Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Memorandumai, kurie problemos nesprendžia

Memorandumai, kurie problemos nesprendžia

Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys įregistravo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis pakeičiama nuostata, jog alkoholinių gėrimų pardavėjai privalo iš perkančio alkoholinius gėrimus prašyti asmens amžių patvirtinančių dokumentų tik tuo atveju, jei dėl jo pilnametystės kyla abejonių.

Šiomis įstatymo pataisomis reaguojama į nuo rugsėjo 2-osios prekybos centruose įsigaliojantį susitarimą tarp prekybos centrų, kurio pagrindu visi, perkantys alkoholinius gėrimus, privalo rodyti asmens amžių patvirtinantį dokumentą. Jį turės pateikti net ir tie, kurie nekelia abejonių dėl savo amžiaus.

Pasak L. Balsio, didžiųjų prekybos centrų pasirašytas memorandumas tik nukreipia dėmesį nuo realių veiksmų, galinčių efektyviau spręsti alkoholizmo problemą.
Pasak L. Balsio, didžiųjų prekybos centrų pasirašytas memorandumas tik nukreipia dėmesį nuo realių veiksmų, galinčių efektyviau spręsti alkoholizmo problemą.

„Mano manymu, prekybos centrų pasirašytas memorandumas yra skirtas tik imituoti kovą su alkoholizmu, nukreipti dėmesį nuo veiksmingesnių priemonių. Savo iniciatyva prekybininkai visuomenės akyse siekia tik reabilituoti alkoholinių gėrimų pardavėjus.

Visuotinis asmens dokumentų rodymas tikrai nesumažins alkoholio vartojimo tarp nepilnamečių. Jei tikrai to būtų siekiama, kodėl asmens dokumentą turės rodyti ir pensinio amžiaus žmonės? Dažnas su savimi nešiojasi pensininko pažymėjimą, tačiau jis prekybos centrams netiks, nes jame nenurodoma asmens gimimo data. Vartotojams, kurie turi teisę įsigyti tam tikras prekes ir paslaugas, neturėtų būti sudaromi tokie absurdiški, dirbtiniai suvaržymai. Prekybos centrai turi gerbti pirkėjus, o ne iš jų tyčiotis“, – sakė L. Balsys.

L. Balsio teigimu, Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos užtikrins, jog vartotojai, kurie turi teisę įsigyti tam tikras prekes ir paslaugas, nesusidurs su dirbtiniais suvaržymais, kurie nėra numatyti teisės aktuose ir užtikrins, jog dokumentų būtų prašomi tik tie asmenys, dėl kurių amžiaus kyla abejonės.

,,Vartotojams, kurie turi teisę įsigyti tam tikras prekes ir paslaugas, neturėtų būti sudaromi tokie absurdiški, dirbtiniai suvaržymai. Prekybos centrai turi gerbti pirkėjus, o ne iš jų tyčiotis“, – sakė L. Balsys.

Po šiandien, rugsėjo 5 d., įvykusio susitikimo su laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas einančiu Juozu Oleku ir sveikatos apsaugos viceministru Valentinu Gavrilovu Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys pabrėžė, kad alkoholizmas Lietuvoje yra pernelyg rimta problema, kad ją būtų galima išspręsti tokiais absurdiškais memorandumais, kurie reikalauja visiems perkantiems alkoholį pateikti asmens dokumentą.

„Mes vienareikšmiškai už tai, kad su alkoholizmu Lietuvoje turi būti kovojama ir tam skiriama daugiau dėmesio ir, žinoma, lėšų. Bet tai turi būti daroma kompleksiškai ir iš esmės, sukuriant tokį priemonių planą, kuris galiotų ne savaitę ar mėnesį, o keletą metų ir kuris keistų žmonių mąstymą ir įpročius, o ne apsunkintų jų gyvenimus bereikalingais nepatogumais“, – po susitikimo su J. Oleku ir sveikatos apsaugos viceministru sakė K. Daukšys.

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas taip pat apgailestavo, kad susitikimo metu taip ir neišgirdo atsakymo, kaip reikalavimas iš pensininko pateikti asmens dokumentą kovoja su nepilnamečių alkoholizmu – nes kaip deklaruojama, toks yra pagrindinis memorandumo, kurį su didžiaisiais prekybos centrais pasirašė Sveikatos apsaugos ministerija, tikslas.

„Didieji prekybos tinklai, sugalvoję tokią akciją, turi savo tikslų. Tačiau sunku suvokti, kaip prie tokio susitarimo sugalvoja prisijungti ir Sveikatos apsaugos ministerija? Užuot iš esmės sprendę nepilnamečių ir apskritai alkoholio vartojimo mažinimo klausimus, jie užsiima nesąmoningais dalykais ir diskredituoja visų mūsų pastangas kovoti su alkoholinių gėrimų vartojimu privesdami jas prie visiško absurdo.

Tuo tarpu, kai būna reali galimybė kažką pakeisti, ja pasinaudoti neskubama. Pavyzdžiui, balsuojant už tai, kad 5 procentai nuo alkoholio akcizo būtų skiriama alkoholio antireklamai, sveikatos apsaugos ministro balso nesigirdėjo. Taigi, nereikia apsimetinėti, kad reikalavimas iš visų rodyti dokumentus yra kova su alkoholizmu.

www.lrs.lt

Parašykite komentarą

Top