profesionalus Vyriausiosios rinkimų komisijos darbas, o tai įmanoma tada, kai komisija bus sudaroma iš teisininkų profesionalų, neturinčių politinio atspalvio.

„Nėra gerai, kai kompetencija ir nešališkumas atsiduria antrame plane, o pirmame lieka partinė priklausomybė. Tai ydinga praktika, kurią reikia išgyvendinti. Visuomenei dėl VRK sprendimų negali kilti jokių abejonių, nes tai yra aukščiausioji rinkimų ir referendumų organizavimo bei vykdymo institucija, kurios nepriklausomumas numatytas ir garantuojamas įstatymo“, – teigia E. Gentvilas.

lrs.lt

Parašykite komentarą

Top