Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Susitiko su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos delegacija

Susitiko su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos delegacija

us-flag-9336-hd-wallpapersLiepos 8 d. per ūkio ministro Evaldo Gusto susitikimą su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos atstovais aptartas Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų investicinis ir prekybinis bendradarbiavimas, pristatyta Ūkio ministerijos veikla, gerinat investicinę aplinką, darbo santykius ir sąlygas verslui, mažinant verslui tenkančią administracinę naštą, kalbėta apie inovacijų plėtrą, narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje perspektyvas (EBPO).

Ūkio ministras E. Gustas Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos atstovus pakvietė į Lietuvoje vyksiantį gyvybės mokslų forumą „Life Sciences Baltics 2016“.

„Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos veikla svarbi tiek Lietuvos, tiek JAV verslo bendrovėms. Ši taryba padeda atrasti naujų prekybos ir investavimo galimybių mūsų valstybėje ir spręsti probleminius klausimus. JAV tampa vis svarbesniu mūsų šalies ekonominiu partneriu, taip pat stiprėja bendradarbiavimas tarp Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos ir Ūkio ministerijos“, – kalbėjo ūkio ministras E. Gustas.

Per susitikimą Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos atstovai domėjosi darbo santykių, švietimo sistemos pokyčiais, siejant darbo rinkos poreikius su kvalifikuotų specialistų rengimu, galimybėmis prisidėti savo įžvalgomis ir patirtimi, tobulinant minėtas sritis. Pasak Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos prezidento Eric Stewart, Lietuva yra šalis, tinkama plėtoti verslą ir pastaruoju metu  padariusi pažangą verslo aplinkos gerinimo srityje. Tai įrodo ir tarptautiniai reitingai: 2015 metais Lietuva užėmė 15-ąją vietą tarp 178 pasaulio valstybių pagal ekonominės laisvės indeksą.

Susitikimo dalyviai sutarė, kad JAV tampa vis reikšmingesne Lietuvos prekybos ir investicine partnere. Pasak E. Gusto, vis daugiau JAV bendrovių investuoja ir įsitvirtina Lietuvoje. JAV bendrovės taip pat turi potencialo investuoti į Lietuvos gyvybės mokslų, informacinių ir biotechnologijų sektorių. Dvišalės prekybos plėtrą ir investicijų augimą dar labiau paspartintų Europos Sąjungos ir JAV Transatlantinės prekybos ir investicijų susitarimas.

Per susitikimą ūkio ministras padėkojo Amerikos ir Lietuvos verslo atstovams už JAV paramą, remiant Lietuvos kandidatūrą Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO). Lietuva šiuo metu kviečiama pradėti stojimo derybas dėl prisijungimo prie EBPO.

Ūkio ministerijoje vykusiame susitikime kalbėta ir apie darbo santykių reformą. Pasak E. Gusto, šiuo metu Seimui pateiktame ir su socialiniais partneriais derinamame naujajame Darbo kodekso projekte numatomos nuostatos padidins lankstumą darbo laiko, viršvalandžių, darbo sutarties formos, įdarbinimo, atleidimo ir kitose srityse.

Ūkio ministras su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos atstovais aptarė ir darbuotojų kvalifikacijos klausimą. E. Gusto teigimu, darbo jėgos paklausos ir pasiūlos analizės ir prognozavimo sistema jau pasiekė galutinį plėtros etapą. Šie darbo jėgos prognozavimo rezultatai turės įtakos studentų priėmimui į aukštąsias mokyklas, kolegijas ir profesines mokyklas ir leis ateityje subalansuoti darbo paklausą ir pasiūlą. Tai taip pat padės stiprinti bendradarbiavimą tarp mokslo institucijų ir užsienio investuotojų ir pagerins mokslo kokybę ir absolventų įgūdžius.

Per susitikimą buvo detaliau pristatytos Ūkio ministerijos vykdomos priemonės, gerinant verslo aplinką: licencijavimo reforma, administracinės naštos verslui mažinimas, verslo priežiūros institucijų reforma, pasiekimai gerinant Pasaulio banko „Doing Business“ indeksą ir pan.

Kalbant apie inovacijų plėtrą Lietuvoje, Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos delegacijai pristatytas šalies siekis pritraukti investicijų į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros sritis, paskatinti inovacijų diegimą pramonėje. Per susitikimą buvo pristatyta Sumanios specializacijos strategija ir joje numatytos prioritetinės kryptys: energetika ir tvari aplinka; agroinovacijos ir maisto technologijos; sveikatos technologijos ir biotechnologijos; įtrauki ir kūrybinga visuomenė; nauji gamybos procesai, medžiagos ir technologijos; transportas, logistika, informacijos ir ryšių technologijos. Taip pat kalbėta apie galimybes per verslo ir mokslo partnerystę tinkamai panaudoti jau turimą Lietuvoje infrastruktūrą.

Susitikime su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos atstovais taip pat dalyvavo Ūkio ministerijos, VšĮ „Versli Lietuva“, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, Mokslo, inovacijų ir technologijos agentūros atstovai.

Amerikos ir Lietuvos verslo delegaciją sudaro „Exelon“, „Lilly“, „Parsons“, „Raytheon“, „Strategic Staffic Solutions“, „Thermo Fisher Scientific“ ir „Western Union“ bendrovių atstovai.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2015 metų kovo 31 dieną Jungtinių Amerikos Valstijų sukauptosios investicijos Lietuvoje siekė 148 mln. eurų. JAV užėmė 18-ąją vietą pagal sukauptųjų investicijų dydį Lietuvoje. JAV įmonės Lietuvoje daugiausia investavo į apdirbamąją gamybą (80 proc.), kasybą ir karjerų eksploatavimą (7 proc.), didmeninę ir mažmeninę prekybą (3 proc.).

2015 metų kovo 31 dieną Lietuvos sukauptosios investicijos JAV siekė 3 mln. eurų. Pagal sukauptųjų Lietuvos investicijų dydį užsienyje JAV užėmė 22-ąją vietą. Lietuvos įmonės JAV daugiausia investavo į didmeninę ir mažmeninę prekybą, informacijos ir ryšių sektorių, profesinę, mokslinę ir techninę veiklą.

2014 metais Jungtinės Amerikos Valstijos tarp 196 Lietuvos prekybos partnerių pagal prekybos apyvartą užėmė 13-ąją, pagal eksportą – 10-ąją, o pagal importą – 20-ąją vietą. 2015 metų sausio – kovo mėnesiais tarp 180 Lietuvos prekybos partnerių Jungtinės Amerikos Valstijos pagal prekybos apyvartą užėmė 11-ąją, eksportą – 8-ąją, o importą 21-ąją vietą. Palyginti su 2014 metų sausio – kovo laikotarpiu prekybos apyvarta padidėjo 1,8 procento, eksportas sumažėjo 5,1 procento, o importas išaugo 25 procentais. Lietuvos prekybos balansas su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis išliko teigiamas.

Saulius Šimkevičius, Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, BNS

Parašykite komentarą

Top