Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Valstybei žalos padarę tarnautojai neturi išvengti asmeninės atsakomybės

Valstybei žalos padarę tarnautojai neturi išvengti asmeninės atsakomybės

Seimo narė Agnė Bilotaitė pateikė Seimui Valstybės tarnybos įstatymo pataisas, kuriomis griežtinama asmeninė atsakomybė valstybės tarnautojams, savo veiksmais padariusiems žalos valstybei.

Pataisomis siekiama įteisinti prievolę reikalauti valstybės tarnautoją atlyginti žalą, kai ši padaryta tyčiniais veiksmais. Po pateikimo Seimo nariai vienbalsiai pritarė pataisoms.

Šiuo metu valstybės ir savivaldybių institucijų kontrolę prižiūrinčios institucijos bei teismai negali efektyviai išieškoti valstybės tarnautojų veiksmais padarytos žalos, nes esamas valstybės tarnautojų atsakomybės teisinis reguliavimas turi esminių spragų, leidžiančių valstybės tarnautojams likti nenubaustiems. „Taip sudaromos neskaidrios ir korupcinės sąlygos valstybės tarnautojams išvengti realios asmeninės atsakomybės.

Dabar galiojantis įstatymas suteikia institucijoms teisę regreso tvarka išieškoti žalą iš asmens, bet šia teise ne itin dažnai naudojamasi, todėl tai turi tapti prievole. Matome daug pavyzdžių, kaip savo sprendimais žalos pridarę valstybės tarnautojai ir pareigūnai išsisuka tik tuo, kad yra atleidžiami iš darbo. Tokia praktika tikrai nedrausmina ir negąsdina, o be to, valstybei brangiai kainuoja“, – teigia pataisų iniciatorė A. Bilotaitė.

Pataisoms įsigaliojus, valstybės tarnautojas turėtų atlyginti visą padarytą žalą, jeigu jo veiksmai buvo pripažinti tyčiniais. Taip pat siekiama padidinti iš žalą padariusio valstybės tarnautojo atlyginimo kas mėnesį išieškomų sumų procentą – nuo 20 iki 40 ir padidinti bei suvienodinti viršutinę žalos atlyginimo ribą, jei asmenų veikose nėra tyčios.

Valstybės tarnybos įstatymo pataisos, nustatančios griežtesnę tarnautojų asmeninę atsakomybę, jau teikiamos trečią kartą. „Tai nuteikia pozityviai, nes iki šiol šios pataisos nepasiekdavo svarstymo stadijos. Tikiuosi, kad Seimui užteks politinės valios jas priimti“, – sakė A. Bilotaitė.

Kartu su šiomis pataisomis Seimui pateiktas ir Žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo ir atstovavimo valstybei įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo numatoma, kad valstybė, atlyginusi dėl pareigūno ar valstybės tarnautojo tyčinių veiksmų atsiradusią žalą, įgyja regreso teisę ir turi teismo tvarka išieškoti iš šių asmenų tiek, kiek ji sumokėjo, bet ne daugiau kaip 12 vidutinių jų darbo užmokesčių. Šiuo metu galiojančiame įstatyme nustatyta riba – 9 vidutiniai atlyginimai.

Priėmus siūlomas abiejų įstatymų pataisas, būtų padidinta ir suvienodinta viršutinė žalos atlyginimo riba ( iki 12 vidutinių mėnesio atlyginimų), kai valstybės tarnautojo veiksmai pripažinti netyčiniais.

lrs.lt

 

Parašykite komentarą

Top