Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Lietuva ir Kinija: atsiveria platesnės galimybės

Lietuva ir Kinija: atsiveria platesnės galimybės

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius birželio 2 d. susitiko su Lietuvoje viešinčiu Kinijos Liaudies Respublikos valstybės tarybos nariu Yangu Jingu.

Susitikimo metu kalbėtasi apie tolesnę dvišalių Lietuvos ir Kinijos santykių plėtrą, valstybių bendradarbiavimą „Kinija+16“ formatu, partnerystę logistikos ir transporto sektoriuje, taip pat ekonominius ir kultūrinius ryšius.

www.lrv.lt nuotr.
www.lrv.lt nuotr.

„Pastarieji metai žymi Lietuvos ir Kinijos santykių naują lygmenį. Vis dažnesni susitikimai su aukščiausiais Kinijos vadovais vyksta tiek Lietuvoje, tiek ir Kinijoje. Šiltai prisimenu praeitų metų sėkmingą „Kinija+16“ valstybių vadovų susitikimą Sudžou mieste Kinijoje, taip pat šių metų kovo mėnesį vykusią Boao Azijos forumo kasmetinę konferenciją, kurioje su Kinijos premjeru aptarėme Lietuvos eksporto plėtros į Kiniją galimybes“, – susitikime sakė premjeras A. Butkevičius.

Pokalbio metu akcentuota, kad stiprėjant Lietuvos ir Kinijos santykiams, atsiveria vis platesnės galimybės verslui, žemės ūkio produkcijos eksportui ir abiejų šalių akademinių visuomenių ir kultūriniams tarpusavio ryšiams.

Pastarieji metai žymi Lietuvos ir Kinijos santykių naują lygmenį.

Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad iš Kinijos pusės jau vyksta atsakomieji vizitai po pastarojo Ministro Pirmininko apsilankymo Honkonge. „Vizito Kinijoje metu šių metų kovą lankiausi Honkonge, kur susitikau su šio specialaus administracinio vieneto prekybos ir ekonominės plėtros sekretoriumi Gregoriu So, o sekretorius praeitą savaitę su delegacija lankėsi Vilniuje. Taip pat jau sulaukėme atsakomojo Kinijos kompanijos „C-TRIP“ vadovybės vizito, sėkmingai plėtojamas bendradarbiavimas su valstybine Kinijos kompanija „China Merchants Group“, – kalbėjo Lietuvos premjeras.

Susitikime pasidžiaugta, kad vyksta sėkmingas bendradarbiavimas ir daugiašaliu formatu – Lietuva sveikina „Kinija+16“ mechanizmą ir mato jame didelį potencialą stiprinant Lietuvos ir Kinijos, taip pat Kinijos ir Europos Sąjungos (ES) ekonominius, prekybinius, infrastruktūrinius ir kultūrinius ryšius. „Noriu dar kartą pabrėži, kad Lietuva 2017 m. yra pasirengusi surengti „Kinija+16“ transporto ministrų susitikimą ir verslo forumą, skirtą transportui, infrastruktūrai ir logistikai. Prašome palaikymo šiai iniciatyvai“, – sakė Vyriausybės vadovas A. Butkevičius ir pažymėjo, kad Lietuva skiria didelį dėmesį strateginei Kinijos iniciatyvai „Viena juosta – vienas kelias“.

„Lietuvos geografinė padėtis ir infrastruktūros privalumai gali būti panaudojami kaip krovinių tranzito vartai Kinijos verslui į ES ir Skandinavijos šalių rinkas. Tai įrodo valstybinės Kinijos kompanijos CMG jau įsteigti biurai Vilniuje ir Klaipėdoje. Vertiname šios įmonės susitarimą su AB „Lietuvos geležinkeliai“ iki šių metų pabaigos įsteigti bendrą ekspedijavimo įmonę. Tai įrodytų CMG tvirtą apsisprendimą įkurti regioninę Šilko kelio stotelę mūsų šalyje“, – sakė Ministras Pirmininkas.

Premjeras pasiūlė pasirašyti trišalį memorandumą tarp Lietuvos Kinijos ir Baltarusijos dėl bendradarbiavimo plėtojant logistinę grandinę Kinija-Baltarusija-Lietuva ir Lietuva-Baltarusija-Kinija. Šis dokumentas neabejotinai prisidėtų prie sėkmingo Šilko kelio iniciatyvos įgyvendinimo. Kinijos valstybės tarybos narys Yangas Jingas teigė, kad Kinija tokiam pasiūlymui yra atvira.

Kalbantis apie ekonominius santykius pažymėta, kad Lietuvos eksportuotojai pernai pasiekė 16 proc. eksporto augimą, tačiau Kinijos importas į Lietuva išlieka ženkliai didesnis. Tikimasi, kad verslui užmezgus kontaktus Kinijoje dėl pieno produktų eksporto ši tendencija pasikeis. Lietuvos Vyriausybės vadovas taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuva iš Kinijos pusės siekia aktyvaus bendradarbiavimo dėl galimybės eksportuoti lietuvišką  jautieną.

Be to, aptartos galimybės plėsti partnerystę ir gyvybės mokslų srityje. „Lietuva pasirengusi eksportuoti aukštos pridėtinės vertės, aukštųjų technologijų prekes. Kiekvienas dešimtas parduotas pasaulyje mokslinis lazeris yra pagamintas Lietuvoje. Pasaulinį pripažinimą pelnę Lietuvos lazeriai eksportuojami į 100 pasaulio šalių ir sudaro 86 proc. visos lazerių produkcijos, kurios vidutinis kasmetinis augimas – daugiau nei 15 proc. Lazerių eksportas į Kinija jau sudaro 5 proc., tačiau šioje srityje matome didesnį potencialą“, – teigė Lietuvos premjeras.

Vyriausybės vadovas Kinijos akademinę ir mokslinę bendruomenę pakvietė apsilankyti didžiausiame Baltijos regione gyvybės mokslų forume „Life Sciences Baltics“, kuris vyks jau šių metų rugsėjo 14-15 d. Vilniuje.

Parengta pagal LR Vyriausybės kanceliarijos, BNS spaudos centro inform.

Parašykite komentarą

Top