Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Šventės ateina ir praeina, o dovanų reikia kone kasdien…

Šventės ateina ir praeina, o dovanų reikia kone kasdien…

Arminas Lydeka. Olgos Posaškovos nuotr.
Arminas Lydeka. Olgos Posaškovos nuotr.

Arminas LYDEKA

Etiketo ekspertas

Šventės ateina ir praeina, o dovanų bumas tęsiasi. Gimtadieniai, krikštynos, vestuvės… Kaip neapsijuokti ar neįteikti per pigios dovanos?

XXI a. gyvenimas yra dinamiškas, o jo tempas toks spartus, kad keli mėnesiai viską gali apversti aukštyn kojomis. Technologijos pasikeičia vos per kelis mėnesius, ilgai neužtrukusios iš svečių kraštų atplaukia ir atskrenda naujos stiliaus idėjos.

Tie, kurie delsia priimti sprendimus visais gyvenimo atvejais, ir rinkdami dovanas sugaiš nepalyginamai daugiau laiko už impulsyvius, drąsiai sprendimus priimančius žmones, kurie dovanas pirks tą pačią minutę. Vis dėlto pradėti tinkamų dovanų paieškas derėtų prieš mėnesį ar du, nepatarčiau šio reikalo palikti paskutinei dienai ar savaitei.

Taigi, kad ir kelis mėnesius kruopščiai rinkta dovana per kitus du mėnesius gali nuvertėti ar pasirodyti nestilinga. Todėl net ilgai sprendžiantys, delsiantys žmonės neturėtų dovanų rinkti iki švenčių likus daugiau kaip dviems mėnesiams.

Nesvarbu, kokios spalvos bus mūsų dekoracijos, ar dovanos žėrės auksu, nes jis neva madingas, o gal kaip tik jos neblizgės, nes aukso mada jau praėjo, gražias šventes mums garantuos vertybės. Svarbiausia gerbti ir suprasti aplinkinius.

Šventinė dovana turi nustebinti ir pradžiuginti, o ne padėti finansiškai.

Neretai pasitaiko, kad neturintieji galimybių nusipirkti visko, ko prireikia buityje, artimųjų paprašo padovanoti naują keptuvę ar pirštines. Pasitaiko, kad ir patys pastebime, jog teta ar dėdė neturi šaliko, todėl jį tiesiog padovanojame. Bet šventinė dovana turi nustebinti ir pradžiuginti, o ne padėti finansiškai. Jei norime ir galime, remkime tą žmogų visus metus, juk keptuvę ar šaliką jam galime nupirkti bet kada. O štai sveikindami jį žiemos švenčių proga, raskime netradicinę dovaną, kurios jis nesitikėtų ir nustebtų, juk būtent tokia ir yra dovanos esmė.

Vargingai gyvenančią šeimą maloniai nustebintų kvietimas apsilankyti teatre, parodoje ar papietauti kavinėje. Kitaip tariant, jie galėtų patirti tai, ko neleido sau jau daugelį metų. Taigi, ir vienos, ir kitos šeimos atveju kalbame apie paprastus materialinius dalykus, bet išsaugome siekį nustebinti ir pradžiuginti.

Niekada nesuklysime padovanodami meno kūrinių,  kurie džiugina kiekvieną mąstantį ir išsilavinusį žmogų. Ir knygos, ir paveikslai, išskirtinės fotografijos, ir fotoalbumai yra šaunios dovanos.

Visada maloniai nustebina ir išskirtiniai maisto ir gėrimų produktų deriniai. Tačiau juos reikia tinkamai parinkti. Vienam labiau patiktų gauti skilandį, kitam – keptų kalmarų ar omarą. Pasirinkimas priklauso nuo žmonių skonio ir raciono. Lygiai ta pati taisyklė galioja ir gėrimams: tinkamai išrinktas gėrimas gali tapti gera dovana. Dovanoti galima ir dar praktiškesnius daiktus, pavyzdžiui, aksesuarus. Drabužius išsirenkame be vargo, šiandien net ir kukliau gyvenantys gali tinkamai apsirengti, bet štai aksesuarams dėmesio neskiriame, nors norime atrodyti puošniai.

Renkant dovanas kolegoms ir verslo partneriams svarbiausia nepersistengti su „išdykavimais“, kad dovanos nebūtų per daug intymios. Netinkamai parinktos jos gali supykdyti ir suerzinti, o jas įteikęs žmogus pasirodyti netaktiškas. Pavyzdžiui, žmonai gali padovanoti maudymosi kostiumėlį. Viena vertus, daiktas praktiškas, kita vertus, išskirtinis, mažai kas tokį turi, tokia dovana sutuoktinei bus šauni, tačiau jei tą patį kostiumėlį viršininkas įteiks savo padėjėjai, tai mažų mažiausiai bus netinkama ir nemaloni dovana.

Intymiomis dovanomis galima keistis šeimos rate, bet kolegos turi keistis kaip įmanoma bendresnio pobūdžio dovanomis. Meno kūriniai ar „skanėstai“ puikiai tiks dovanoti tokiame rate.

Šeima pasielgs gana išmintingai, jei namuose aptars dovanų biudžetą, įvertins, kiek pinigų gali skirti, pavyzdžiui, dukterėčios dovanai. Lygiai taip pat apie dovanas diskutuoti gali ir kolegos. Svarbu pasitarti iš anksto, nes kitaip galime pakliūti į keblią buitinę situaciją, kai žmonės nuperka skirtingos vertės dovanų ir pasijunta nemaloniai.

Vienas gali sakyti, kad nereikia sureikšminti dovanos kainos, nes ji turi nustebinti, todėl įteikia bičiuliui kriauklytę, kokią gali rasti tik Pietų Afrikos Respublikoje, bet jos vertė yra pusantro lito. Kitas bičiulis taip pat supranta, kad dovanos esmė yra nustebinti, bet šis įteiks paveikslą bent už pusantro šimto litų. Taigi, abu jie, net ir teisingai suprasdami dovanos prasmę, išmanydami dovanų etiketą, kainą vertins skirtingai ir, tikėtina, pasijus nemaloniai.

,,Verslas ir politika“, 2014 m. sausis, Nr. 1 (50)

Parašykite komentarą

Top