Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Pradedamos viešos diskusijos dėl Lietuvos energetikos ateities

Pradedamos viešos diskusijos dėl Lietuvos energetikos ateities

Ggegužės 12 d. Energetikos ministerijoje Lietuvos energetikos institutas pristatė Nacionalinės energetikos strategijos (NES) gaires ir svarbiausius klausimus, kurie bus viešai aptariami ruošiant naujos NES projektą.

Per artimiausius porą mėnesių NES gairės bus aptariamos su mokslo bendruomene, energetikos ekspertais ir profesionalais, politikais, pramonininkais, gyventojais ir kitomis suinteresuotomis grupėmis. Po šių diskusijų, išklausius skirtingas pozicijas, bus parengtas galutinis NES projektas.

www.enmin.lt nuotr.
www.enmin.lt nuotr.

Tarp strateginių krypčių – maksimali vietinių konkurencingų energijos generavimo šaltinių plėtra.

„Rengiant strategiją pamatėme, kad dėl energetikos ateities kyla daugybė klausimų, dėl kurių šiuo metu nėra bendro sutarimo. Tik išgirdę atsakymus į šiuos klausimus, galėsime galutinai apsispręsti dėl strategijos. Pavyzdžiui, Lietuva turi plėtoti vietinę elektros gamybą. Tačiau kiek norime turėti pajėgumų, kurie nėra konkurencingi, bet yra reikalingi energijos tiekimo saugumui užtikrinti?“, – klausimo, kuris bus aptariamas diskusijose, pavyzdį pateikė energetikos ministras Rokas Masiulis.

Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas Arvydas Galinis pristatė strategines energetikos sektoriaus raidos kryptis, kurios išliks ir galutiniame projekte, bei diskusinius klausimus, kurie bus keliami viešuose pristatymuose.

Tarp strateginių krypčių yra maksimali vietinių konkurencingų energijos generavimo šaltinių plėtra, orientacija į energijos vartojimo efektyvumą, didinantį šalies konkurencingumą, orientacija į platesnį atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą.

Taip pat numatyta įsteigti  Energetikos kompetencijos centrą. Pasak R. Masiulio, Lietuvos energetikai, įgyvendindami sudėtingus projektus, įgijo unikalios patirties, kurią dabar reikia išnaudoti.

Energetikai turi stengtis, kad Lietuva būtų konkurencinga ir pritrauktų pramonės investicijų.

Kitos strateginės kryptys – palaikyti instaliuotas ir darbui parengtas galias apsirūpinimo elektros energija saugumui užtikrinti, sinchronizuoti elektros sistemą su kontinentinės Europos tinklais, įdiegti skaidrius konkurencinius santykius centralizuotai tiekiamos šilumos gamyboje, ekonomiškai priimtiniausiomis sąlygomis užtikrinti gamtinių dujų tiekimo lankstumą, siekti ES mastu vieningų prekybos su trečiosiomis šalimis taisyklių.

Tarp diskutuotinų klausimų yra šie: energetinio saugumo sumetimais reikalingas vietinės elektros energijos (rinkoje nekonkurencingos) gamybos ar instaliuotas generuojančių galių lygis bei šiam tikslui pasiekti pasirinktas technologijų tipas.

Susitikimuose taip pat bus aiškinamasi, kokių nuostolių šalies ūkyje sukeltų galimas energijos tiekimo nutraukimas ir koks turėtų būti prioritetas: šalies pramonės konkurencingumas ar energijos eksportas.

„Energetikai turi stengtis, kad Lietuva būtų konkurencinga ir pritrauktų pramonės investicijų“, – pabrėžė energetikos ministras R. Masiulis.

Diskusijų metu tikimasi atsakymo į klausimą ir apie tai, koks turi būti Lietuvos indėlis siekiant ES atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo tikslų. Daug dėmesio bus skirta transporto sektoriui, kuris turėtų prisidėti prie emisijų mažinimo.

Vienas svarbiausių nacionalinės energetikos strategijos rengimo principų – viešumas.

Parengta pagal Energetikos ministerijos inform., www.enmin.lt

Daugiau informacijos – Mantas Dubauskas, energetikos ministro patarėjas; tel.
8 706 64812; el. p. mantas.dubauskas@enmin.lt

Parašykite komentarą

Top