Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Lietuvos ir Italijos interesas – saugi Europa

Lietuvos ir Italijos interesas – saugi Europa

LR Prezidentė D. Grybauskaitė susitiko su Italijos Prezidentu S. Mattarella
LR Prezidentė D. Grybauskaitė susitiko su Italijos Prezidentu S. Mattarella

Liepos 14 d. Romoje Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Italijos Prezidentu Sergio Mattarella aptarė geopolitinę situaciją, Europos saugumui kylančias grėsmes, migracijos politiką, šalių patirtį kovoje su korupcija ir dvišalio bendradarbiavimo galimybes.

„Išgyvename sudėtingą laikotarpį: Europos Rytuose – Rusijos karinė agresija, Pietuose – pabėgėlių antplūdis iš Afrikos, ekonominė krizė Graikijoje, tapusi finansinės atsakomybės pamoka visai ES. Šiems iššūkiams atremti reikia sutelktų pastangų ir solidarumo. Lietuva ir Italija atsakingais sprendimais prisideda prie savo piliečių ir visų europiečių saugumo užtikrinimo“, – teigė Prezidentė.

Italijos naikintuvai ir kariai prisideda saugant Lietuvos ir Baltijos šalių oro erdvę. Lietuva solidarizuojasi su visa ES padėdama Italijai ir Graikijai spręsti pabėgėlių antplūdžio problemą. Lietuva ir Italija vieningai siekia, kad greičiau būtų įgyvendinti NATO Velso susitarimai ir tinkamai pasirengta gynybai nuo hibridinių grėsmių.

Šalys vienodai vertina energetinio saugumo svarbą – Lietuvos suskystintųjų gamtinių dujų terminalas yra pavyzdys, kaip išgyventi be „Gazpromo“ dujų, o Italija – kaip efektyviai panaudoti atsinaujinančius išteklius, ypač saulės energiją. Lietuva taip pat jau įgyvendino siekį iki 2020 m. iš atsinaujinančių šaltinių pagaminti 23 proc. energijos. Italija yra viena iš aštuonių NATO šalių, prisidedančių prie Vilniuje įsikūrusio NATO energetinio saugumo kompetencijos centro veiklos.

Lietuva ir Italija ypatingą dėmesį skiria kovai su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu. Korupcija stabdo šalių vystymąsi ir atitolina geresnį gyvenimą visiems šalies žmonėms ir Lietuvoje, ir Italijoje. Lietuva pagal korupcijos suvokimo indeksą yra 39, o Italija 69 vietoje. Prezidentės iniciatyva buvo sukurti nauji kovos su korupcija įrankiai – kriminalizuotas neteisėtas praturtėjimas, įteisintas išplėstinis turto konfiskavimas, pakeista partijų finansavimo tvarka ir sugriežtinta viešųjų pirkimų priežiūra, pailginti senaties terminai visoms nusikalstamoms veikoms.

Prezidentai aptarė ir ekonominių santykių plėtros galimybes. Italija yra Lietuvos prekybos partnerių 10-tuke – daugiausia eksportuojame sūrį ir varškę. Milane vykstanti pasaulinė paroda „EXPO“, kurioje pristatomi ir lietuviški maisto produktai ir maisto pramonės inovacijos, – dar viena galimybė atrasti naujas rinkas lietuviškiems maisto produktams.

Lietuvą ir Italiją sieja ypatingi istoriniai ryšiai – Milano princesė Bona Sforca buvo Žygimanto Senojo žmona ir Žygimanto Augusto motina. Vizito metu Prezidentė Sforcų pilyje atidarys Bonai Sforcai skirtą parodą. Lietuva – vienintelė šalis iš 150 „EXPO“ dalyvių, kuri dalyvauja ne tik „EXPO“, bet ir prisistato Milano muziejuje.

LR Prezidento kanceliarija, BNS

Parašykite komentarą

Top