Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Siūloma įtvirtinti teismų tarėjus

Siūloma įtvirtinti teismų tarėjus

Seimas pradėjo svarstyti Seimo nario Artūro Paulausko pristatytas Konstitucijos pataisas, kuriomis siūloma įtvirtinti visuomenės atstovus teismuose – teismų tarėjus.

Pagrindiniame šalies dokumente siūloma įtvirtinti, kad teismai būtų sudaromi ne tik iš teisėjų, bet įstatymo nustatyta tvarka ir iš teismo tarėjų. Teismo tarėjai, kaip ir teisėjai bei teismai, vykdydami teisingumą, būtų nepriklausomi.

Teismo tarėjus pagal įstatymą ketveriems metams, bet neilgiau nei dvi kadencijas iš eilės skirtų ir atleistų savivaldybės atstovaujamoji institucija – savivaldybės taryba. Jais galėtų būti Lietuvos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai. Reikalingą teismo tarėjų skaičių pagal įstatymą nustatytų teisingumo ministras Teisėjų tarybos pritarimu.

Pasak A. Paulausko, šiuo pasiūlymu siekiama mažinti nepasitikėjimą teismais, sudaryti visuomenei galimybes dalyvauti įgyvendinant teisingumą, skatinti bylų nagrinėjimo objektyvumą, bylas nagrinėti bešališkiau ir įvairiapusiškiau, efektyviau ginti žmogaus teises.

Kaip teigiama dokumento aiškinamajame rašte, užsienio šalių (Belgijos, Danijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų) praktika liudija, kad visuomenės indėlis vykdant teisingumą yra didžiausias, jeigu tarėjams suteikiamas sprendžiamasis balsas ir jie nagrinėja atsakingai parinktų kategorijų bylas.

„Teisės instituto atlikta viešosios nuomonės apklausa rodo, jog visuomenė palaiko teismų tarėjų įtvirtinimą Lietuvos teismų sistemoje, štai 25,5 proc. apklaustųjų mano, jog tarėjų institutas reikalingas, 17,6 proc. respondentų mano, jog tarėjų institutas nereikalingas ir 29,9 proc. apklaustųjų neturi nuomonės“, – teigiama aiškinamajame rašte.

LR Seimo, BNS spaudos centro inform.

Parašykite komentarą

Top