Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Strateginės partnerės įgyvendinant energetikos projektus

Strateginės partnerės įgyvendinant energetikos projektus

Lietuvą ir Kroatija sieja glaudūs politiniai ir ekonominiai ryšiai, artimos pozicijos aktualiausiais ES ir NATO klausimais.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Kroatijos Prezidente Kolinda Grabar-Kitarovič aptarė tolesnį dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą, Varšuvoje vykusio NATO viršūnių susitikimo rezultatus, padėtį Europoje, susiklosčiusią po JK žmonių apsisprendimo išstoti iš ES, migracijos krizės keliamus iššūkius.

Kroatijos vadovė Lietuvoje lankosi su oficialiu vizitu.Ypatingas dėmesys susitikime skirtas strateginių energetikos projektų įgyvendinimui. Tik per 3 metus SGD terminalą įrengusi Lietuva Kroatijoje laikoma sėkmės pavyzdžiu, kaip užsitikrinti energetinį saugumą ir lankstų, diversifikuotą dujų tiekimą.

Sekdama mūsų pavyzdžiu, Kroatija ketina statyti analogišką SGD terminalą Krko saloje. Todėl šios šalies energetikus labai domina Lietuvoje sukaupta patirtis. Už Klaipėdos SGD terminalo projekto įgyvendinimą atsakinga įmonė „Klaipėdos nafta“ yra pasirengusi prisidėti prie šio Adrijos jūros regionui ir visai ES strateginio projekto.

Lietuvos energetikos ir Kroatijos ekonomikos ministrai pasirašė dvišalį Memorandumą dėl bendradarbiavimo energetikos srityje, kuriame pabrėžiama strateginė Lietuvos ir Kroatijos partnerystė plėtojant energetikos sektorius, sutariama kartu įgyvendinti SGD infrastruktūros projektus ir keistis patirtimi vystant regionines elektros rinkas. Lietuva taip pat perduos Kroatijai savo patirtį dėl Ignalinos AE uždarymo.

Susitikime taip pat kalbėta apie ES ir NATO kaimynystėje kylančias grėsmes bei priemones joms atgrasyti. Valstybių vadovės teigiamai įvertino NATO sprendimą stiprinti rytinį Aljanso flangą ir Baltijos šalyse bei Lenkijoje dislokuoti tarptautinius batalionus. Kroatijos kariai ketina prisijungti prie Vokietijos vadovaujamo bataliono Lietuvoje.
Lietuvos ir Kroatijos vadovės išreiškė tvirtą politinę paramą Adrijos, Baltijos ir Juodosios jūrų iniciatyvai, kuria siekiama stiprinti regioninį bendradarbiavimą, įgyvendinti strateginius energetikos ir transporto projektus, skatinti sėkmingą šių regionų ekonominę raidą.

Šalies vadovė pabrėžė, jog per pastaruosius metus stiprėja Lietuvos ir Kroatijos verslo ryšiai. Prekyba nuo 2014 m. padidėjo 61 proc. Lietuvos eksportuotojai domisi Kroatijos rinka – lietuviškų prekių eksportas į šią valstybę per pusantrų metų išaugo net 87 proc. Paklausi lietuviška prekė Kroatijoje yra sūris „Džiugas“. Vis daugiau lietuvių turistų atranda Kroatijos kurortus.

Lietuva yra ypatingai susirūpinusi dėl Baltarusijoje, Astravo mieste, statomos atominės elektrinės saugumo bei Rusijos iniciatyvos statyti dujų liniją „Nord Stream 2“.

Kaip gražų Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimo pavyzdį Prezidentė paminėjo faktą, jog daugiau nei trečdalį SGD terminalo-laivo „Independence“ įgulos sudaro kroatai, tarp jų ir abu kapitonai.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pokalbyje su Kroatijos vadove pabrėžė, kad Lietuva yra ypatingai susirūpinusi dėl Baltarusijoje, Astravo mieste, statomos atominės elektrinės saugumo bei Rusijos iniciatyvos statyti dujų liniją „Nord Stream 2“. Jis pažymėjo, kad Astravo AE kelia grėsmę visam regionui, o „Nord Stream 2“ projektas prieštarauja ES ir Lietuvos strateginiams tikslams mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos.

Kalbantis apie energetiką, premjeras A. Butkevičius pažymėjo, kad Lietuva sėkmingai įgyvendino strateginius projektus dujų ir elektros sektoriuose. „Pastatytas Klaipėdos SGD terminalas ir nutiestos elektros jungtys su Lenkija „LitPol Link“ bei Švedija „NordBalt“ – tai istoriniai žingsniai, sustiprinantys Lietuvos ir visų Baltijos šalių energetinę nepriklausomybę“, – sakė Vyriausybės vadovas pridurdamas, kad kitas strateginis tikslas – tai Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentiniais Europos tinklais.

Susitikime aptartas Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimas ES Dvynių programoje. 2015 m. gruodžio 14 d. Lietuvos ir Kroatijos atstovai pradėjo bendrą ES Dvynių projektą „Parama steigiant strateginio planavimo sistemą nacionaliniu lygiu“, kuriuo siekiama padėti Kroatijos valstybės institucijoms kurti nacionalinę strateginio planavimo sistemą diegiant veiksmingą dokumentų rengimo bei valdymo sistemą. Tai 13-asis Lietuvos įgyvendinamas bendras projektas Kroatijoje.

Pokalbio metu taip pat akcentuota, kad Lietuva pradėjo derybų dėl stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją procesą. Tai, pasak premjero, sustiprins Lietuvos konkurencingumą tarptautinėse rinkose, o šalies ekonomika įgaus spartesnį pagreitį.

„Jūsų Ekscelencija, man labai malonu su Jumis susitikti Jūsų vizito Lietuvoje metu. Mūsų šalys yra artimos partnerės ES ir NATO, kartu mes pasisakome už laisvės ir teritorinio suvereniteto principus, žmogaus teises“, – sakė premjeras A. Butkevičius ir pažymėjo, kad kitąmet Lietuva ir Kroatija švęs 25 metų diplomatinių santykių jubiliejų.

Ministras Pirmininkas akcentavo, kad Lietuva yra viena pažangiausių tarp Rytų ir Centrinės Europos valstybių gyvybės mokslų srityje ir, siūlydamas plačiau pasidomėti investicijų galimybės šioje srityje, pakvietė Kroatijos atstovus apsilankyti 2016 m. rugsėjo mėnesį Vilniuje vyksiančioje didžiausioje regione gyvybės mokslų konferencijoje „Life Sciences Baltics“.

Lietuva ir Kroatija bendradarbiauja ir ugdydamos SGD specialistus. Birželį Klaipėdos ir Rijekos universitetai pasirašė sutartį dėl studentų ir dėstytojų mainų. Pirmieji vizituojantys kroatų dėstytojai į Lietuvą dėstyti atvyks jau šį rugsėjį.

„Šia gražia proga norėčiau pasidžiaugti, kad Lietuvoje šiandien duris atvėrė Kroatijos ambasada. Šis įvykis neabejotinai sustiprins mūsų šalių bendradarbiavimą ir suteiks impulsą papildomoms investicijoms bei paskatins partnerystę inovacijų, švietimo ir turizmo srityse“, – pažymėjo Vyriausybės vadovas A. Butkevičius.

Šiandien Kroatijos vadovė aplankys Klaipėdos terminalą ir susitiks su ten dirbančiais tėvynainiais.

Prezidentės spaudos tarnybos, Vyriausybės kanceliarijos ir www.verslaspolitika.inf.
Vyriausybės kanceliarijos nuotrauka.

Parašykite komentarą

Top