Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Lietuva su Rumunija siekia didesnių NATO pajėgų regione

Lietuva su Rumunija siekia didesnių NATO pajėgų regione

Gegužės 18 d.  Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Rumunijos Prezidentu Klausu Werneriu Iohanniu.

Rumunijos valstybės vadovas į Lietuvą atvyko su valstybiniu vizitu minint diplomatinių santykių atkūrimo 25 metų jubiliejų.

LR Prezidentūros kanceliarijos nuotr./www.lrp.lt
LR Prezidentūros kanceliarijos nuotr./www.lrp.lt

Lietuvos ir Rumunijos Prezidentai aptarė dvišalius santykius, priemones Europą sukrėtusiai migracijos krizei įveikti, ES energetinio saugumo ir energetikos sąjungos stiprinimą. Ypatingas dėmesys susitikime skirtas gynybos stiprinimui ir pasirengimui artėjančiam NATO viršūnių susitikimui Varšuvoje.

„Lietuva ir Rumunija – nuoširdžios draugės, tvirtos ES partnerės ir NATO sąjungininkės. Šiandien mus vienija bendras interesas sustiprinti rytinio NATO pasienio gynybą. Gyvename nenuspėjamoje kaimynystėje, susiduriame su agresyviomis Rusijos provokacijomis, todėl labai gerai suprantame realias grėsmes mūsų šalių ir mūsų žmonių saugumui“, – sakė Prezidentė.

Lietuva ir Rumunija siekia didesnių NATO karinių pajėgumų palei visą Aljanso rytinę sieną.

Varšuvoje Lietuva ir Rumunija siekia didesnių NATO karinių pajėgumų palei visą Aljanso rytinę sieną, kad regione būtų dislokuotos priešakinės NATO pajėgos – po daugianacionalinį sąjungininkų batalioną Lietuvoje, Latvijoje bei Estijoje ir brigados dydžio karinės technikos vienetas Baltijos šalyse bei Lenkijoje.

Taip pat abiems valstybėms yra itin aktualios Aljanso priemonės, kurios užkirstų kelią galimai Baltijos ir Juodosios jūrų regionų karinei izoliacijai. Lietuva palaiko Rumunijos poreikį stiprinti NATO karines jūrų pajėgas Juodojoje jūroje.

Valstybės vadovė taip pat pabrėžė, jog JAV veiksmai stiprinant Europos priešraketinę gynybą ir Rumunijoje įsteigiant pirmąją priešraketinio skydo bazę yra labai svarbus žingsnis stiprinant transatlantinį saugumą.

Lietuvos ir Rumunijos Prezidentai kalbėjo, kaip įveikti jau metus Europą krečiančią pabėgėlių krizę. Abi valstybės pabrėžia, jog reikalingos bendros priemones ES mastu, tačiau jos turi būti savanoriškos ir grindžiamos sutarimu, o ne prievartinėmis kvotomis ar baudomis. Pasak šalies vadovės, esminiu faktoriumi siekiant suvaldyti masinius migracijos srautus išlieka išorinių Bendrijos sienų apsauga.

Aptariant dvišalius santykius pažymėta, kad stiprėja Lietuvos ir Rumunijos ekonominis bendradarbiavimas. Per 5 pastaruosius metus dvigubai išaugo prekyba. Lietuvą aplanko vis daugiau rumunų – turizmas per metus išaugo 20 procentų. Itin daug perspektyvų turi bendradarbiavimas lazerių, inovacijų, mokslinių tyrimų srityse. Abiejų šalių mokslininkai jau įgyvendina apie 30 bendrų mokslinių tyrimo projektų.

Vizito metu šalių vadovai apsikeitė aukščiausiais valstybiniais apdovanojimais. Rumunijos Prezidentas apdovanotas Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine. Prezidentei įteiktas Rumunijos žvaigždės ordinas su grandine.

Valstybinio vizito metu dalyvaujant abiejų šalių Prezidentams Lietuvos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrai pasirašė bendradarbiavimo protokolą dėl dvišalių konsultacijų Lietuvai ir Rumunijai aktualiais saugumo, ekonomikos, kultūros klausimais.

Parengta pagal Prezidentės spaudos tarnybos inform., www.lrp.lt

Parašykite komentarą

Top