Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Lietuvai – pastabos iš Europos Komisijos

Lietuvai – pastabos iš Europos Komisijos

LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė
LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Europos Vadovų Tarybos posėdyje Briuselyje, dalyvaujant ir Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, patvirtintos Europos Komisijos rekomendacijos dėl ekonomikos skatinimo kiekvienai šaliai narei.

Lietuva susilaukė EK pastabų ir rekomendacijų dėl fiskalinės drausmės ir viešųjų finansų valdymo, dėl nelanksčios darbo rinkos bei dėl pensijų reformos įgyvendinimo ir socialinės atskirties mažinimo.

Europos Komisija atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje susirūpinimą kelia vis didėjančios biudžeto išlaidos – tai gali turėti neigiamos įtakos 2015–2016 m. biudžetui ir suplanuotam deficito mažinimui. Lietuvai būtina kontroliuoti išlaidas, laikytis atsakingos finansų politikos, gerinti mokesčių surinkimą ir pažaboti šešėlinę ekonomiką.

„Iš Europos Komisijos pateiktų rekomendacijų matome, kad turime sunerimti dėl didėjančio biudžeto deficito. Neatsakingas finansinis populizmas prieš rinkimus sukelia žmonėms nepagrįstų lūkesčių, kenkia mūsų šalies ekonominiam augimui ir mažina konkurencingumą.

Ekonomikai lėtėjant nepamatuotas išlaidavimas šaliai gali būti pavojingas“, – sakė Prezidentė.

EK taip pat pabrėžia, kad dideliu Lietuvos ekonomikos stabdžiu tapo nelanksti darbo rinka ir didelė darbo apmokestinimo našta. Lietuvai rekomenduojama mažinti mokesčius mažiausiai uždirbantiesiems, gerinti žmonėms įsidarbinimo galimybes, neatidėlioti darbo rinkos lankstumui svarbių sprendimų.

Lietuvai taip pat rekomenduojama nežiūrėti pro pirštus į darbingo amžiaus žmonių mažėjimo problemą ir užtikrinti, kad švietimo sistema atitiktų darbo rinkos poreikius.

EK atkreipia dėmesį ir į neefektyvią, Lietuvos žmonių poreikių neatitinkančią sveikatos apsaugos sistemą – būtina gerinti kokybiškų paslaugų prieinamumą, mažinti vaistų kainas ir kovoti su kyšininkavimu.

Trečia, Lietuvos žmonių gerovei svarbi sritis, kurioje reikia neatidėliotinų sprendimų pagal EK rekomendacijas – stringanti visapusiška pensijų sistemos reforma ir didelė žmonių socialinė atskirtis. Lietuvai rekomenduojama pensinį amžių susieti su didėjančia gyvenimo trukme, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles, skatinti savanorišką kaupimą senatvei ir užtikrinti racionalų ir adekvatų socialinės paramos skirstymą.

Prezidentės teigimu, Europos Komisijos pastabos – tiesioginis įpareigojimas Lietuvos Vyriausybei neatidėliojant imtis būtinų veiksmų ekonomikos augimui ir žmonių gerovei užtikrinti.

Norėdami suvaldyti galimus ekonominius ir demografinius iššūkius, turime toliau vykdyti atsakingą finansinės drausmės politiką ir ryžtingiau vykdyti struktūrines reformas.

 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, BNS

 

Parašykite komentarą

Top