Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Teismuose daugės viešumo ir atvirumo

Teismuose daugės viešumo ir atvirumo

Gegužės 13 d. Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva pateiktos Teismų įstatymo ir susijusių įstatymų pataisos, kuriomis siekiama didesnio teismų atvirumo, pristatomos Seime.

Teikiamų projektų rengimą inicijavo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, jiems pritarė ir Teisėjų taryba.

Šiuose įstatymų projektuose siūloma įtvirtinti galimybę transliuoti, filmuoti ar fotografuoti teismo sprendimo paskelbimą, daryti jo garso ar vaizdo įrašą, jei tai būtina visuomenės informavimo, mokslo ar mokymo tikslais.

Tokia galimybė būtų sudaroma esant asmens prašymui, išskyrus, jei tai galėtų trikdyti teismo darbą, rodyti nepagarbą teismui arba pažeisti žmogaus teises.

Įstatymų projektuose siūloma įtvirtinti galimybę transliuoti, filmuoti ar fotografuoti teismo sprendimo paskelbimą, daryti jo garso ar vaizdo įrašą.

Dabar teismų procesus fiksuoti techninėmis priemonės yra draudžiama, išskyrus garso įrašus išimtinais atvejais. Tai riboja visuomenės galimybes susipažinti su teismų sprendimais, todėl teikiamomis pataisomis siūloma leisti fiksuoti teismo sprendimų paskelbimą ir sudaryti sąlygas visuomenei plačiau susipažinti su teismų sprendimais ir jų argumentais.

Šios pataisos užtikrins skaidresnį ir kokybiškesnį teismų darbą, nes įpareigos teisėjus atsakingiau ir suprantamiau pristatyti visuomenei sprendimus. Taip pat tai didins žmonių pasitikėjimą teisingumu, užtikrins teismų sistemos atvirumą.

Techninių priemonių naudojimas teismuose su apribojimais leidžiamas daugelyje Europos valstybių – Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Belgijoje, Danijoje, Estijoje.

Parengta pagal Prezidentės spaudos tarnybos inform.

Parašykite komentarą

Top